Mezi dvěma vysokými paneláky pět let chátral novinový stánek. Nedávno se však do něj opět vrátil život. Studenti Filip Zatloukal a Marcela Juříčková hledali netradiční místo, kde by mohli pořádat výstavy, a napadlo je oslovit firmu, která vlastní novinové stánky. „Měli jsme štěstí, že jsme chytli tu krátkou dobu, kdy se těchto staveb firma zbavovala,“ vzpomíná Filip, který momentálně studuje knižní grafiku.
Starý šestiúhleníkový stánek studenti na jaře opravili a začali zde pořádat akce. „Umělci, kteří tu vystavují nebo hrají, jsou hlavně studenti nebo absolventi uměleckých škol. Mimo výstavy pořádáme akustické koncerty, autorská čtení, večery s poezií, workshopy a jednou za měsíc Art Blešák. Už jsme dokonce zkoušeli vytvořit improvizované letní kino,“ jmenuje Marcela, studentka humanitních studií Univerzity Karlovy.
Provoz takzvané Artrafiky stojí studenty nejen čas, ale i peníze. „Málokdo ví, že jen za prostor, na kterém galerie sídlí, musíme městu a technické správě komunikací platit nájmy. Sice naše činnost je nic nestojí, přesto se prý kvůli legislativě nedá nic dělat,“ krčí rameny Filip. „Největší položkou v provozních nákladech je zábor. A to je pouze za ten kus pozemku pod stánkem, další zábor a poplatky stojí pořádání akcí a venkovní sezení. Dále v provozu jsou obvyklé položky jako elektřina, montáž výstavy, opravy,“ říká Marcela.
Studenti sami ale na provoz Artrafiky nemají, proto se rozhodli uspořádat sbírku a shánějí peníze (viz box). Na roční provoz potřebují zhruba 50 tisíc korun.
Mladí umělci věří, že se povede částku sehnat. Ohlasy na jejich projekt jsou totiž jen pozitivní. Chválu si údajně vysloužili i od obyvatel sídliště. „Co se u nás místní zastavují, tak zatím máme jen pozitivní reakce. Nejčastěji jsou rádi, že jsme chátrající počmáranou trafiku dali do reprezentativního stavu,“ říká Marcela.
Stavit se v netradiční galerii mohou i lidé, kteří umění neholdují. „Rádi jim uvaříme kávu nebo nabídneme pivo a povyprávíme, co se tu vlastně uprostřed sídliště děje,“ láká Marcela.
Artrafika
|