metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Masaryk jako drsňák i frajer

  9:55
Prvního československého prezidenta zase hraje Huba. Pár hovorů již na plátně zažil.
Filmový prezident Masaryk | foto: BontonfilmMetro.cz

Do českých kin včera vstoupil film Hovory s TGM, s Martinem Hubou v roli Tomáše Garrigua Masaryka a Janem Budařem v roli Karla Čapka. Film podle jeho tvůrců jako jediný v kinech přímo navazuje na sté výročí Československa a obě ikony české demokracie ukazuje v neobvyklém světle skutečných lidí.

„T. G. Masaryk se ve filmu například doznává ke znovuobjevené sexualitě, přiznává poměr se Štefánikovou milenkou nebo s pohrdáním a nevybíravě nadává na takzvané muže října, především na Aloise Rašína a Jiřího Stříbrného. V jiné scéně se naopak Karel Čapek snaží dostat Masarykovi pod kůži výčitkami, jak se zachoval vůči vlastní rodině,“ uvádějí distributoři snímku.

Filmoví kritici, kteří již měli Hovory s TGM možnost vidět, vyzdvihují především kameru Jana Malíře a také herecký koncert Martina Huby. Ten přitom v roli „tatíčka“ exceloval již před čtyřmi lety v historickém seriálu České století. Díl, ve kterém se objevil, patřil mezi nejsledovanější. „České století dramaticky vypráví o zásadní otázce naší novodobé státní existence – jak, proč a proti čemu Československá republika vznikla. A o postavě nejdůležitější – o prvním československém prezidentovi,“ napsala tehdy Česká televize.

Krátkou, nenápadnou, ale zdaleka ne nevýznamnou roli měl Masaryk také ve snímku z roku 1989 Člověk proti zkáze. První československý prezident s tváří herce Svatopluka Beneše v něm vystupuje jako postava diskutujícího filozofa. Roli Karla Čapka ve filmu ztvárnil Josef Abrhám. Zajímavostí je, že do filmu se nedostala postava spisovatele a publicisty Ferdinanda Peroutky. Nebyla povolena režimem.

K nejsilnějším scénám, které nový snímek o T. G. Masarykovi nabízí, patří podle kritiků jeho sebemrskačský monolog o tom, že při odchodu do exilu opustil rodinu. Jan Budař, vybavený pro roli legendárního spisovatele Čapka na tmavo obarvenými vlasy a parukou, mu má sekundovat stejně zdatně jako v knize. Úvodní sdělení, že knihu v žádném případě vydat nesmí, brali tvůrci i diváci jako záminku k následné debatě již v prvních upoutávkách. Zda se na čerstvě zamilovaného vdovce bude do kina chodit, ukáže tento nadcházející víkend.

Hovory s TGM

Osmdesátiminutový snímek režiséra Jakuba Červenky měl v českých kinech ve čtvrtek premiéru.

  • Jan Budař jako Karel Čapek a Martin Huba jako T. G. Masaryk dle tvůrců excelují v příběhu jednoho z nejslavnějších rozhovorů historie.
  • Filmové „Hovory s TGM“ mají nabídnout nejen povídání dvou významných mužů, ale také jejich střet, nečekané napětí i emoce.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

vydáno 25. dubna 2024  16:12

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž. Pravděpodobně se potopil kvůli zdravotnímu problému.  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Utrhl jí ruce, nohy i hlavu. Rok po řádění vandala je Dívka se džbánem zase v parku

vydáno 25. dubna 2024  16:02

Od ledna vracela restaurátorka Helena Jahodová původní krásu terakotové soše Dívka se džbánem, kterou vloni při filmovém festivalu poničil neznámý vandal....  celý článek