metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

STRÁŽCE STREAMU: Vesmírnou komedii táhne na Netflixu skvělý Carell. Dost se u toho zapotí

  18:03
Armádní generál se v novém komediálním seriálu neochotně spojuje s výstředním vědcem, aby společně připravili ke startu nový útvar americké armády - jednotku vesmírného nasazení. Nařídil jim to Trump na Twitteru.

Další 1 fotografie v galerii
komik Steve Carell | foto: Netflix

V čem jedni vidí záminku k pošťuchování, jiní nacházejí námět na celý seriál. Své o tom vědí tvůrci novinky internetové televize Neftlix s názvem Space Force, která je českým divákům pár dní známá jako Jednotky vesmírného nasazení. Když totiž Donald Trump před časem oznámil, že Amerika vytvoří novou vesmírnou část armády vedle mariňáků či letectva, celý svět si ťukal na čelo. Tvůrci tohoto seriálu však tuto příležitost popadli za pačesy a rozhodli se z ní vytvořit svérázný satirický komentář současné americké situace. Tahle novinka neunikla ani naší webové rubrice Strážce streamu.

Jednotky vesmírného nasazení (Space Force)

  • Tvůrci: Steve Carell, Greg Daniels  
  • Režie: Paul King, Tom Marshall, Dee Rees, Daina Reid a další  
  • Hrají: Steve Carell, John Malkovich, Ben Schwartz, Diana Silvers, Tawny Newsome, Jimmy O. Yang, Don Lake, Lisa Kudrow, Alexej Vorobjov, Jessica St. Clair, Owen Daniels a další.

Na měsíc v roce 2024!
Děj desetidílné série, která si odbyla premiéru přesně před týdnem, je rozehrán poměrně standardně. Čerstvě povýšený a ohvězdičkovaný generál Mark R. Naird (komik Steve Carell) je legendou mezi piloty. Když však konečně dostává příležitost vést své vlastní oddělení armády, nejde o vysněné letectvo. Se svou rodinou je nucen se přestěhovat do Colorada, aby vedl již zmiňované oddělení Space Force. Jeho úkol je jasný - dostat americké astronauty znovu na měsíc do roku 2024. Na tento nelehký úkol, který jeho oddělení zadal prezident Trump prostřednictvím zprávy na sociální síti Twitter, není ovšem sám. Projekty mu pomáhá řešit tým v čele s vědcem v podání Johna Malkoviche či PR poradce s tváří herce Bena Schwartze.

Satira, která nenadchne
Čím raději máte vesmír a jeho dobývání, tím víc vás bude tenhle seriál bavit. Tenhle hezký komentář od uživatele s přezdívkou D.Moore jsem si přečetl na portálu filmové databáze csfd.cz. Něco na tom bude, ačkoliv ve vesmíru se příliš děje ve skutečnosti neodehrává. Daleko snadněji se ztotožňuje s názorem redaktorů webu tvzone.cz, který seriál přirovnávají ke stand-up komedii. Jednotky vesmírného nasazení totiž pracují s náměty jednotlivých epizod podobně. Slouží jako jakési komentáře aktuálního dění, kde vytvářejí prostor pro humor. Komik na pódiu má však výhodu, jeho vystoupení bývá obvykle kratší než půlhodinka, kterou jednotlivé epizody seriálu zhruba mají. Témata se tak během několika minut vyčerpají a přecházejí na další materiál. A tenhle přístup nemusí každému sedět. O tom, že tomu tak je, svědčí slabší hodnocení první epizody na zmiňovaném csfd.cz. Seriál má navíc typicky netlixovské móresy, tedy většinu diváků kvůli pomalému rozjezdu chytí až v druhé epizodě.

John Malkovich a Steve Carell

Humor Made in America
U Space Force jsem několikrát brečel smíchy. Nutno však dodat, že mi smysl některých klíčových fórů zcela unikl. Chyba není jen na straně tvůrců, ale také na mojí. Seriál je totiž ušit na míru těm, kteří dění na americké politické scéně velmi pozorně sledují. A to já patrně nejsem. Bez znalosti americké politické scény se prostě s pochopením nechytáte. Mnoho vtipů pak vyzní do prázdna kvůli své trapnosti, která je pro Carella typická. Někdy na vás drobné fórky zafungují, jindy jsou za hranou. Záleží na vašem individuální vkusu.

Zpátky do vesmíru
Osobně jsem velkým fanouškem vesmírných komedií The Orville Setha MacFarlana či Avenue 5 s Hugh Lauriem v hlavní roli. Oba tyto seriály, které si v současné době dávají pauzu, jsou však daleko akčnější a s Jednotkami vesmírných sil jsou tak nesrovnatelné. U Space Force asi nebude většina českých fandů skákat radostí, na druhou stranu si však nedovedu představit, koho by mohly Carellovi taškařice urazit. Pravda, tenhle komik býval v lepší formě. Já mu ale toho stále více prošedivělého sympaťáka, co za zavřenými dveřmi kanceláře rozjíždí bizarní tanečky, pořád věřím. Jen se obávám, že se další řady seriálu Space Force nejspíš nedočkáme.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Capone Toma Hardyho

  • Hudbu ke kritizovanému hitu složil tvůrce vystupujícím pod pseudonymem El-P. Ten skládal naposledy před osmi lety, a to pro akční drama Bomb the System s Markem Webberem v hlavní roli.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek