metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Válka s brouky. V pražských lesích experti umístili lapače s feromonovým výparníkem

  12:45
Proti nenasytnému broukovi kromě pil a léček pomáhá i výsadba odolnějších dřevin. „Mladé duby, buky, javory, jedle, borovice či modříny zamíří nejen do stávajících lesních porostů, ale dají vzniknout i novému lesu Na Musile v Kunraticích,“ uvedla pro týdeník 5plus2 Petra Fišerová z Lesů hlavního města Prahy (LHMP).
Porosty napadené kůrovcem musí lesáci asanovat tak, jako loni v Hostivařském lesoparku. | foto: MICHAL TUREK

Sucho stresuje smrkové porosty a ty se tak snáze stávají potravou kůrovce. Kunratický les, Modřanská rokle, Hostivařský lesopark či Divoká Šárka náleží k lokalitám, kde přibližně čtyřmilimetrový nenasytný brouk páchá největší škody. Polovina června navíc představuje období, kdy startuje letní rojení lýkožrouta smrkového. Zeleným plicím metropole nynější srážky pomohly. Lesy se však dál potýkají s následky dlouhodobého sucha. Navíc meteorologové pro nadcházející dny hrozí tropickými vedry. „Některé smrky oslabené předchozími roky s nedostatkem srážek nemají energii, aby se ubránily, a tak pod náporem útočícího brouka odumírají,“ uvedla Petra Fišerová z Lesů hlavního města Prahy (LHMP). 

Do zeleně v hlavním městě se pustil především lýkožrout smrkový. Lesáci se však setkali také s lýkožroutem lesklým a modřínovým. „Abychom šíření kůrovce co nejvíce omezili, aktivně vyhledáváme napadené stromy a snažíme se je co nejdříve asanovat a odvézt pryč z lesa,“ objasňují experti. 

Objem takzvané nahodilé těžby, tedy odstraňování napadeného nebo poničeného dřeva, roste. Podle výroční zprávy LHMP v roce 2019 vzrostla těžba dřeva o 24 procent v porovnání s předchozím rokem. Objem skáceného dřeva se v pražských lesích přiblížil v uplynulém roce deseti tisícům kubíků. „Přes osm tisíc kubíků činila nahodilá těžba, většinu tvořil smrk napadený kůrovcem, poté borovice a modříny, které usychaly,“ uvedl Ondřej Palička, ředitel LHMP. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

S kácením lesákům pomáhají i hasiči. Při odstraněním smrků, borovic a modřínů asistovali v Divoké Šárce, v Chuchelském háji nebo v Hostivařském lesoparku. „Tyto zásahy proti kůrovci byly součástí tréninku v odstraňování nebezpečných stromů,“ uvádí hasiči. 

„Lidé nás často upozorňují, že například v Kunratickém lese kácíme stromy, které vypadají zdravě. Ale nevidí, že jsou pod kůrou napadené a ohrožují sousední porosty,“ vysvětlila Fišerová. Nemocné stromy jsou navíc oslabené a mohou spadnout. Jejich dřevo končí zpravidla jako palivo. Zpracovaný materiál se mění také ve štěpku, jež nachází využití v záhonech. 

Pasti jsou vedle kácení dalším způsobem, kterým lesníci bojují se škůdci. V lesích experti rozmístili 148 lapačů s feromonovým výparníkem. „Umístěny jsou na pasekách a vábí brouky do pasti, ze které se už nedostanou,“ vysvětlují lesníci. Odchycení brouci se posléze v pravidelných intervalech přibližně sedmi až deseti dnů vybírají a likvidují. V lesních porostech je rozmístěno také 341 lapáků – pokácených a větvemi zakrytých stromů. Tahle léčka má nabídnout škůdcům prostřený „hodovní stůl“. Lesáci ovšem vzápětí lapák, napadený kůrovcem, zbaví kůry. Lýkožrout tím přijde o příznivé prostředí pro vývoj a jeho larvy a vajíčka uhynou. Spolehlivým nástrojem v boji s kůrovcem jsou také insekticidní sítě, jimiž lesníci zakrývají svezené a vyrovnané dřevo. Strom lze ošetřit také chemickým postřikem. Ten musí být proveden ještě předtím, než škůdce dokončí svůj vývoj, a zásah jej poté zlikviduje. 

Výsadba odolnějších a vhodnějších druhů stromů představuje další účinnou a osvědčenou variantu, jak udržet lesy v náležité kondici. Lesníci pro letošní jaro naplánovali výsadbu 107 tisíc dřevin. „Mladé duby, buky, javory, jedle, borovice či modříny zamíří nejen do stávajících lesních porostů, ale dají vzniknout i novému lesu Na Musile v Kunraticích,“ vysvětlila Fišerová. 

Na paseky uvolněné kůrovcovou těžbou míří 80 tisíc sazenic především dubu zimního a buku lesního, doplňuje je javor babyka. Menší část představují jehličnany, kde dominuje jedle bělokorá s 5 300 sazenicemi, doplňuje ji borovice lesní a modřín opadavý. Nejvíce nově vysazených stromků přibude v Modřanské rokli, Chuchelském háji, Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku nebo v Milíčovském lese. 

„Kromě smrku ztepilého může napadat lýkožrout i další druhy smrků v náhradních porostech, výjimečně modřín a při gradaci i borovici blatku nebo borovici kleč, vzácně také borovici lesní,“ uvedl entomolog Antonín Pfeffer. Lýkožrout smrkový má v našich podmínkách v nižších polohách nejčastěji ročně dvě generace, v příznivém počasí i tři. Během svého života samička naklade 20 až 100 vajíček. Hlodání matečné chodby a kladení vajíček trvá obvykle 7 až 10 dní.

Autor:

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek