metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Z chladírny v holešovické tržnici je místo k setkávání

  13:01
V Pražské tržnici se otevřelo komunitní centrum a zázemí pro firmy zabývající se uměním a digitálními technologiemi. Přestavba prostoru H40 vyšla i s vybavením na 55 milionů korun. Téma týdeníku 5plus2 si můžete přečíst už i na Metro.cz.
Otevření komunitního prostoru H40 v jedné z hal Pražské tržnice v Holešovicích...

Otevření komunitního prostoru H40 v jedné z hal Pražské tržnice v Holešovicích (13. 8. 2020) | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Roky zanedbaný areál tržnice v Holešovicích má kompletní obnovu ještě daleko před sebou, první ze zdejších historických hal se už ale rekonstrukce dočkala. Po více než rok trvající obnově se v srpnu oficiálně otevřely brány objektu H40. V provozu má být naplno od září. 

„Celková investice byla 55 milionů korun. Kromě samotných oprav cena zahrnuje mimo jiné i vybavení moderními technologiemi,“ vysvětluje Samuel Kašpar, ředitel neziskové organizace OSE Czech Republic, která bude prostor H40 provozovat. Projekt byl z velké části financován z fondů z Evropské unie. Zcela zrekonstruovaná hala má nově hned několik částí. Komunitní centrum vzniká v prvním poschodí. Například je zde k dispozici nejen pro rodiny s dětmi pohybová a výtvarná dílna včetně keramického ateliéru. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Chystali jsme zde také pořádat programy pro seniory. Ale kvůli koronaviru jsme je odložili a uvidíme, jestli se uskuteční už příští rok,“ popisuje nečekané komplikace Kašpar. Ve druhém patře má zázemí podnikatelský inkubátor Art&Digital Lab, který se zaměřuje na podporu podnikání, inovace a odborné vzdělávání především pro společnosti zabývající se digitálními technologiemi a uměním. Nabízí vybavené laboratoře i třeba sdílené kancelářské prostory. „Kreativní průmysly mají obrovský potenciál. Věříme, že spolupráce odborníků z různých oborů mají smysl. Společné projekty kreativců a digitálních experimentátorů vytvářejí neomezené možnosti. Jejich přístupy se kupodivu vzájemně skvěle doplňují,“ myslí si manažerka tohoto projektu Jitka Hvězdová. 

V podkroví jsou kanceláře, kde sídlí partnerské společnosti, jako je například Kokoza, která se zabývá kompostováním ve městě, nebo Přenosy do kin, které se mají na chodu prostoru H40 také podílet. Naopak úplně dole v přízemí má podle Kašpara ještě během příštího půlroku vzniknout kavárna a místo pro prezentaci zdejších projektů. 

Otevření komunitního prostoru H40 v jedné z hal Pražské tržnice v Holešovicích (13. 8. 2020)

Hala číslo 40 je součástí komplexu památkově chráněných budov Pražské tržnice. V roce 1923 byla postavena jako chladírna masa pro pražská jatka. Alespoň částečnou rekonstrukcí prošla industriální budova až v polovině 90. let, kdy několik let sloužila jako prodejna nábytku. Další roky byla bez využití. 

Na řadě je bývalá burza
Opravený objekt je už zároveň také zařazen do nové koncepce, která definuje budoucí podobu a využití jednotlivých budov a prostranství v areálu. Tržnice se má totiž během příštích patnácti let kompletně proměnit a základem by zde měla být kombinace nabídky z oblastí, jako je gastronomie, maloobchod, kultura, služby i právě komunitní aktivity. 

Po hale H40 by další na řadě měla být nedaleká bývalá burza, jejíž obnova už ale má být plně v režii hlavního města. „Aktuálně čekáme jen na stavební povolení a ještě letos bychom chtěli vyhlásit veřejnou zakázku na stavební firmu,“ říká náměstek primátora Prahy pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě) a dodává, že stavební práce by měly začít v příštím roce. 

Otevření komunitního prostoru H40 v jedné z hal Pražské tržnice v Holešovicích (13. 8. 2020)

Vůbec nejnákladnějším projektem za stovky milionů korun by ale měla být obnova inženýrských sítí v celém areálu. Ty jsou nyní v dezolátním stavu, což zatím brání zahájení komplexních úprav v tržnici. Město by mělo začátkem příštího roku vybrat firmu, která provede podrobné projekční práce. A Vyhnánek počítá s tím, že sítě se budou následně po etapách vyměňovat během dalších několika let. Součástí tohoto záměru by navíc měla být i instalace moderního systému, který umožní nabírat vodu z nedaleké Vltavy. Novinka má umožnit nejen zalévání zeleně, ale také ochlazování celého areálu v letních měsících. 

Mezitím Praha plánuje i menší investice na dalších místech v tržnici. Příští rok se má oprav dočkat také hala číslo 35, která se nachází poblíž tramvajových zastávek. Nově by zde mohly fungovat menší obchody, restaurace či občerstvení. Mimo postupnou rekonstrukci dalších budov je ale v plánu i vznik nových vstupů do areálu, výstavba vyhlídkové věže v místě bývalého komína nebo výsadba desítek stromů.

Autor:

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek