metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Malířka Slávka Krátká zpět v Praze! Své obrazy vystavuje ve Washingtonu, Miláně či Hongkongu. Nyní její obrazy rozzáří legendární galerii Mánes. Buďte s námi u toho!

  8:14
Praha 18. září 2023 (PROTEXT) - Domy, loďky, jejich příběhy, naše emoce a plná paleta barev. To jsou obrazy české malířky Slávky Krátké, která vás už tento pátek 22. 9. 2023 od 18:00 hodin zve na slavnostní zahájení své doposud největší výstavy! Setkáme se v jedné z našich nejznámějších a největších výstavních síní Mánes. Součástí výstavy je komentovaná prohlídka za účasti samotné malířky, moderátora akce Miroslava Táborského a kurátorky Renáty Mužíkové.

„Odmalička hledám ve stavbách příběhy. Postupem času mi sice stárne tělo, v hlavě však zůstávám dítětem s obrovskou představivostí. Pořád se na svět dívám dětskýma očima“... zmiňuje Krátká, která své obrazy poprvé představila veřejnosti před osmi lety a okamžitě zaznamenala nebývalý úspěch. K malování se dostala až kolem padesátky poté, kdy opustila vystudované stavitelství – projektování. Domy a stavby s ní však zůstaly a staly se ústředním motivem jejích obrazů.

Herec a moderátor akce Miroslav Táborský zmiňuje, že obrazy Krátké hned na první pohled "způsobují dobrou náladu a na druhý i zábavu”.

V obrazech autorka vypráví různorodé příběhy, neboť jak sama zmiňuje: „domy si své příběhy pamatují. Všechny se jim obtisknou do zdí, do omítky.“ Některé jsou láskyplné, lákají nás do přímořských vesniček či velkoměst. Druhé naopak vyzdvihují melancholická témata a ztemnělé večery.

Kurátorka výstavy Renáta Mužíková, autorka projektu Artvarium v Pasáži českého designu v Praze a držitelka mezinárodního ocenění asociace sběratelů za přínos umění poznamenává, že „v případě tvorby malířky Slávky Krátké můžeme hovořit o narativním lyrickém urbanismu s insitními prvky." V obrazech Krátké vyzdvihuje „hravost, emoce a cit pro příběh ve spojitosti s perfektní znalostí pravidel architektury“.

Díla Slávky Krátké jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Evropě, Asii, USA, Kanadě, či Austrálii. Stálou expozici má malířka ve své Galerii Slávky Krátké v Jungmannově ulici 18, kam se výstava z výstavní síně Mánes přesouvá již v pondělí 25. 9. 2023. Galerie je návštěvníkům otevřena zdarma vždy od pondělí do pátku, 11:30 - 18:00 hodin, v sobotu od 11:00 do 16:00 hodin. Těšíme se na vás!

Důležité odkazy

· Odkaz na press kit, kde naleznete fotografie, videa a další zajímavé materiály.

· Webové stránky (www.slavkakratka.com)

· Instagram (@kratkaslavka)

· TikTok (@slavkakratka)

· Facebook (Slávka Krátká)

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek