Letní prázdniny se největší svozová společnost v hlavním městě – Pražské služby – rozhodla využít ke vzdělávání místních obyvatel. V rámci své on-line kampaně, kterou před pár dny představila, zkouší české osobnosti z toho, jak si umějí poradit se tříděným odpadem. Videa, lehce ve stylu televizních soutěží, pak dává na sociální síť YouTube. Třídicí kvíz zatím se ctí podstoupili herec Jiří Mádl, zpěvák Julián Záhorovský a herec, scenárista a bojovník v MMA Jakub Štáfek. Posledně jmenovaný ale narazil na zajímavý problém.
„Špinavou krabici od pizzy bych určitě házel do směsného odpadu. Ale ve chvíli, kdy ji vylížete, tak patří do papíru,“ říká v jednom z videí Štáfek.
Z pizzy je elektřina
Svozová společnost tuto odpověď vyhodnotila jako správnou, čímž podnítila zvědavost i v redakci deníku Metro. Co se se špinavou krabicí od pizzy stane, když i přes doporučení skončí v popelnici na papír? Vytřídí ji následně pracovníci dodatečně u pásu?
„Ano. Tato komodita pak skončí v takzvaném výmětu, což je vlastně znečištěný papír a další nevhodný odpad nacházející se v kontejneru na papír. Výmět pak putuje do spalovny ZEVO Malešice k energetickému využití. Takže z krabice máme nakonec teplo a světlo pro pražské domácnosti,“ říká mluvčí služeb Radim Mana.
Jak na plata od vajec?
Manu dopady kampaně již nyní překvapují. „Zajímavé jsou zejména reakce fanoušků na sociálních sítích. Část veřejnosti se pozastavuje nad tím, že nově lze ruličku od toaletního papíru či plato od vajec s klidným svědomím vyhodit do modrého kontejneru na papír. Ještě před rokem byla situace jiná a tento odpad patřil do směsného odpadu. Vyhodit ho tam můžete i nyní, ale nic se nestane, když skončí i v kontejneru na papír,“ vysvětluje Mana.
Zpracovatelům totiž plata od vajec a ruličky od toaletního papíru nevadí, pokud nejsou biologicky znečištěné. „Je tedy vhodné je dávat do modrých kontejnerů,“ dodává Mana.
Prokletá víčka
Mezi rozšířené zlozvyky Pražanů patří také vyhazování zavařovaček i s víčky. Pokud jsou zcela kovová, lze je podle Many vytřídit do šedých kontejnerů. Kombinované materiály, například s gumou, ale již musí do směsného odpadu. Co ale dělat třeba s dětskou přesnídávkou bez víčka, kterou jsme však zapomněli vymýt? „Nejprve bychom se měli zamyslet, zda zbytečně neplýtváme potravinami. Sklo nemusíme důkladně vymývat, postačí, když obsah zužitkujeme tak, jak je běžné. A v takovém případě obal můžeme vyhodit do skla, klidně i s víčkem,“ filozofuje Mana.
Obal od pasty na zuby pak, ať už s víčkem, či bez, vždy vyhazujeme do směsného odpadu.
Petky do druhého kola
Docela zajímavý omyl panuje mezi lidmi ohledně plastových lahví. Mnoho Pražanů žije v přesvědčení, že je nutné strhnout z petky etiketu, aby nedělala problémy v tavicí peci. Pražské služby ale plastové lahve do druhého kola neposílají. Nemají na to totiž technologie. PET láhve tak ze žlutých popelnic putují ke zpracovatelům. Ti je drtí na granulát a odstraňují zmíněné etikety. „S etiketou se tedy trápit příliš nemusíme, požádáme ale o důkladné sešlápnutí petek,“ připomíná Mana.
Malé otvory jsou lepší než ty velké
Pražany umějí potrápit také příliš malé otvory na některých kontejnerech na tříděný odpad. Ty tu však nejsou bez důvodu. Příliš velké totiž podle Many vybízejí některé lidi k vyhazování příliš velkého odpadu, jako jsou třeba velké kartonové krabice.
„Do menších otvorů je nutné zmenšit velikost odpadu a zbude tak dostatek místa pro odpad od dalších občanů. Nádoby na sklo a kovové obaly jsou vybaveny menšími vhozy a tím dochází k menší míře znečištění,“ popisuje Mana. U podzemních kontejnerů jsou menší vhozy kvůli bezpečnosti.
Odpadový rádce
Pokud se chcete dozvědět víc, pusťte si videa svozové firmy na YouTube. Své znalosti v oblasti správného třídění si v nich má brzy vyzkoušet také Oliver Pape z kuchařské show MasterChef či modelka Renata Langmannová. Na třídicí kvíz pak na přelomu srpna a září naváže další odpadková kampaň. Ta bude již zaměřena na předcházení vzniku odpadu.