metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Zničí nás AI? Na paniku je ještě čas, uklidňuje Lukáš Neumann

  8:30
Praha 31. března 2023 (PROTEXT) - V současné době je umělá inteligence (AI) na vrcholu pozornosti veřejnosti, médií, ale i vědeckých kruhů. Neustále se objevují zprávy o jejích pokrocích, které mohou mít obrovský dopad na naše životy, a to samozřejmě také vyvolává mnoho obav.

Někteří významní vědci a podnikatelé, jako například Elon Musk, dokonce podepsali petici na pozastavení vývoje nových silných modelů alespoň o půl roku. Zbytečným strašením to ale nazývá Lukáš Neumann, vědec, vyučující a spolumajitel firmy MEMOS Software.

Lukáši, vy jste vyslovil svůj nesouhlas s peticí, která v současnosti koluje nejen ve vědeckých kruzích. Proč?

Podle mého názoru by zakázání vývoje umělé inteligence bylo přirovnatelné ve dřívějších dobách k zákazu knihtisku. Sice rozumím obavám, které vedly k vytvoření petice, ale nejsem přesvědčen, že chvilkové zastavení je řešením. Reálně by totiž vývoj stejně pokračoval, ale neoficiálně a tajně, což by mohlo mít naopak řádu nechtěných dopadů. Podle mého názoru tato aktivita vyvolává zbytečné obavy. Ostatně i zdroje šířící tuto myšlenku dost často vystupují jako “apokalyptické”. Myslím si, že zde hraje velkou roli marketing celého odvětví, který celou záležitost pouze nafukuje. Bylo by dobré, aby se místo podepisování petice přistoupilo k situaci čelem a téma začalo více probírat se širokou veřejností.

Mnoho lidí se nástupu AI bojí. Reálně totiž hrozí, že mnoho pozic nahradí umělá inteligence a lidé přijdou o práci. Je to relevantní obava?

Je důležité si uvědomit, že historie se neustále opakuje – dříve také většina lidí pracovala v zemědělství, ale s příchodem mechanizace již tolik lidí “na poli” potřeba nebylo. Dělníci také měli přijít o práci kvůli strojní výrobě, ale ve skutečnosti se jim pouze uvolnily ruce. Začalo se pracovat na jiných věcech s vyšší přidanou hodnotou, v důsledku čehož vznikla spousta nových druhů zaměstnání. Nejinak tomu bude i u AI.

Takže si nemyslíte, že je AI reálnou hrozbou?

Myslím si, že obavy by se měly zaměřit spíše na to, jak lidé mohou tyto technologie zneužít, než na samotnou AI. Hrozí například, že někteří jedinci nebo organizace ji využijí k podvodům, nebo že několik firem získá monopol a budou moci ovlivňovat, co bude systém odpovídat. To by mělo být středem pozornosti, ne snaha o zastavení celého vývoje AI a získání pár měsíců na “regulaci”. Další reálnou hrozbou, kterou ale nemůžeme popřít, je nepřipravenost lidstva na množství obsahu, které tyto nástroje mohou generovat. Deep fake a manipulace bude na denním pořádku, a ještě více než kdy dříve bude nutné ověřovat fakta.

Jaký máte vy vztah k umělé inteligenci?

Začal jsem se jí věnovat už na vysoké škole, když tento obor ještě nebyl úplně v módě. Nějakou dobu jsem působil na Oxfordu a v současnosti se věnuji výzkumné činnosti na ČVUT. Mimo to s umělou inteligencí pracuji dnes a denně v rámci její implementace do řady softwarů na míru. Mnoho firem ji totiž začíná integrovat do svých IT řešení a díky tomu vznikají opravdu zajímavé projekty, které mě opravdu baví.

Kontakt:

Martin Dušek

marketingový ředitel MEMOS Software

martin.dusek@memos.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek