metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 22 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Větší foto
Radost čekají opravy | foto: Archiv

Radost zachráníme. Díky rekonstrukci přežije funkcionalistický palác další století

  6:59
První československý mrakodrap na Žižkově zažil konec první republiky, přežil druhou světovou válku i komunismus. A díky rekonstrukci bude sloužit i našim dětem.

Když dělníci v roce 1934 dokončili dnešní dům Radost, který měl sloužit jako sídlo Všeobecného penzijního ústavu, šlo o nejvyšší budovu Československa. Se svými 52 metry a 11 patry se dům stal novou dominantou Prahy. Odvaha architektů Havlíčka a Honzíka, kteří se při jeho návrhu postavili proti tehdejším regulím a zvyklostem, dala vzniknout jedinečné stavbě inspirované nejnovějšími trendy v architektuře a vybavené nejmodernější technikou.

Za skoro devadesát let existence domu se na něm podepsal zub času. A přestože prvorepubliková kancelářská budova v současném stavu jen těžko hledá ekonomicky smysluplné využití, díky novým majitelům Radost po letech chátrání slouží jako kulturní centrum dolního Žižkova. Před koronavirovou pandemií v něm fungovalo jedinečné butikové kino nebo střešní bar, konaly se tam vernisáže a další kulturní akce.

Současný stav domu však není vůbec dobrý. „Některé části budovy jsou v havarijním stavu, jiné, za hranicí životnosti, jen těžce udržujeme v chodu. Většina rozvodů elektřiny je původní. Stejně tak i rozvody vody a kanalizace. Ikonická fasáda domu je poškozená a opadávají z ní obklady. Okna, která byla bývalými majiteli vyměněna před osmi lety, netěsní, přes střechu zatéká,“ vyjmenovává technické problémy Martin Louda.

Co bude s domem dál?
Aby dům mohl lidem sloužit dalších sto let, je nevyhnutelná jeho revitalizace. A jeho majitelé si to uvědomují. „Opravy domu proběhnou tak, aby byla zachována jeho architektonická hodnota a zároveň budova odpovídala všem dnešním požadavkům a normám. Například současná energetická náročnost domu je obrovská. Budova momentálně splňuje normy z doby kolaudace v roce 1934, což je dnes absolutně nedostatečné,“ dodává Martin Louda.

Rekonstrukci už chystají. Vítězný návrh studia QARTA architektura, které se mimo jiné podílelo na revitalizaci pražského Karlína, vzešel z architektonické soutěže a vybrala jej komise odborníků. Návrhu předcházel také detailní stavebně-historický průzkum, který trval téměř dva roky. „Historická hodnota stavby rekonstrukcí neutrpí. Proběhne restaurování konferenčních místností a vybraných vnitřních prostor a vertikálních komunikací, budou zachovány původní dispozice, proběhne důkladné restaurování a obnova pláště budovy“, vysvětluje architekt David Wittassek.

Je třeba jednat rychle
Majitelé Radosti nechtějí dopustit, aby se funkcionalistický palác vylidnil, uzamkl a začal nevratně a rychle chátrat. Navrhují proto takovou rekonstrukci, která na jedné straně zachová všechny důležité a ikonické znaky domu, a zároveň umožní jeho plnohodnotné využití v 21. století. Z Radosti vznikne dům v centru dění, odpovídající potřebám a nárokům dneška – ať už jde o ekologickou šetrnost, jeho fungování nebo to, co vše nabídne svému okolí.

Po dlouhých letech chátrání tak čeká dům Radost budoucnost, kterou by si přáli i jeho autoři Honzík s Havlíčkem. V ní bude stavba otevřená lidem, pomůže zkultivovat své okolí a vytvoří plnohodnotnou a živou součást dolního Žižkova.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám