metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Armstrong letí na Měsíc a vy se bojíte! I když víte, že to dá

  11:59
Film První člověk, mapující nejen dobrodružství posádky Apolla 11, startuje v českých kinech za týden.
Neil Armstrong (Ryan Gosling) se po padesáti letech dočkal zasloužené biografie. | foto: CinemartMetro.cz

Astronauti měli, alespoň ti před padesáti lety, koule ze železa. Tenhle pocit si z kina odnesete po zhlédnutí snímku První člověk, který vypráví část kariéry astronauta Neila Armstronga završenou jednou z vůbec nejodvážnějších výprav v historii lidstva. Americký hrdina s tváří hereckého idolu Ryana Goslinga zde totiž zdaleka není jen jednorozměrnou figurkou z učebnic, která po vstupu na povrch Měsíce pronesla slavný citát o velkém skoku pro lidstvo. Režisér filmu Damien Chazelle totiž umí ždímat emoce nejen z vesmírných dobrodružství, která film prezentuje velmi originální optikou, ale také z komorně natočených scén plných osobních tragédií.

Armstrongův příběh ve filmu začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA. Krátce nato se však on i manželka musí vyrovnávat s osobní tragédií – smrtí dvouleté dcery kvůli nevyléčitelné chorobě.

Armstrong ale není žádný vesmírný kovboj vyhledávající adrenalin, ba ani člověk, který by se v zápalu smutku s gustem vystavoval nebezpečí. Je to spíš velký kliďas, nebo jak by se to v české kotlině dalo košatě nazvat – psí čumák. Tak velký, že je mu jeho povaha sice velmi platná v práci, kdy ho od smrti ve zkušebním modulu řítícím se k zemi volným pádem dělí sotva pár vteřin, ale při komunikaci s dětmi či manželkou v podání herečky Claire Foy je mu spíše na škodu. Astronautova žena je pro film stejně klíčovou postavou jako titulní hrdina.

Režisér Chazelle, který má za sebou například velmi úspěšný muzikálový snímek La La Land, ve filmu bohužel představí až příliš mnoho postav z řad pilotů, inženýrů i jejich rodin. Nejste-li tedy historický nadšenec, nejspíš se v jejich osudech brzy začnete ztrácet. Většina pro děj klíčových postav se totiž o slovo hlásí možná až příliš pozdě, pozornost diváků také postupně otupuje možná až příliš dlouhá stopáž.

Výše zmíněné výtky jsou ale jen jedny z mála, které se dají z filmu První člověk vypíchnout. Ten totiž divákům nenabízí jen silný příběh, ale také opravdu originálně pojatý a postupně gradující vizuál i precizní práci se zvukem.

Strategií tvůrců není namlsávat oko a ucho diváka hned od počátku. Na monumentální vesmírné záběry podbarvené epickým soundtrackem skladatele Justina Hurwitze si musíte počkat.

Divákovi je totiž před závěrečným velkým letem třeba přiblížit atmosféru v kokpitu. Tvůrci ji budují ve filmu fikaně. Při zkušebních letech a dalších vesmírných dobrodružstvích vyobrazovaných na plátně užívají většinou buď interiérové záběry z blízka, nebo klaustrofobii vyvolávající pohledy z malých okének z kabiny.

Kdo bude při cestě z kina přemýšlet nad tím, že ze své řídicí kabiny vidí líp snad i tankista, nebudu se mu divit. Ona totiž taková cesta do vesmíru není žádná legrace a hrozící nebezpečí, pokud by na ně chtěl čistě náhodou divák zapomenout, připomíná tu až hororové zapraskání plechů, tu lomoz trysek při startu.

První člověk je kvalitně zpracovaný životopis člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první lidský krok. Zda šel opravdu pro úsměv daleko, stejně jako Ryan Gosling na plátně, a místo povídání volil v osobním životě raději dlouhé pohledy, se už asi nikdy nedozvíme.

Snímek již nyní, týden před tuzemskou premiérou, sklízí na internetu velmi pochvalné reakce. Osobně bych si také tipl, že si režisér Chazelle zase jednou vyslouží minimálně oscarovou nominaci.

První člověk

  • Americký snímek je založen na knížce „First Man: The Life of Neil A. Armstrong“ publicisty Jamese R. Hansena.
  • V hlavní roli se představuje herec Ryan Gosling, roli jeho manželky ztvárňuje herečka Claire Foy. Role Buzze Aldrina, který stanul na povrchu Měsíce druhý po Armstrongovi, se zhostil Corey Stoll, jenž se proslavil zejména svou rolí v seriálu Dům z karet.
  • Před zhruba 50 lety se při sledování přímého přenosu osudů posádky Apolla 11 a jejich přistání na Měsíci tísnilo u televizí více než půl miliardy lidí. Jak známe z dějepisu, krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek