metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Lisa Kudrow, Courteney Cox a Jennifer Aniston (2019) | foto: Profimedia.cz

Úspěch internetové televize Netflix nedává konkurenci spát. Uspěje HBO Max?

  18:15
Málokteré odvětví slaví během koronavirových časů takový úspěch jako streamovací platformy. Internetové televize v čele s tou nejúspěšnější – Netflixem – sleduje zejména v Americe kvůli nemožnosti navštěvovat klasická kina mnoho milionů diváků. Právě v této zemi před několika dny odstartovala svoji misi za předplatiteli služba HBO Max. Tu provozuje přes svou telekomunikační firmu AT&T filmové studio Warner Bros. Má ale i přes přízeň okolností šanci ohrozit svého staršího soupeře? Podle odborníků nejspíš ne.

Šedesát až sto milionů dolarů ročně. Tolik měl podle odhadů platit Netflix Warnerům za každoroční obnovu licence nejspíš nejpopulárnějšího hraného seriálu všech dob. Tedy až dosud. Právě Přátelé a jejich pomyslný návrat domů na jejich domovskou stanici jsou hlavním lákadlem pro ty, kteří by si mohli novou internetovou televizi HBO Max předplatit. Fanoušci tohoto seriálu jistě zaznamenali také ohlášené plány na připravovaný speciální díl, v němž se mají ve svých nejslavnějších rolích sejít všichni původní herci, tedy Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matthew Perry, David Schwimmer a Matt Leblanc.

Vše má ale háček. Tatáž pandemie, která nyní nové streamovací platformě nahání diváky, totiž zároveň brání slíbený speciál natočit. Realita je tedy méně růžová, než Warneři tvrdí. Jedno z nejslavnějších filmových studií si jen jednoduše nazpět zakoupilo americká práva na vysílání desítky let starého seriálu, a až mu to koronavirus dovolí, natočí s nimi slibovaný sraz. Nic víc, nic míň.

Skvěle načasovaní supermani
Batman, Superman, Aquaman a Wonder Woman zabili před lety ve společném filmu snahy studia Warner Bros vybudovat vlastní superhrdinský vesmír. Jejich snímek pohořel také kvůli přestříhání pomocným režisérem Jossem Whedonem. Fanoušci v čele s původním režisérem Zachem Snyderem od té doby orodují, aby mohl Snyder nějakým způsobem odprezentovat svou verzi snímku Liga spravedlnosti. Nyní se však ukázalo, že se na ní již pracuje a Snyderovu verzi bychom měli vidět právě na HBO Max. Potíž ale je, že má seriál dorazit až za rok.

V budoucnu se mají diváci dočkat také předělávky populárního seriálu Super drbna a sci-fi seriálu o androidech vychovávajících dítě Raised by Wolves produkovaného režisérem Ridleym Scottem. V plánu je také odvysílat seriál J. J. Abramse Overlook, v němž se podíváme do hotelu proslaveného snímkem Osvícení. V plánu jsou také seriál Duna, návrat legendárních Looney Tunes či bohatá škála reality show. Objeví se zde rovněž produkce klasické televizní stanice HBO.

HBO Max v tuzemsku
Je otázkou, zda se u nás někdy HBO Max dočkáme. Mnoho Čechů nyní využívá internetovou televizi HBO GO, na které bude větší část obsahu z HBO Max pravděpodobně k dostání. Srovnávání HBO GO a Netflixu je pak vyloženě nefér. Na rozdíl od tohoto globálního fenoménu si totiž takzvané „goučko“ můžete předplatit jen v hrstce zemí, především ve východní Evropě. Ve Velké Británii nebo Itálii je za produkci HBO zodpovědná kabelová televize Sky. V Americe je situace nejkomplikovanější. Doposud tam úspěšně působila služba HBO Now.

Netflix nepadne
Aby bylo srovnávání kompletní, je třeba zmínit ještě jednoho slibně se rozjíždějícího giganta mezi internetovými televizemi – službu Disney+. Právě její nástup a jejích pouhých padesát milionů předplatitelů za první měsíce jasně ukázaly, jak silnou pozici Netflix vlastně má. Mezi jeho hlavní konkurenty patří v USA ještě služby Hulu či Amazon Prime. Ani ti se však Netflixu s jeho 183 miliony předplatiteli nemohou rovnat.

Diváků je čím dál víc
Nárůst předplatitelů Netflixu i ostatních streamovacích platforem, podpořený epidemií covidu-19, se v uplynulých měsících dosud nezastavil. Podle tržebních odborníků to dobře vědí i Warneři, kteří během čtyř let plánují získat 75 milionů uživatelů. Již nyní je však jasné, že HBO Max, podobně jako Disney+ či Apple TV, pozici Neflixu neohrozí. Co ale určitě brzy nadobro skončí, jsou fyzické nosiče typu blu-ray. Kinofandům pak nezbývá než doufat, že budou mít za pár let kde na velké plátno koukat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek