metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Vizualizace | foto: Loxia

Radní nechtějí pryč z paneláků

  14:08
Praha 14 plánuje moderní přístavbu své radnice. Inspiraci hledá také v Modřanech.

Radní čtrnácté městské části úřadují již více než dvě desítky let ve dvou vchodech panelového domu na Černém Mostě. Prostory, na dohled od stanice metra Rajská zahrada, jim však již nevyhovují, a tak je plánují zvětšit a zmodernizovat. „Proměna radnice do energeticky šetrné podoby je již v procesu, kromě rekonstrukce objektu však zastupitelé dali zelenou ještě i přípravě projektu na jeho přístavbu. Ten bude vycházet z architektonické studie společnosti Loxia, architektonického studia, které má za sebou mimo jiné také projekt nové radnice na Praze 12,“ uvádí tiskový odbor Prahy 14. 

Budova radnice se podle starosty čtrnáctky Radka Vondry nachází na takřka ideální adrese, nejen pár kroků od metra, ale také v blízkosti autobusových zastávek a nedaleko Pražského okruhu. I proto je podle něj vedení radnice nakloněno spíše rekonstrukci a modernizaci než náročnému stěhování do nové budovy. 

Modřanský model

  • Moderní budovu radnice připravuje také Praha 12. Nové sídlo od společnosti Loxia vyrůstá v Modřanech, mezi ulicemi Generála Šišky a Písková. 
  • Při kreativním návrhu vyšli architekti ze znaku městské části – na něm je černobílá cukrová homole se zlatými zkříženými klíči. Ta odkazuje na místní cukrovar.

„Chceme, aby i budova odrážela to, kam se městská část v posledních letech posunula a o co usiluje mimo jiné i v oblasti udržitelného rozvoje. Jsem přesvědčený, že nepohodlí, které s sebou rekonstrukce logicky ponese, bude stát za to,“ říká starosta čtrnáctky s tím, že na rekonstrukci Praha 14 získala dotaci z evropských fondů. To by v případě novostavby nebylo možné.
Součástí kompletní přeměny radnice na moderní „inteligentní budovu“ má být i zateplení, které spolu s dalšími úpravami zajistí až o padesát procent nižší spotřebu energie a instalace klimatizace. Budova totiž doposud neprošla žádnou významnou rekonstrukcí, a tak se tu dle místních úředníci v létě koupali v potu, v zimě pak chodili ve svetrech. 

Nová architektonická studie od společnosti Loxia pak počítá s přistavěním haly a úpravou prostoru před budovou. Zde má přibýt prosklená vstupní hala s kavárnou či malým bistrem. 

„Náklady na rekonstrukci budovy odhadujeme na zhruba 110 milionů korun. Celých devadesát procent z této částky bude financováno z evropské dotace, se zbylou sumou pomůže Magistrát hlavního města Prahy, který poskytl návratnou bezúročnou finanční výpomoc,“ uvádí tiskový odbor s poukázáním na to, že pro plánovanou přístavbu před radnicí městská část předpokládá výdaje ve výši sedmdesáti milionů navíc. 

Ve 35 let staré a dle radních zcela nevyhovující panelové budově aktuálně pracuje zhruba dvě stě zaměstnanců městské části, kteří zajišťují služby téměř pro padesát tisíc místních obyvatel. Architektonická studie tu počítá i s úpravou devátého, nejvyššího patra budovy. Zde by měl vzniknout kromě dominantních hodin alternativní zasedací místnost, menší terasa a místnost pro technické zázemí. K úřadu dle architektonické studie náleží i dvě otevřené plochy, první menší před radnicí a druhá na protilehlé straně ulice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek