metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Jedlé květy roztančí i váš talíř. Máme pro vás pár tipů

  5:45
Slavnostní tabuli, luxusní dort, letní drink, ale také úplně obyčejnou večeři ozvláštní jedlé květy. Můžete si je sami nasbírat nebo je pořídíte u specializovaných pěstitelů, na trzích či ve vybraných marketech. Na salátech nebo krémových polévkách vypadají krásně a chutnají jedinečně.

Další 3 fotografie v galerii
jedlé květy | foto: Vendula Šefrnová - kytkykjidlu.cz

V zásadě jsou důležité tři věci: ne každá květina je jedlá, některé jsou naopak velmi jedovaté (vyhněte se oleandru, narcisu, azalkám, rododendronům i lobelkám) a kvítí sbírejte vždy v čistém prostředí. K užitku jsou i mnohé plevelné rostliny, vynikající jsou sedmikrásky, pampelišky, hvozdík, nasládlé růžové koule jetele a pažitky, rozcuchané modré chrpy, voňavý heřmánek, léčivý měsíček, výrazné chryzantémy nebo mírně nakyslý ibišek. Jeho květ mimochodem vypadá lahodně na dně poháru se šumivým vínem. 

Upozornění

  • Květy z květinářství raději nepoužívejte vůbec. 
  • Sazeničky ze zahradnictví nechejte alespoň tři týdny aklimatizovat v záhonku, než budou moci na váš stůl.

Narůžovělé květy pažitky se báječně hodí na grilovaný zelený chřest nebo do bramborového salátu, bledě modré květy brutnáku s lehkou okurkovou chutí přidejte do ovocných salátů. Monarda neboli medonosný včelí balzám, který američtí indiáni používali k léčení nemocí dýchacích cest, zase ozvláštní třeba těstovinový salát. Jedlé kvítí a býlí raději přidávejte k jednoduše vypadajícím pokrmům, aby pořádně vynikly.

Pozor na okolí polí a golfových hřišť
„Volná příroda s rozkvetlými loukami je u nás štědrá. A to i v okolí větších měst. V Praze stačí vyjet metrem na konečnou, ujít pár minut a určitě najdete nějaké pěkné čisté místo. Hygienicky nepřátelská místa jsou ta, kde se pohybuje hodně pejskařů, mají pelíšky bezdomovci. Nevhodná jsou i golfová hřiště s chemicky ošetřovanou trávou. Pozor bychom měli dávat v těsné blízkosti zemědělských polí, a to kvůli postřikům,“ radí odbornice na jedlé kvítí Jana Vlková. 

jedlé květy

Plané rostliny jsou choulostivé na skladování a vyžadují speciální logistiku. „Bohužel většinou je květ buď trvanlivý, krásný, nebo dobře chutná. Málokdy platí dohromady alespoň dvě z těchto charakteristik. Spíš každá zvlášť,“ dodává Jana Vlková, autorka knih Květinová kuchařka, Notes Květinové kuchařky nebo Pampelišky k jídlu. 

Květy by se měly sbírat za sluníčka a okamžitě podávat. Předtím je neomývejte! „Mytím byste spláchli vůně a poničili, co příroda vytvořila. Nechejte je venku nebo na kuchyňské lince, aby vylezl hmyz. Zelené lupení samozřejmě opláchněte stejně jako květy plazící se po zemi,“ radí paní Jana a zdůrazňuje, že kvítí je třeba do salátů přidávat až jako úplně poslední. Jinak by ho olej a ocet poškodily. Do salátů nebo na pesto můžete vyzkoušet květy lichořeřišnice. Chutnají štiplavě, trochu jako ředkvičky. 

Jedlé květy na každý stůl
Stálicí na květinovém menu jsou sedmikrásky, které udělají radost kuchtíkovi začátečníkovi stejně jako vybíravému gurmetovi. Chudobky, latinsky Bellis perennis, mají jemně nahořklou chuť a dokážou ozdobit šálek černého čaje, zeleninovou polévku i rozehrát obyčejný krajíc chleba natřený máslem nebo tvarohovou pomazánkou. 

Připravte si také sedmikráskový salát s pečenými rajčaty a čerstvým sýrem.
„Jsou jídlem mého mládí. Když jsem přišla domů ze školy, posypala jsem si chleba s máslem a plnotučnou hořčicí plnou hrstí čerstvě nasbíraných drobných kvítků,“ vzpomíná na svá studentská léta. 

jedlé květy

Bělavé sedmikrásky se však překvapivě nehodí na zdobení dezertů, protože se ve tmě a v chladu zavírají. Profesionální „kytkožroutka“ dává ještě jeden neobvyklý tip: mladé smrkové výhonky plné vitaminu C. „Vybírejte nejběžnější smrkové druhy, konkrétně smrk ztepilý, žádné jeho šlechtěné parkové příbuzné. 

Jemňounké, právě vyrašené pacičky mají kyselou chuť s pryskyřičným nádechem. Nakládám je nakyselo a používám v zimě jako zajímavé koření. Nebo je na jaře nasekám a obalím v nich kuličky čerstvého sýra či plátky lososa. Skvěle se hodí k vanilkové zmrzlině. S mladými smrkovými výhonky pracujte opravdu jako s dochucovadlem,“ nabádá.

jedlé květy

Růžové orgie
Hitem letních zahrad budou růže. Ke gastronomickým hrátkám se nejvíc hodí příliš nešlechtěné růže stolistá, damascénská a svraskalá (Rosa rugosa). Poslední jmenovaná keřová odrůda je velmi odolná a podle květinové gastronautky ladí její okvětní lístky se šlehačkou. A k ní ještě přidejte jahody! Plátky růže stolisté zase umějí rozehrát dezert Pavlova. „Stačí tuto sladkou tečku sytě posypat růží,“ láká autorka webových stránek Kytkykjidlu.cz Jana Vlková, která pravidelně pořádá terénní a zahradní kurzy. 

Ochutnat můžete i sušené růžové kvítky nebo je čerstvé stloukat s cukrem, čímž vznikne exotická marmeláda určená k okamžité spotřebě. Tak alou do přírody!

Autor:
Témata: salát, růže

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek