metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Jiří Havelka | foto: Lenka HatašováMetro.cz

Hlavním úkolem je nezdržovat, říká režisér Jiří Havelka

  4:55
Dramatik, moderátor a režisér Jiří Havelka. Již několik týdnů je v kinech jeho nejnovější režisérský počin, snímek s názvem Mimořádná událost. Ten předchozí, debutový film s názvem Vlastníci, vzbudil nadšení jak u široké, tak odborné veřejnosti. Však za něj také tvůrci dostali tři sošky Českého lva. A právě na pódium pražského Rudolfina se v rámci udělování filmových cen jednačtyřicetiletý Havelka vrátí, tentokrát jako moderátor. „Ta práce mě baví a honorář není špatný,“ říká se smíchem v rozhovoru pro deník Metro.

Co říkáte na reakce na váš film Mimořádná událost?
Ty reakce jsou ostře rozdílné. Hodně to pobouřilo část kritiků, někteří to přirovnávají ke Kameňáku, někteří k parodii na katastrofické filmy. Většina diváků to považuje za dobrou komedii, někteří v tom vidí satiru na současnost a někteří film o povaze reality. Celkově mi ty reakce přijdou jako skvělá integrální část a pokračování filmu. Mám pocit, že málokomu je ten film úplně jedno. Což je dobré. Tak buď je celý úplně mimo, nebo bude jednou kultovní. Ale po pravdě řečeno mi je to teď dost jedno vzhledem k tomu, co se děje na východ od nás.

  • Už 29. ročník udílení českých filmových cen proběhne zítra od 20 hodin v přímém přenosu České televize.
  • Celkem 184 akademiků vybíralo z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl.
  • Nejvíce nominací získaly filmy Okupace a Zátopek, dobře si vedly také filmy Muž se zaječíma ušima, Atlas ptáků a Chyby.

Váš předchozí film Vlastníci vznikl na základě divadelního představení. Uděláte to s námětem lidí v motoráčku opačně, bude z toho teď divadelní hra?
Neplánuju to, ale pohyblivé dopravní prostředky mám na jevišti rád, protože se musí nějak pracovat s tou iluzí pohybu. Už jsem jedno představení odehrávající se střídavě ve vlaku a na peroně kdysi udělal. Jmenuje se Indián v ohrožení a hraje se už léta v HaDivadle. Je to vlastně zdivadelněná Einsteinova teorie relativity.

Zítra vás čeká další událost spojená s filmem, budete moderátorem udílení cen Český lev. Jak jste reagoval, když vás organizátoři oslovili?
Tak úplně jsem se do toho nehrnul, ale tvůrčí tým kolem Českého lva je dobrý a ta práce mě baví. A honorář není špatný. (smích)

Budete na své kolegy hodný, nebo to naopak budete napínat? Jak volnou ruku máte při přípravě scénáře, můžete z něj něco prozradit?
Ono je tam tolik kategorií, že hlavním úkolem moderátora bude moc nezdržovat. Tak se o to pokusím, protože přece jen to má být hlavně večer věnovaný českým filmům a jejich tvůrcům.

Ladíte se nějak i s Petrem Ostrouchovem a jeho kapelou Blue Shadows, která bude udělování provázet svou hudbou?
Nějak speciálně se neladíme, ale myslím, že Petr s kapelou do toho večera perfektně zapadnou.

Mimo jiné jste i jednou z tváří souboru Vosto5, se kterým jste se nedávno přesunuli do nově zrekonstruovaného divadla Vzlet ve Vršovicích. Jak jste se tam s kolegy zabydleli a co aktuálně chystáte?
Přenesli jsme tam některé starší inscenace Vosto5ky, třeba Dechovku, vytvořili jednu novou inscenaci Sentimetal, ale to je jen malá část programu ve Vzletu. Pravidelně tam hraje Collegium 1704, jsou tam talk show, probíhá tam hodně různých kroužků. Je to velký barák a je poměrně náročné ho rozpohybovat, ale zatím je to pro nás startovací sezona, doufáme, že postupně se nám ho podaří ještě daleko víc rozžít a propojit s Vršovicemi. Plány jsou. Trochu chybí finance, ale doháníme to entuziasmem.

A vy osobně, na čem teď pracujete, co chystáte?
Teď nic moc. Po pravdě bych teď chtěl víc času věnovat rodině.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek