metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Spotřeba piva klesá, ale na hlavu ho pijeme víc

  9:55
Celková výroba piva v Česku se snižuje. Mění se i chutě konzumentů.

Český svaz pivovarů a sladoven uvádí v posledních zprávách, že meziroční konzumace národního nápoje klesla o deset půllitrů na hlavu za rok. Podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) však individuální spotřeba zlatého moku naopak stoupla.

Lidí sice pije celkově méně, zato si dopřávají víc. Hlavně muži. „Zatímco v roce 2017 vypil jeden mužský konzument týdně osm půllitrů, loni to bylo podle tohoto zjištění už téměř devět půllitrových sklenic,“ uvádí zpracovatel průzkumu Jiří Vinopal. Pořád ale zaostávají za rekordním rokem 2007, tehdy proteklo pánskými hrdly devět a půl půllitrů týdně. Ženy se posledních patnáct let drží zhruba na stejné úrovni – dvě piva za týden.

Lahváče jedou

4

  • Tolik procent piva z celkové loňské spotřeby se vytočilo v českých restauracích z tanků. Nejvíc piva se v hospodách načepuje ze sudů. Absolutně nejvíc piva vypijí Češi z lahve – čtyřicet procent.

4,6

  • Tolik milionů hektolitrů piva se z Česka vyvezlo do ciziny, pivovary tím vyvažují menší domácí spotřebu. Export roste kontinuálně už od roku 2011, loni byl v porovnání s rokem 2016 o 4,5 % vyšší.

Co se rozhodně viditelně mění, to je „pitný režim“ českých pijáků piva a spotřebitelů alkoholu obecně. Na tom se shodují jak výrobci, tak konzumenti. Častým argumentem klesající spotřeby je sice podle svazu pivovarů také protikuřácký zákon, ten ale měl vliv spíše na venkovské výčepy. Což potvrzuje i zkoumání agentury Ipsos, podle kterého se naopak do českých restaurací, hospod a barů letos dostavuje víc lidí než před platností zákona.

Na spotřebu mají vliv jiné záležitosti. Mění se zvyky pijáků i jejich profil. Za uměřenějším pitím piva podle agentury NMS Market Research stojí třeba i vyšší ceny nápoje. Ale nejen ty. „Zákaz kouření uvedl jako hlavní důvod nižší konzumace piva i Český svaz pivovarů a sladoven,“ říká Kamil Kunc z agentury. „Z našich dat plyne, že Češi stále víc myslí i na svoje zdraví,“ podotýká Kunc.

Určitě pijeme méně piva v hospodách a restauracích. Třetina konzumentů podle CVVM uvedla, že si v poslední době dají přímo v podniku méně půllitrů než v minulých letech. Na točené jsme ale nezanevřeli, více než polovina těch, kteří pivo pijí, zaskočí minimálně na jedno jednou týdně. Zároveň však přiznávají, že během jedné návštěvy vypijí spíše čtyři a víc sklenic. Za nižší spotřebou piva v restauracích stojí i fakt, že řada podniků, hlavně ve městech, přešla z půllitrů na sklenice o objemu 0,4 litru. Vyhnuli se tak většímu zdražení populárního nápoje.

Mileniálové mají rádi pivní koktejly

  • Za poklesem pití stojí i měnící se zvyky. Do hospod totiž míří mladší generace, která už nevyznává jen tupé lití piva do hrdla. Kromě toho, že dávají přednost klasickým koktejlům z tvrdého alkoholu, oblíbili si i pivní koktejly přímo v barech a také si častěji než starší generace kupují plechovková ochucená piva.
  • Také Českomoravský svaz pivovarů a sladoven přiznává ve svých statistikách, že mixovaným pivním nápojům se loni vedlo výjimečně dobře. Pivovarští sládkové jich uvařili o rekordních třicet procent víc než v roce 2016. Také nealkoholické pivo měnilo výsledkové tabulky předchozích let. České pivovary dodaly na trh 578 tisíc hektolitrů hořkého nápoje bez alkoholu.
  • Spotřeba piva v Česku dosáhla v roce 2017 necelých 140 litrů na osobu (včetně kojenců, dětí a abstinentů). Je to přibližně o dvacet litrů méně, než vykazovaly statistiky ještě v devadesátých letech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek