metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Film Saljut-7 | foto: Kino DlabačovMetro.cz

Světové filmy se valí do Prahy

  10:55
Ruská, francouzská či ukrajinská kinematografie ovládnou v listopadu naši metropoli.

Nejen filmové projekce, ale také besedy s tvůrci a bohatý doprovodný program. To všechno slibují festivaly plné snímků, které běžně neuvidíte. Deník Metro představuje některé z těchto akcí.

Střední Evropa

Pátý ročník festivalu 3kino, který je zaměřen na kinematografii střední Evropy, se koná od zítřka do 8. listopadu v kinech Atlas a Evald.

Během osmi dní se diváci mohou těšit na 40 filmů. Pozvání do Prahy přijali například Olgierd Łukaszewicz, který uvede v české premiéře dlouho očekávaný film Janusze Kondratiuka Jako pes s kočkou. Z polských hereckých hvězd dorazí také Urszula Grabowská, která bude hostem k filmům Vzpomínka na léto a Joanna. Velkou festivalovou událostí bude zahajovací film Trenérova dcera, který přijede představit režisérsko-producentská dvojice Łukasz a Natalia Grzegorzkovi. Do polských kin jde snímek až v březnu roku 2019.

Mezi hosty budou i domácí tvůrci. Ať už Alena Mihulová a Jenovéfa Boková k filmu Chvilky, nebo režisér snímku Domestik Adam Sedlák.

Austrálie a Nový Zéland

V pátek začne už pátý ročník festivalu Aussie & Kiwi Film Fest, který potrvá až do 7. listopadu. Promítat se bude v kině Lucerna a kině Ponrepo. Aussie & Kiwi Film Fest prezentuje současnou kinematografii Austrálie a Nového Zélandu s odlišným životním stylem a kulturou nejen pro široké české i zahraniční publikum, ale i pro studenty filmových a uměleckých škol, kteří přicházejí studovat do Česka ze světa.

Festival zahájí snímek Pork Pie a diváci se mohou v průběhu večera těšit také na tradiční haku a zpěv maorské kulturní skupiny Whakaari Rotorua z Nového Zélandu. Českou premiéru si odbyde film 1 %. Z dalšího programu stojí za zmínku film Tři léta.

Rusko

Do Česka dorazí nejúspěšnější snímky současné ruské kinematografie. A to v rámci festivalu Nový ruský film, který se bude konat 5. až 11. listopadu. V Praze bude festival probíhat v kině Cinema City (Slovanský dům), kině Dlabačov, Městské knihovně a Ruském středisku vědy a kultury.

Diváci mohou spatřit třeba film Sobibor, který byl letos nominován na Oscara. K vidění bude i snímek Saljut-7, který byl natočen na základě skutečné události. Když se v roce 1985 odmlčela kosmická stanice Saljut-7, byli na oběžnou dráhu vysláni dva kosmonauti, aby ji opravili. K tomu, aby film mohl reálně znázornit kulisy, musel být použit vědecký superpočítač, který počítá výsledky pokusů na urychlovači částic v CERNu.

Ukrajina

Během sedmi večerů mezi 14. a 20. listopadem zamíří aktuální ukrajinské filmy do kin Atlas, Ponrepo a Evald. Snímky přiblíží divákům nedávnou ukrajinskou historii i současnost, komplikované a leckdy tragikomické osudy v pohnuté době a zemi. V hraných i dokumentárních filmech nechybí aktuální témata okupovaného Krymu či Donbasu, další snímek představí osobnost a dílo malíře Kazimíra Maleviče. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Francie

Sérii akcí završí od 21. do 28. listopadu Festival francouzských filmů. Pořadatelé nachystali oslavu 100. výročí od vzniku Československa symbolicky nazvanou sekcí francouzsko-československé kinematografie. Připomene jej mimo jiné film Pravda, natočený těsně po potlačení Pražského jara Jeanem-Lucem Godardem. Na programu je dalších téměř padesát filmů včetně sedmi předpremiér.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek