metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 9 °C

Pátek 23. února 2024. Svátek má Svatopluk
Tým chce být v Top 5 evropských klubů. | foto: ENTROPIQ

Češi v Dubaji soutěží o miliony korun. Asijské týmy ale riskují podstatně více

  4:30
Jeden z vrcholů esportového kalendáře tohoto roku. Tak by se dal charakterizovat právě probíhající šampionát ve hraní počítačových her PGC 2022. Zástupci českého esportového klubu Entropiq v Dubaji s ostatními soutěží ve hře PUBG: Battlegrounds. V konkurenci nejlepších hráčů světa bojují o titul šampionů a také finanční odměnu, která činí v přepočtu skoro 50 milionů korun. Velké finále se koná o tomto víkendu. Jak velká událost to pro český tým je? Jaká je konkurence? O tom jsme si povídali se Šimonem Hradečným, manažerem klubu Entropiq.

Hrát v Dubaji s těmi nejlepšími je asi sen, že?
Jasně, je to obrovský úspěch pro celý náš klub. Možnost soupeřit o titul světových šampionů je zkrátka sen, který jsme si doteď pouze snili, ale tento týden se stal realitou.

Co vám účast dala? Jaké jste nasbírali zkušenosti?
Pro celý tým to je první turnaj takových rozměrů. Díky tomu nastaly určité problémy s psychikou, které jsme museli řešit za pochodu, ať už to byla nervozita, nebo přemotivovanost. Ve směru mentální připravenosti jsme si tedy z tohoto turnaje odnesli hodně. Dále je určitě zajímavé pozorovat týmy a organizátory turnaje z jiných regionů. Například mentalita a příprava asijských týmů se absolutně liší od evropských nebo amerických. Myslím, že navzájem si můžeme s některými věcmi pomoct a vytvořit tak lepší prostředí pro nás všechny.

Jak vypadá vaše příprava?
Příprava na takový turnaj je extrémně náročná a zabere stovky hodin. Každý z hráčů má jinou roli v týmu, takže trénink závisí i na tom. Někteří z hráčů více analyzují jednotlivé zápasy, jiní tráví více času v tréninkovém režimu, kde se snaží vypilovat svou střelbu. K tomu samozřejmě patří i týmová část, ve které hrajeme tréninkové zápasy. Běžný tréninkový den trvá sedm až devět hodin.

Slyšel jsem, že se připravujete i fyzicky.
Co se fyzické přípravy týče, určitě je to velký bonus a k esportu jistě patří. Hráči v našem týmu jsou zvyklí na své tréninkové režimy, které jim pomáhají i ve hře samotné. Fyzická příprava může dobře posloužit i pro mentální reset, například když se v turnaji nedaří, hráči si mohou zajít do posilovny a vyčistit hlavu.

Proč je podle vás esport srovnatelný s tradičním sportem?
Největší rozdíl mezi sportem a esportem je fyzická aktivita, která je pro hodně lidí základem tohoto zábavního odvětví, a proto často nad esportem mávnou rukou. Pravdou ovšem je, jak jsem již zmiňoval, že fyzická příprava je obrovskou výhodou pro jednotlivé hráče. Esport už také ušel dlouhou cestu, co se týče profesionality jednotlivých klubů a samotných hráčů. V dnešní době se již hráči mohou esportem živit, stejně jako hráči klasických sportů.

Jaký je rozdíl v úrovni hraní na PUBG v Dubaji oproti jiným turnajům?
Dynamika celého turnaje se diametrálně liší od jakéhokoli evropského turnaje, který jsme v průběhu roku hráli. Na turnaji je 32 nejlepších týmů z celého světa a každý region hraje PUBG trochu jinak. Například asijské týmy se nebojí více riskovat, zatímco evropské hrají propracovaný opatrný styl založený na sbírání informací. Turnaj je tedy mnohem živější, než když týmy hrají ve svých regionech a vědí přesně, co od soupeřů čekat.

Patří podle vás esport na olympijské hry?
Myslím si, že časem by bylo skvělé, kdyby fanoušci esportu měli možnost zúčastnit se podobně velké události, jako jsou olympijské hry. To samé platí pro hráče, kteří by mohli reprezentovat své země, což většina sportovců považuje na olympiádě za vrchol kariéry. Určitě bych tedy byl pro, aby se esport stal součástí her.

Panuje mezi esportovými týmy velká rivalita?
Určitě panuje, ovšem je spíš v duchu fair play a jde pouze o pošťuchování. Hodně populární je vytváření memes na sociálních sítích, kde si ze sebe kluby navzájem dělají srandu. Rivalitu, jako je například mezi Spartou a Slavií, v esportu ovšem zatím nenajdete.

Entropiq a PUBG: Battlegrounds

  • Klub Entropiq nyní stojí na stejném schůdku jako giganti esportové scény FaZe Clan (Severní Amerika), Gen.G (Korea) nebo NaVi (EU).
  • Entropiq založil v lednu 2020 pokerový profesionál, matematik a podnikatel Martin Kabrhel. Ambasadory týmu jsou fotbalová legenda Vladimír Šmicer a zápasník světové organizace UFC Makhmud Muradov.
  • PUBG: Battlegrounds je střílečka typu First Person Shooter, kde proti sobě soupeří 16 týmů, každý tým má čtyři hráče a cíl každého z nich je zůstat na bojišti jako poslední. Když se to týmu povede, vyhraje hru a získá tak hezkou porci bodů do žebříčku a dalšího pokračování turnaje.
  • Za každé vyřazení nepřítele dostane tým jeden bod do celkového hodnocení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek