metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, říká Jaz

  5:19
Autor známého komiksu Opráski sčeskí historje, který je zdánlivě snůškou divných událostí, vychází z odborného základu. Opírá se o originály historického ústavu, kde autor vystupující anonymně pod přezdívkou Jaz působí. Ve středu nakreslil pro deník Metro titulní stranu speciálního strašidelného vydání.
Autor komiksů Jaz | foto: MAFRA

Komiks Opráski sčeskí historje kreslíte už sedm let. Kde berete inspiraci?
Inspiraci naštěstí můžu brát přímo z historie, protože tam už všechny náměty čekají jenom na to, aby byly zpracovány, a navíc filtr času nechal přežívat v paměti jen ty skutečně nejlepší příběhy. Takže v tomto ohledu mám celkem snadnou práci.

Jak nápad vznikl?
Úplně spontánně na jednom internetovém fóru jako taková krátká vsuvka mezi ostatními trochu ujetými komiksy. Vznikly první tři díly a ty se velice rychle rozšířily po internetu. Začal jsem dělat další a pak se to rozjelo.

Máte historické vzdělání?
Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, to dá rozum, přece by si taková instituce nepostavila do čela nějaké nemehlo. Komiksy konzultuji většinou sám se sebou, protože jsem zároveň jak nejvděčnějším posluchačem, tak největším kritikem.

Dostáváte se s někým do konfliktu kvůli tomu, že „przníte“ ve svých komiksech češtinu?
Dnes už ani ne, ale před lety těch ohlasů v tomto směru bylo dost, včetně dopisů pohoršených čtenářů do nakladatelství Grada, kde Opráski vycházejí, jak si mohou dovolit vydávat něco podobného. Ale myslím, že vydávání Oprásků nakladatelství nijak nelituje.

Jak komiksy kreslíte?
Opráski původně vznikaly kreslením myší přímo do počítače, nakonec proto i vypadají, jak vypadají. Ale postupem času bylo potřeba tu tvorbu trochu přizpůsobit a udělat si ji pohodlnější. Takže dnes si udělám náčrt tužkou ve skicáři Rocketbook, který mi ji automaticky naskenuje a pošle do úložiště na cloudu, a ve finále ho dokreslím digitálně. Ale místo notebooku a myši už dnes používám profi grafické tablety s perem, teď konkrétně Surface Studio nebo Book 2. 

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek