metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Voda ze střechy bude zalévat park. Na náměstí Jiřího z Poděbrad vzniknou speciální nádrže

  4:01
Jako tradiční místo pro setkávání a relaxace slouží nejen obyvatelům třetí městské části náměstí Jiřího z Poděbrad. Chodívají sem na procházku, vyvenčit psa nebo jen tak posedět na lavičce. Není proto divu, že je v současnosti probíhající rekonstrukce pod drobnohledem mnoha čtenářů Metra. Ty zde obzvlášť zaujala nová nádrž na dešťovou vodu, kterou sem dělníci usadili minulý měsíc. „Nádrž je již na místě. Jde o součást rekonstrukce náměstí v režii magistrátu,“ popisuje situaci před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně čtenář deníku Metro David Tichý.
Největší náměstí Prahy 3 bylo založeno v roce 1896 a dříve neslo název náměstí krále Jiřího. Tehdy ještě na nádrž nemysleli. | foto: Metro

Magistrát zahájil přípravné práce na rekonstrukci náměstí v Praze 3 letos v lednu. Velká část takzvaného Jiřáku je sice oplocená, i v době rekonstrukce zde však bez problému probíhají kulturní akce a farmářské trhy. Práce potrvají zhruba rok a půl. Vyjít mají na zhruba 477,8 milionu korun včetně DPH. Více než dvacet let připravované úpravy náměstí budou postupně zahrnovat například zbudování nového prostranství pro pořádání akcí před kostelem, nahrazení asfaltu dlažbou nebo mlatovými povrchy, přesun kašny nebo opravu a rozšíření dětského hřiště. Podle magistrátu bylo ze zdravotních důvodů nutné vykácet asi padesát stromů, vysazeno bude 150 nových. Půjde zejména o platany, ale také javory, habry, duby, lípy nebo okrasné třešně. Zavlažování zeleně zajistí z již zmiňované nově vybudované speciální nádrže.

„Při severní straně kostela je navržena akumulační nádrž dešťových vod pro jímání dešťových vod ze střechy kostela. Tato voda bude dále využívána jako zdroj vody pro závlahový systém celého náměstí. Tedy všechny trávníkové plochy budou zavlažované automatickým závlahovým systémem,“ říká pro deník Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Dvě jsou lepší než jedna
Podle Hofmana se však na náměstí počítá ještě s druhou nádrží je retenční nádrž v západní ploše náměstí.

„Do této retenční nádrže bude sváděna dešťová voda z plochy náměstí. Retenční nádrž bude napojena na kanalizační síť šachtou pro regulovaný odtok. Dešťová voda bude před likvidací do kanalizační sítě přednostně využívána k závlahám,“ dodává pro Metro Hofman s tím, že všechny projekty na území Prahy musí dodržovat Pražské stavební předpisy, ve kterých jsou mimo jiné stanoveny požadavky na hospodaření se srážkovými vodami.

Vznikne i na Václaváku
Dešťovka se v hlavním městě chytá do nádrží skutečně ledaskde. Městská firma Kolektory Praha, která má kromě správy podzemních chodeb s inženýrskými sítěmi na starost také podzemní retenční nádrže, dokonce buduje nádrž na stovku kubíků vody v rámci rekonstrukce horní části Václavského náměstí. Retenčních nádrží v majetku Prahy a ve správě městské firmy Lesů hlavního města Prahy je pak celkem 26 a převážně vypadají jako klasické rybníky. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) je zase hlavním koncepčním pracovištěm metropole v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. „V Praze je mnoho retenčních nádrží s různými funkcemi, umístěných jak na samostatných kanalizacích pro dešťovou vodu, tak na jednotné kanalizaci, která odvádí splašky i dešťovou vodu. Mohou to být podzemní nebo otevřené vodní plochy,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí IPR Marek Vácha.

Pro správu dešťových vod jsou podle Váchy klíčové dva koncepční dokumenty. První z nich řeší samostatně hospodaření s dešťovými vodami, druhý pak péči o stromy. Pak tu máme ještě stavební zákon a zákon o vodách. Tyto zákony zase vyžadují, aby stavebníci řešili hospodaření s dešťovými vodami při stavbě nebo ji odváděli do kanalizace. Začátek trendu umisťování podzemních nádrží nelze však podle Váchy jednoznačně určit. „Rostoucí potřebou zadržování dešťovky v místě spadu a zvyšující se zastavěností lze nicméně v budoucnu očekávat nárůst jejich počtu,“ míní Vácha.

Zalitý Václavák

  • Dopravní podnik nechá při připravované stavbě tramvajové trati a dalších úpravách horní části Václavského náměstí postavit retenční nádrž určenou k zavlažování nově vysazených stromořadí. Město ohledně stavby uzavřelo s dopravcem smlouvu, jejíž hodnota je zhruba 181 milionů korun bez DPH. Kromě úspory vody je fajn i to, že je dešťovka pro stromy lepší, protože není tak chladná a není v ní chlor.
  • Retenční nádrže slouží především k zadržení dešťových srážek. Objem u nich, na rozdíl od rybníků, běžně nedosahuje maxima.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek