metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Konec excelu v Čechách? Akce Primetime for Business Data ukáže, jak dnes řídit byznys pomocí dat

  8:30
Praha 20. září 2022 (PROTEXT) - Již tento čtvrtek 22. září se v Národní technické knihovně sejde špička českých datových odborníků na konferenci Primetime for Business Data od Blue Events. Akce je určená všem, kdo se zajímají o data jako strategický nástroj. Její letošní podtitul zní: Excel ne, raději dashboard!

Konferenci moderuje Daniel Stach z České televize a její program je zaměřený hlavně na praktické příklady, jak s daty v rámci firmy pracovat. Reflektuje přitom současné výzvy, jak v komerční, tak ve veřejné sféře.

Akce navazuje na úspěšnou řadu sedmi ročníků konferencí Primetime for Big Data. Na tom loňském se hodně diskutovalo o vyčíslení hodnoty dat a zazněl silný apel, abychom data více vnímali jako aktivum, zvláště v době, kdy po nich roste poptávka. Na toto téma letos ve svém úvodním příspěvku naváže Ondřej Tomas, CEO & Co-Founder společnosti CleverMaps. Podívá se na data jako na surovinu pro datové produkty. "Pro lepší monetizaci dat a jejich následné využití v byznysových situacích se z nich nejprve musí stát produkt s jasným účelem, funkcemi, cenou a prezentací,“ připomíná Tomas.

Jak obohacení platebních dat zásadně změnilo jejich hodnotu a potenciál jejich využití, vysvětlí na konkrétních příkladech Ivan Dovica, spoluzakladatel Dateio, jedné z nejrychleji rostoucích technologických společností u nás podle žebříčku Deloitte Fast 50. "Když jsme před lety založili Dateio, velice rychle jsme si uvědomili, že banky disponují velkým množstvím dat, ale často z nich ani není jasné, kde klient platil. Takhle jsme si dobu datovou opravdu nepředstavovali," říká Dovica.

Silné zastoupení v programu budou mít odborníci pracující s geografickými daty. Petr Paščenko, hlavní datový odborník společnosti Profinit, ukáže plastický datový obraz České republiky a jejích obyvatel, a jak z něj získat množství cenných podkladů pro strategická rozhodnutí. Petr Švarc z firmy Sophia Solutions zase ukáže, jak s použitím vhodných grafových algoritmů vytěžit zajímavé podklady např. pro sledování a řízení elektrické distribuční soustavy.

Data se ukazují také jako důležitý nástroj k urychlení přechodu na udržitelné zemědělství. „Neustálé plýtvání vodou, hnojivy nebo chemickými postřiky s negativním vlivem na půdu, životní prostředí či lidi nás motivuje pracovat na platformě, která učí zemědělce rozhodovat se na základě dat, a nejen na základě předchozích zkušeností,“ říká další z řečníků Tomáš Brzobohatý ze společnosti CleverFarm.

Jiří Gregor, člen představenstva společnosti Plastika, popíše své zkušenosti s vyhledáváním anomálií ve velkých datech průmyslového podniku, a to nejen zpětně, ale i v reálném čase. "Během spolupráce jsme získali zajímavé zkušenosti v interdisciplinárním týmu složeném z technologů a dalších specialistů výrobce komplexních dílů pro automotive, univerzitních odborníků z oblasti statistiky, AI a špičkových vývojářů," upozornil Gregor. Jan Haken z Dell Technologies poradí, jak spolehlivě sbírat a vyhodnocovat informace v náročných podmínkách, tedy v oblasti průmyslu, v dopravních prostředcích, rudných dolech nebo na ropných plošinách.

Celý e-commerce trh se aktuálně potýká s řadou výzev. Tou klíčovou z hlediska nákladů je optimalizace skladových procesů. Martin Kavřík ze společnosti Notino vysvětlí, jak na základě dat skladové procesy zefektivnit, zvýšit dostupnost zboží a zrychlit jeho dodávku. Zkrotit divoké vody „chytrých dat“ a vyhnout se obchodní prokrastinaci se bude ve svém příspěvku snažit Martin Hošek ze společnosti Imper.

Michal Charvát z Kindredu se s kolegy podílel na implementaci Google Looker jako inovativního nástroje pro kompletní řešení firemního reportingu a self-service BI. Podělí se o to, s čím musí počítat organizace, která by o přechodu na Looker uvažovala, a jak se může její přístup k Business Intelligence změnit.

Program uzavírá panelová diskuze o digitální transformaci firem a institucí. Panel s pestrým zastoupením odborníků nám poskytne šanci porovnat efektivitu práce s daty v různých odvětvích. Účastní se Pavel Bulowski (Meiro), Radek Hájek (Kofola), Radovan Jirka (BizzTreat), Karel Macek (Generali Česká pojišťovna) a Radovan Parrák (Alza).

Primetime for Business Data je platformou pro všechny, kteří se zajímají o to, jak se orientovat ve víru dat a využít jejich potenciál pro rozhodování, a to napříč celou firmou. Minulé ročníky jasně ukázaly, že ačkoliv je práce s daty nezbytnou součástí fungování firem, jejich potenciál často není zdaleka využit. V publiku budou hlavně marketingoví, obchodní i finanční ředitelé a manažeři, a to napříč odvětvími.

Kontakt:

Michaela Dvořáková, Blue Events, michaela.dvorakova@blueevents.eu

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek