metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Ilustrační snímek | foto: Martin ŠtěrbaMF DNES

Začalo mrznout, lidem bez domova pomohou tisíce Čechů

  11:46
Svatba díky nocležence. Příběhy lidí bez domova nekončí vždy tragicky.

První mrazíky svědčí ledovému vínu. Jenže někteří lidé bez střechy nad hlavou hledí na klesající stupnici teploměrů s obavami a plní denní stacionáře i ubytovny. Nejnovější předpověď počasí totiž vyvolává obavy, teploty nynějších nocí a rán se propadají pod nulu.

„Začíná období, kdy prodlužujeme otevírací dobu nocleháren a také volná místa na židlích budou k dispozici nejen přes den, ale i celou noc,“ říká Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy. Jako významnou pomoc lidem, kteří by jinak trpěli na ulicích, budou i letos sociální pracovníci využívat takzvané nocleženky, jež letos vstupují do čtvrté sezony existence.

Polovina žije na ulici

24

Tolik tisíc lidí je u nás bez domova. Asi polovina z nich trvale žije opravdu na ulici.

25 

To je ideální počet nocleženek (v tisících) pro lidi bez domova, který by v letošní zimě pokryl potřebu bezplatného přenocování v noclehárnách Armády spásy. 

Jejich princip je jednoduchý. Na internetu lze za sto korun koupit poukaz, který pracovníci sociálních služeb Armády spásy darují bezdomovci. V ceně nocleženky je nejen přespání, ale i teplé jídlo nebo možnost se umýt. „Nechceme, aby pomoc končila u jednorázového přespání, snažíme se lidi podchytit a pomoci jim v cestě zpět z ulice,“ dodává Krupa. Důkazem je například nedávná svatba dvou bývalých bezdomovců. „Oba jsme dostali nocleženku a seznámili se při pobytu v noclehárně,“ říkají Pavla a František Čermákovi.

„Překvapuje nás, jak si tento způsob pomoci našel cestu například do firem,“ říká autorka nápadu Lucie Stejskalová, která nocleženky spustila před čtyřmi lety. Je to podle ní oblíbený výtěžek různých firemních akcí před Vánocemi. „Máme odhadem až 45 tisíc dárců, co přispěli jednou, ale i vícekrát, a nejen stokorunou,“ doplňuje Stejskalová.

Ledový zabiják

  • V hlavním městě Praze dochází ročně k deseti až patnácti případům umrznutí lidí žijících na ulici.
  • V lednu 2017 zemřelo v Evropě na podchlazení 60 lidí.

Mezi ty, kteří bezdomovcům přilepšují, patří i nový pražský Spolek Vrána. Jeho zakladatelka Zuzana Vránová denně distribuuje z Potravinové banky až tunu jídla nejen seniorům s nízkými důchody, ale i dalším lidem včetně těch z ulice. „Musíte vědět, kde je najdete, kde přespávají, bezdomovci jsou často velice plaší,“ řekla deníku Metro Vránová. V pražských Vršovicích v Moskevské ulici 39 teď zahájili zatím nepravidelný provoz v nových prostorách. Chtějí pro seniory a další lidi připravovat různé akce. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek