metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Pokud narazíte na vrak, můžete ho nahlásit přes aplikaci, vyzval primátor. Deník Metro to vyzkoušel

  5:52
Novela zákona dala městům více pravomocí zatočit s překážejícími vozy.
Jak dlouho tu asi stojí?

Jak dlouho tu asi stojí? | foto: Metro.cz

Hyzdí ulice a hlavně zabírají tolik potřebná parkovací místa. Odstranit autovrak byl ale až do konce dubna problém. Kámen úrazu byl totiž v definici toho, co je, nebo není vrak. Už pár měsíců je to ale jinak. Novela zákona o pozemních komunikacích, která nabyla účinnosti k 30. dubnu, dala městům na překážející rachotiny do ruky páku. Nyní stačí, když bude mít vůz půl roku propadlou technickou kontrolu, a už z něj je na papíře vrak. Novela potěšila i primátora Prahy. „Jsem rád, že došlo ke změně zákona. Pokud narazíte na vrak, můžete ho nahlásit přes mobilní aplikaci zmente.to,“ vyzval Zdeněk Hřib na sociálních sítích. Metro aplikaci otestovalo.

Opel ve Zbraslavi

V polovině června jsme nahlásili hned dvě vozidla, která evidentně několik měsíců, a možná i let, nehnutě stojí na místě. Zelený citroën najdete na parkovišti uprostřed Budějovické. Za sklem má dálniční známku z roku 2013, podle nálepky na registrační značce mělo technickou způsobilost k provozu do listopadu 2014. Mech a nepořádek pod vozidlem naznačují, že tu vůz stojí dlouho. Jako druhý jsme nahlásili modrý opel, který překáží na parkovišti Alberta ve Zbraslavi. Chybí mu kolo, má vymlácené zadní okno a zelení je obrostlé jak hrad v pohádce o Šípkové Růžence.

Jak na to

  • Nahlásit vrak je možné hned několika způsoby. Na webu Správa služeb hlavního města Prahy (www.sshmp.cz) můžete využít formulář k nahlášení vraku.
  • Ke stejnému účelu slouží také magistrátní aplikace zmente.to. V případě, že autovrak neleží na území hlavního města, můžete vyzkoušet mobilní aplikaci zlepsemecesko.cz.

Na oba podněty jsme od týmu aplikace zmente.to dostali takřka totožné odpovědi. Obě plné úřednických pojmů a frází. Reakce na citroën přišla 1. července, reakce na opel 13. července. Správa služeb hl. m. Prahy na základě šetření zjistila, že jsou obě vozidla „nezpůsobilá k provozu na pozemních komunikacích“. Zároveň nám tým aplikace tlumočil informaci, že správa v zastoupení vlastníka komunikace vyzve provozovatele vozů, aby vraky odstavili mimo pozemní komunikaci.

V e-mailech byl také kontakt na příslušné úřady, které se vraky začaly zabývat. Na jedno z telefonních čísel jsme zavolali. Referentka správy nám potvrdila, že se řízení už rozběhlo, zároveň ale dodala, že vozidlo nejspíš bude ještě několik měsíců na svém místě. Nejprve totiž bude potřeba prostřednictvím odboru dopravy vypátrat jeho provozovatele, následně ho dopisem vyzvat k odstranění vraku. Pokud se po dvou měsících s vozidlem nic nestane, správa služeb přesune vůz na odtahové parkoviště a bude od provozovatele vymáhat náklady. Půl roku poté bude vůz následně nabídnut ve veřejné dražbě. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek