metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Michal Maroši (vlevo) při natáčení dokumentu | foto: ARCHIV M. M.

Kolo si kdysi vybral sám a pak si splnil sen. Byl na bedně vedle světových hvězd

  17:00
Michal Maroši je ikonou světové MTB scény. Známý biker se nyní dočká filmu nejen o své kariéře s názvem Ten, co slaví každý den. Také o tom mluvil pro Metro.

Měl jste ke sportu vztah už v dětství? Věděl jste tehdy, že kolo bude vaše srdcovka?
Ano. Našel jsem si zájem sám, od šesti let se věnoval BMX a dotáhl to na bednu na mistrovství světa v bikrosu.

Jak jste se později dostal k závodnímu ježdění?
Nejdříve za podpory rodičů, a když jsem přešel v dospělosti na horská kola, což byl přirozený vývoj, s výsledky přišli i sponzoři.

Na kontě máte hodně úspěchů – jako třeba vítězství na světovém poháru ve fourcrossu, zlato na mistrovství Evropy v dual slalomu či čtvrté místo na Red Bull Rampage. Co je pro vás ten největší?
Každá disciplína má svůj zářez, a jestli mám jednu vypíchnout, je to ta královská, a to pódiové umístění ve Světovém poháru v downhillu, tedy sjezdu.

Jak se vám jezdilo na velkých světových závodech?
Byl to splněný sen, stát po boku největších hvězd bikového nebe. Do té doby jsem je jen pozoroval v časopisech a videích, a tak to bylo neskutečně silné a motivující.

Do mysli fanoušků jste se ale zapsal především divokými kousky zahrnujícími třeba bungee jumping na kole či jízdu ledovým korytem. Co byl ten největší adrenalin?
Zážitků je hodně, že by se dala napsat kniha. Jeden z těch divokých kousků byla roztahovačka za motorkou a následný polet do vody na kole bezmála třicet metrů v desetimetrové výšce.

Je něco, do čeho byste nešel?
Loni jsem měl možnost si vyzkoušet cyklokros na špičkové úrovni – a do toho bych opravdu už nešel.

Nyní o vás vzniká dokument. Lze přiblížit, o čem bude?
Je to o vzniku a vývoji horských kol u nás. Co se za tu dobu vlastně událo, a že toho nebylo málo. Film je vyprávěný přes moji osobu patnácti respondenty, kteří se zasloužili svojí tvorbou o zásadní věci. Celé dílo má přesah do zahraničí a kultury, a to za zády s bohatým archivem.

Kdo vše se na filmu podílí?
Celý dokument má pod palcem Fullface Production, zejména Martin Vrbický a Štěpán Romanov společně s dokumentaristou Janem Strejcovským. Z účinkujících tam je Michal Prokop, Tomáš Slavík, Richard Gasperotti, David Horváth nebo James Cole.

Potřebné finance vybíráte prostřednictvím crowdfundingu. Proč jste zvolili zrovna tuhle cestu a co mohou přispěvatelé exkluzivně získat?
V dnešní době nemůže tvůrce očekávat nějaký finanční feedback v podobě prodeje VHS či DVD. Tři roky práce na dokumentu všechny celkem vyčerpala a přišla chvíle postprodukce, která s sebou něco nese. Dáváme tak šanci fanouškům se do díla zapojit, a to kampaní na HitHitu. Tam může kdokoli přispět decentní částkou nebo si objednat jeden z nabízených produktů. Ať už to je vstupenka na premiéru, nebo výlet s mojí maličkostí.

Co plánujete přes léto?
Nesnažím se moc plánovat, jelikož to většinou dopadne jinak či vůbec. Rozhodně bych ale rád zůstal naživu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek