„Máme možnost sledovat, jak se z těžce zrakově postiženého člověka stává samostatný, nezávislý a šťastný jedinec,“ líčí kouzlo své profese Hájková.
Jak lze psa správně vycvičit, aby získal potřebné návyky?
Výcvik vodicího psa probíhá jako opakovaný návyk a postupné získávání zkušeností. Celá příprava trvá necelé dva roky a zahrnuje několik fází. Jako první vybíráme rodiče štěňat. Po narození štěňata stráví dva měsíce u chovatele a u své psí maminky. Pak putují každé zvlášť do rodiny takzvaných předvychovatelů, našich dobrovolníků, kteří pro nás štěňata vychovávají. Štěně se musí naučit cestovat dopravními prostředky a navštěvovat veškerá místa. Ke konci předvýchovy štěně podstoupí zdravotní testy. Pokud je vše v pořádku, v roce nastoupí k nám do střediska do internátní psí školy, kde se o ně denně starají naši ošetřovatelé a cvičitelé.
Jaké musí mít správný vodicí pes vlastnosti?
Musí být vyrovnaný, klidný, empatický, poslušný, ale zároveň schopný samostatné práce. Nesmí být bázlivý ani dominantní, nesmí mít lovecké sklony nebo sklony k agresivitě. Musí se naučit ignorovat zrakové, sluchové i čichové vjemy a soustředit se jen na cestu a překážky, kterým je potřeba se vyhnout a které by mohly člověka jakkoliv ohrozit. Musí být také schopen splnit povely svého pána.
Co když pán kvůli handicapu zavelí špatně?
Pes se zároveň učí i vědomě neuposlechnout, pokud by při splnění povelu mohlo dojít ke zranění člověka.
Co máte na vaší profesi nejraději?
Když si nevidomý klient vybere svého budoucího vodicího psa, připravuje se na jeho převzetí, učí se spolu pracovat. My jej celým procesem provázíme a zároveň máme možnost sledovat, jak se z něj stává samostatný člověk, který je na svého vodicího psa opravdu hrdý a za nic na světě by jej nikomu nedal. To je naše odměna a motor naši každodenní práci.