metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

STRÁŽCE STREAMU: Black Mirror se opozdí. Uspokojte se zatím lahůdkou Devs

Strážce streamu   14:53
Mrazivá černohumorná série o technologicko-paranoidním podobenství dnešního světa v jednom dorazí na Netflix kvůli koronaviru později, než by fanoušci chtěli. Ti kreativnější zamíří v mezidobí na HBO GO, kde si mohou ukrátit čas stejně atmosférickou minisérií z pera úspěšného Alexe Garlanda.

Další 2 fotografie v galerii
Forest (Nick Offerman) je posedlý vzkříšením své dcery. | foto: HBO GO

Oblíbený sci-fi seriál Black Mirror, jež znají čeští fanoušci také pod nehezky znějícím českým překladem Černé zrcadlo, nemá oficiálně potvrzenou šestou sérii. A to i přesto, že měla jeho poslední pátá existující řada nejen komerční úspěch, ale i premiéru přesně před rokem. V kuloárech se již několik dní hovoří o tom, že antologie samostatných televizních povídek na obrazovky streamovací platformy Netflix dorazí. Kvůli vynucené produkční přestávce způsobené pandemií koronaviru to však bude nejdříve ke konci letošního roku. Čím si do té doby mají čeští fanoušci filozofujícího sci-fi spravit chuť? Osmidílným seriálem Devs. Tuhle nepříliš známou pecku vám představujeme v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Rozmáchlá povídka z Black Mirror
Osmidílná minisérie Devs je k vidění na HBO GO zhruba dva měsíce. Ačkoliv seriál na mnoho diváků působil právě jako rozmáchlejší verze povídky z Black Mirror, k fanouškům tohoto netflixovského kousku si cestu zatím moc nenašel. Jeho děj je přitom přesně takovým technologicko-paranoidním podobenstvím dnešního světa, na jaký jsme zvyklí od tvůrců Černého zrcadla.

Devs

  • Režie a scénář: Alex Garland
  • Hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury
  • Hrají: Sonoya Mizuno, Nick Offerman, Alison Pill, Zach Grenier, Cailee Spaeny, Stephen McKinley Henderson, Karl Glusman, Jefferson Hall, Linnea Berthelsen, Georgia King, Jung Sun den Hollander a další.

Hlavní hrdinka Lily Chan je mladou softwarovou inženýrkou, která pracuje pro společnost Amaya se sídlem v Silicon Valley. Poté, co se její přítel upálí přímo u místního monumentu, se Lily rozhodne na vlastní pěst dokázat, že nešlo o sebevraždu. Hned od počátku vede celý případ ke generálnímu řediteli podniku, v němž pracuje. U kalifornských technologických firem veřejnost ani ve skutečném světě neví, čím se doopravdy zabývají. Tvůrci Devs pak vysílají jasnou zprávu. Někdy je lepší se neptat.

Deus ex machina
Seriál Devs je komornějším projektem vcelku uznávaného tvůrce Alexe Garlanda. Ten je režisérsky podepsán pod mysteriózními sci-fi snímky Annihilation a Ex Machina. Scenáristicky se pak podílel také na snímcích Dredd, Sunshine či dnes již kultovním 28 dní poté. Jeho rukopis je u Devs více, než patrný. Pro někoho půjde o filozofické dílo plné řady přesahů, jiní v něm uvidí originální sci-fi s trochu táhlým dějem téměř bez akce. Oboje bude nejspíš pravda. Jak napsal můj kamarád Spooner z webu tvzone.cz, Devs je totiž vážně seriálem tak osobitým a specifickým, že se nedá stanovit zcela jasný verdikt.

Každý si tedy musí, jako již tradičně, udělat svůj názor sám. Garlanda lze například obvinit z geniality či sebestřednosti v jednom konkrétním momentu. Své komorní sci-fi dílko nazval v roce 2014 Ex machina, aby v roce 2020 přišel se seriálem, který je defacto skrytě nazván Deus. Jak všichni dobře víme, jde o slovo označující způsob, kterým antičtí dramatici řešili zdánlivě neřešitelné situace svých hlavních hrdinů. Do těch s oblibou staví ty své i Garland. A evidentně si, podobně jako režisér Quentin Tarantino, skrytě vytváří vlastní ucelený filmový vesmír poskládaný z jeho děl.

Softwarová inženýrka Lily Chanová

Přijde Číňan, Rus a Američan do baru...
Pokud se v tomto textu rozhodneme dále z děje nic neprozrazovat, zbývá nám vyzdvihnout vynikající hudbu a casting. Garland si do svého osobitého projektu sehnal hlavní hereckou trojici Sonoyu Mizuno, Nicka Offermana a Allison Pill. Zatímco představitelka hlavní hrdinky je Číňanka a chytře tak svým původem odkazuje na další technologickou velmoc, Offerman se zahazuje svou klasickou nálepku obtloustlého komika.

Allison Pill, kterou jsem nikdy neměl příliš v oblibě, pak přináší perfektní vývoj postavy, od níž se dá čekat doslova cokoliv. Bavila mě i americká herečka a zpěvačka Cailee Spaeny, která tu hraje mladého muže. A vůbec to nepůsobí divně.

Lahůdka pro znalce
Devs rozhodně nesedne každému a vlastně by ani neměla. Tvůrcův styl se v některých pasážích pořádně táhne a spousta věcí se tu řeší pouze dialogem. Širokou škálu nastolených otázek se však tvůrcům na konci série daří jakž takž zodpovědět, a to je podle mě moc fajn úkaz. Takový, který právě milovníci seriálu Black Mirror určitě ocení.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Netflixovský hit 13 Reasons Why

  • Pokud se podíváme na hodnocení poslední čtvrté série tohoto seriálového teenagerovského fenoménu na portálu csfd.cz, zjistíme, že je nejlépe hodnocena poslední epizoda s názvem Graduation. Ta je jedním z vůbec nejsmutnějších momentů celého seriálu a směle konkuruje první řadě, kde zemřela hlavní hrdinka Hannah.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek