metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Ilustrační snímek | foto: Martin ŠtěrbaMF DNES

Začalo mrznout, lidem bez domova pomohou tisíce Čechů

  11:46
Svatba díky nocležence. Příběhy lidí bez domova nekončí vždy tragicky.

První mrazíky svědčí ledovému vínu. Jenže někteří lidé bez střechy nad hlavou hledí na klesající stupnici teploměrů s obavami a plní denní stacionáře i ubytovny. Nejnovější předpověď počasí totiž vyvolává obavy, teploty nynějších nocí a rán se propadají pod nulu.

„Začíná období, kdy prodlužujeme otevírací dobu nocleháren a také volná místa na židlích budou k dispozici nejen přes den, ale i celou noc,“ říká Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy. Jako významnou pomoc lidem, kteří by jinak trpěli na ulicích, budou i letos sociální pracovníci využívat takzvané nocleženky, jež letos vstupují do čtvrté sezony existence.

Polovina žije na ulici

24

Tolik tisíc lidí je u nás bez domova. Asi polovina z nich trvale žije opravdu na ulici.

25 

To je ideální počet nocleženek (v tisících) pro lidi bez domova, který by v letošní zimě pokryl potřebu bezplatného přenocování v noclehárnách Armády spásy. 

Jejich princip je jednoduchý. Na internetu lze za sto korun koupit poukaz, který pracovníci sociálních služeb Armády spásy darují bezdomovci. V ceně nocleženky je nejen přespání, ale i teplé jídlo nebo možnost se umýt. „Nechceme, aby pomoc končila u jednorázového přespání, snažíme se lidi podchytit a pomoci jim v cestě zpět z ulice,“ dodává Krupa. Důkazem je například nedávná svatba dvou bývalých bezdomovců. „Oba jsme dostali nocleženku a seznámili se při pobytu v noclehárně,“ říkají Pavla a František Čermákovi.

„Překvapuje nás, jak si tento způsob pomoci našel cestu například do firem,“ říká autorka nápadu Lucie Stejskalová, která nocleženky spustila před čtyřmi lety. Je to podle ní oblíbený výtěžek různých firemních akcí před Vánocemi. „Máme odhadem až 45 tisíc dárců, co přispěli jednou, ale i vícekrát, a nejen stokorunou,“ doplňuje Stejskalová.

Ledový zabiják

  • V hlavním městě Praze dochází ročně k deseti až patnácti případům umrznutí lidí žijících na ulici.
  • V lednu 2017 zemřelo v Evropě na podchlazení 60 lidí.

Mezi ty, kteří bezdomovcům přilepšují, patří i nový pražský Spolek Vrána. Jeho zakladatelka Zuzana Vránová denně distribuuje z Potravinové banky až tunu jídla nejen seniorům s nízkými důchody, ale i dalším lidem včetně těch z ulice. „Musíte vědět, kde je najdete, kde přespávají, bezdomovci jsou často velice plaší,“ řekla deníku Metro Vránová. V pražských Vršovicích v Moskevské ulici 39 teď zahájili zatím nepravidelný provoz v nových prostorách. Chtějí pro seniory a další lidi připravovat různé akce. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek