metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
Film Saljut-7 | foto: Kino DlabačovMetro.cz

Světové filmy se valí do Prahy

  10:55
Ruská, francouzská či ukrajinská kinematografie ovládnou v listopadu naši metropoli.

Nejen filmové projekce, ale také besedy s tvůrci a bohatý doprovodný program. To všechno slibují festivaly plné snímků, které běžně neuvidíte. Deník Metro představuje některé z těchto akcí.

Střední Evropa

Pátý ročník festivalu 3kino, který je zaměřen na kinematografii střední Evropy, se koná od zítřka do 8. listopadu v kinech Atlas a Evald.

Během osmi dní se diváci mohou těšit na 40 filmů. Pozvání do Prahy přijali například Olgierd Łukaszewicz, který uvede v české premiéře dlouho očekávaný film Janusze Kondratiuka Jako pes s kočkou. Z polských hereckých hvězd dorazí také Urszula Grabowská, která bude hostem k filmům Vzpomínka na léto a Joanna. Velkou festivalovou událostí bude zahajovací film Trenérova dcera, který přijede představit režisérsko-producentská dvojice Łukasz a Natalia Grzegorzkovi. Do polských kin jde snímek až v březnu roku 2019.

Mezi hosty budou i domácí tvůrci. Ať už Alena Mihulová a Jenovéfa Boková k filmu Chvilky, nebo režisér snímku Domestik Adam Sedlák.

Austrálie a Nový Zéland

V pátek začne už pátý ročník festivalu Aussie & Kiwi Film Fest, který potrvá až do 7. listopadu. Promítat se bude v kině Lucerna a kině Ponrepo. Aussie & Kiwi Film Fest prezentuje současnou kinematografii Austrálie a Nového Zélandu s odlišným životním stylem a kulturou nejen pro široké české i zahraniční publikum, ale i pro studenty filmových a uměleckých škol, kteří přicházejí studovat do Česka ze světa.

Festival zahájí snímek Pork Pie a diváci se mohou v průběhu večera těšit také na tradiční haku a zpěv maorské kulturní skupiny Whakaari Rotorua z Nového Zélandu. Českou premiéru si odbyde film 1 %. Z dalšího programu stojí za zmínku film Tři léta.

Rusko

Do Česka dorazí nejúspěšnější snímky současné ruské kinematografie. A to v rámci festivalu Nový ruský film, který se bude konat 5. až 11. listopadu. V Praze bude festival probíhat v kině Cinema City (Slovanský dům), kině Dlabačov, Městské knihovně a Ruském středisku vědy a kultury.

Diváci mohou spatřit třeba film Sobibor, který byl letos nominován na Oscara. K vidění bude i snímek Saljut-7, který byl natočen na základě skutečné události. Když se v roce 1985 odmlčela kosmická stanice Saljut-7, byli na oběžnou dráhu vysláni dva kosmonauti, aby ji opravili. K tomu, aby film mohl reálně znázornit kulisy, musel být použit vědecký superpočítač, který počítá výsledky pokusů na urychlovači částic v CERNu.

Ukrajina

Během sedmi večerů mezi 14. a 20. listopadem zamíří aktuální ukrajinské filmy do kin Atlas, Ponrepo a Evald. Snímky přiblíží divákům nedávnou ukrajinskou historii i současnost, komplikované a leckdy tragikomické osudy v pohnuté době a zemi. V hraných i dokumentárních filmech nechybí aktuální témata okupovaného Krymu či Donbasu, další snímek představí osobnost a dílo malíře Kazimíra Maleviče. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Francie

Sérii akcí završí od 21. do 28. listopadu Festival francouzských filmů. Pořadatelé nachystali oslavu 100. výročí od vzniku Československa symbolicky nazvanou sekcí francouzsko-československé kinematografie. Připomene jej mimo jiné film Pravda, natočený těsně po potlačení Pražského jara Jeanem-Lucem Godardem. Na programu je dalších téměř padesát filmů včetně sedmi předpremiér.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek