metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Malířka Slávka Krátká postavila město uvnitř Mánesu. Táborský všem vykouzlil úsměv na tváři. Vernisáž měla ohromný úspěch

  8:43
Praha 25. září 2023 (PROTEXT) - Více než 300 návštěvníků se zúčastnilo vernisáže jedné z nejvýraznějších současných českých malířek Slávky Krátké ve výstavní síni Mánes. O večer plný smíchu, radosti a zábavy se postaral herec a moderátor akce Miroslav Táborský. Vernisáž sklidila nespočet pozitivních ohlasů a její úspěch podtrhly prodané obrazy. Malířka již plánuje výstavu na příští rok v Dubaji.

„Je mi ctí, že jsem si mohla v centru Prahy, v tak významné galerii jako je Mánes, postavit své vlastní městečko. Dojímá mě to a obíhá mě husina. Vidět a slyšet reakce návštěvníků je jako vždy nepopsatelně krásné,“ popisuje malířka Slávka Krátká své pocity po zahájení své dosud největší tuzemské výstavy. Své obrazy vystavovala již v Hong Kongu, Miláně, Berlíně, Washingtonu D.C. i Amsterdamu. Přesto ji výstava v pražském Mánesu naplnila pocitem vděčnosti.

Vernisáže se zúčastnily stovky účastníků, kteří s nadšením naslouchali libozvučnému hlasu herce a moderátora Miroslava Táborského. Mezi hosty byl i František Ringo Čech, který má stejně jako Slávka Krátká blízko ke stylu naivního umění.

Slavnostní zahájení svými proslovy obohatily také kurátorka výstavy a autorka projektu ART332 s Janem Homolou, Renáta Mužíková a akademická malířka Ludmila Kaprasová z Nadace českého výtvarného umění. Při prohlídce úchvatných obrazů měli návštěvníci možnost poslechnout si také hudební vystoupení kvarteta Harp Rock Můra.

Návštěvníci odcházeli z vernisáže v dobré náladě a s úsměvem od ucha k uchu. Úspěch večera podtrhly prodané obrazy, například dílo s názvem "Smaragdové město", a vzkazy zanechané v knize návštěv. Jedním z nich byl například dojemný pozdrav zahraničních turistů z Los Angeles, kteří navštívili Prahu kvůli její historii a slavné architektuře. Ze slavnostního zahájení byli více než nadšeni.

Krátká se k malování dostala až kolem padesátky poté, kdy opustila vystudované stavitelství – projektování. Domy a stavby s ní však zůstaly a staly se ústředním motivem jejích obrazů. Barevné domečky, přímořské vesničky a pohlcující velkoměsta – to jsou obrazy Slávky Krátké, které vyzařují pozitivní energii, prodlužují nám bezstarostné léto plné radostných barev, nebo naopak vyvolávají pocity melancholie a nostalgie. Jak říká sama malířka: „domy byly vždy součástí mého života a jsou pro mě mnohem více než pouhé stavby. Za jejich okny a fasádami se skrývají nekonečné příběhy, které promítám do svých maleb.“

Stálou expozici má malířka ve své Galerii Slávky Krátké v Jungmannově ulici 18, kam se výstava z výstavní síně Mánes přesouvá již v úterý 26. září 2023. Galerie je návštěvníkům otevřena zdarma vždy od pondělí do pátku, 11:30 - 18:00 hodin, v sobotu od 11:00 do 16:00 hodin.

Důležité odkazy

· Odkaz na press kit, kde naleznete fotografie, videa a další zajímavé materiály.

· Webové stránky (www.slavkakratka.com)

· Instagram (@kratkaslavka)

· Facebook (Slávka Krátká)

· TikTok (@slavkakratka)

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek