metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Pondělí 6. května 2024. Svátek má Radoslav

Bez mobilů a bez internetu. Se zprávami běhali sokolové

  8:59
V roce 2018 by Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Alois Rašín, Karel Kramář i Přemysl Šámal a další možná konspirovali proti rakouským špiclům snadněji. Určitě by je, a hlavně jejich spolupracovníky, to stálo méně fyzických sil. Využívali by zašifrované mobilní telefony, kódovanou řeč.
Předání rektorského řetězu rektoru Masarykovy univerzity Janu Krejčímu (zleva: Karel Engliš – guvernér Národní banky a profesor PrF MU, prezident Tomáš G. Masaryk, rektor Jan Krejčí a kancléř Přemysl Šámal) – Lány 30. 8. 1935 | foto: Archiv MU

„Vypustíme rybník!“ by byl pokyn startující strhávání bíložlutých monarchistických vlajek. „Rybáři vyplouvají!“ Tak by Masaryk oznamoval z ciziny, že míří do vlasti legionáři. Pikle by politici kuli prostřednictvím internetových bojových her.

Ve válečných letech tehdejšího světového konfliktu to však měli mnohem složitější, ale i tak si našli způsoby, jak obelstít poměrně dobře organizovanou policii. Důležitými postavami domácího odboje byl pozdější Masarykův kancléř, pražský advokát Přemysl Šámal. Vybudoval důmyslný systém informátorů a spojek pod názvem Alarm.

Ti movitější, kteří už vlastnili telefon nebo k němu měli v rámci své práce přístup, byli v systému „telefonisté“. Fyzicky zdatnější byly spojky – „cyklisté“. Když nebyli po ruce ani telefonisté, ani cyklisté, nastupovali „běžci“. Praha nebyla ostatně ani zdaleka tak velká jako dnes, už Vinohrady byly téměř okrajem metropole české.

Běžci přirozeně neoblékali sportovní úbory, ale byli schopni poměrně rychle předávat zprávy a důležité informace. Kromě toho – co Čech, to sokol.

Telefonizovaná Praha

8214

  • Tolik telefonních stanic měla Praha v roce 1918. Byl to značný pokrok (v roce 1882 totiž existovalo ve městě jen jedenáct). Dalších pět tisíc žádostí leželo pražským úředníkům v době rozpadu monarchie na stole. Telefonní budky pro veřejnost se objevovaly od roku 1911.

Domácí Maffie, základní stavební kámen protirakouského odboje na českém území, využila zásluhou Ludvíka Očenáška, vynálezce a podnikatele, i telefonický odposlech.

Očenáškovi se podařilo v jednom z pražských sadů vypátrat telefonní kabely spojující Vídeň s Berlínem a jednoduchým způsobem se na ně napojil. Dostal se tak k mnoha důležitým politickým a vojenským informacím mezi rakouskými a německými spojenci a záznamy pak konspirativně předával do ciziny Masarykovi a Benešovi, kteří si tím dělali „dobré oko“ u dohodových velmocí.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Už nejsou jenom pro zahraniční turisty. Koloběžky si oblíbili také místní

vydáno 6. května 2024  9:49

Dovolit? Nedovolit? Omezit? Rozšířit? Provoz se zlepšil, ale problémem může být kapacita, zní z Prahy 2. Přístup radnic ke sdílené dopravě v Praze i jinde...  celý článek

Alkohol nejen v srdci Evropy. Evropské prvenství Česka vylepšují také teenageři

vydáno 6. května 2024  6:43

„Ty vole, já jsem dneska na p**u! Už mi zbylo jen jedno pivo!“ Zhruba patnáctiletý mladík se potácí před supermarketem na pražském Andělu. Dostat se k...  celý článek

Udržitelnost je cesta. Důležité je najít si svůj vlastní styl a nebát se odborníků

vydáno 5. května 2024  16:51

S šatníkovým vyhořením může pomoci například stylistka. Protože spojit se s odbornicí je výhra. To v případě, pokud si nemůžete vybrat po ránu to správné...  celý článek

Vysíláme

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

vydáno 6. května 2024  10:02

Dne 9. května to bude přesně 50 let od chvíle, kdy v Praze vyjelo první metro. Kam až vůbec sahají plány na výstavbu pražské podzemní dráhy? A kdo stojí...  celý článek