metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Dalších 8 fotografií v galerii
Zápalky pobaví i prověří logické uvažování. | foto: Dino

Malé hračky a velké nápady. Deník Metro ví, jak zabavit děti na cestách i v restauraci

  19:40
Čtvrtka, provázek, lihovka i obal od vajec. Zabalte si malé věci, které se moc nepronesou a zaručí vám pohodový výlet. Deník Metro vám přináší pár rad, které zabaví malé i velké.

Očekávali jste radostné výskání, že se jede na výlet? Místo toho vám děti daly sprchu, že chtějí být raději doma a stavět lego? „Přitom není nic snazšího než vzít hračky s sebou a udělat z nich regulérní výletníky! Nám často dělají společnost třeba Playmobil panáčci. V zimě, v létě, pořád mají v přírodě co dělat!“ říká Jana Červenková, autorka blogu S dětmi v báglu. V létě jim s dětmi vyrábí bosonohou stezku nebo lesní hřiště, v zimě zase staví iglú. „Když si do batohu přibalíte čtvrtku, nůžky a fix, které nic neváží, můžete panáčkům dopřát během výletnické pauzy i odpočinek v přenosném domku. Ten vám ostatně poslouží kdekoli na cestách,“ doplňuje Jana.

Flustrubka

Páni kluci
Na indiány si můžete hrát doma i venku. Flustrubka se speciálními šipkami s gumovou přísavkou je pro  všechny věkové kategorie i pohlaví. „Doma si můžete namalovat nebo nalepit na okno či na lednici terče a střílet do nich, když se šipka přicucne, počítá se dvojnásobek bodů. Velmi oblíbené jsou kelímky nebo roličky od toaletního papíru, do kterých se perfektně trefuje z různých vzdáleností,“ říká Jitka Plevová z e-shopu Pikle.cz. Venku se můžete trefovat do stromu, šišek nebo flusat do dálky. „Není to tak snadné, musíte se pořádně rozdýchat a silně fouknout. Vždy je pak někdo lepší, koho je potřeba překonat!“ směje se.

Děti snadno zabavíte v restauraci obyčejnou čtvrtkou. Mohou si z ní vyrobit vlastní pexeso nebo černého Petra, radí Jana Červenková. Než jej namalují a vymyslí, zabere to nějaký čas. A když budete čekat na své jídlo dlouho, možná stihnete i několik her. Na pomoc si můžete vzít také vyprávěcí razítka. Například ve výtvarném obchodu Aladine.cz mají razítka s inkousty, které lze snadno umýt a vyprat. Jsou nakreslené tak, že ihned rozehrají desítky příběhů. Děti si je mohou nakonec vybarvit.

Zažeňte nudu na cestách
Zapomenete-li doma oblíbenou hračku nebo když se vloudí nuda, mohou vám pomoct obyčejné větvičky, klacíky či oblázek. „Stačí mít v batůžku pořádně ostrý nožík a fix a o zábavu je postaráno! Takovým dřevěným panáčkům můžete během cesty dělat fotoreportáž! Děti pak možná poběží s větší chutí k dalším výletním mezicílům, kde se odehraje nový díl tohoto putování. Doma můžete fotky vytisknout a děti mohou vyrobit svou první knihu,“ radí Jana Červenková.

Fotomontáž, kterou vymyslí i dítě.

Osvědčené domečky z větviček, šišek a nalezené kůry budou děti bavit víc, když je budou dělat přímo pro své oblíbené figurky z playmobilu či lega, které jsou ideální, protože nic neváží. Pokud se vyhýbáte plastu, můžete cestovat s Pišlikem, což je figurka z třešňového dřeva vysoká šest centimetrů a vážící 12 gramů. „Děti si mohou Pišliky samy dotvořit. Jalda nosí mušličkovou čepičku, Líkas je úplně tmavý od slunečnicového oleje, Beďuch má šišatou hlavu, Šurovi zůstaly ďobance od neštovic, Feďuša nosí na krku korálek, Gemilka bílou mašli ve vlasech,“ radí Václav Kvapil, autor Pišliků na stránkách Pišlik.cz.

Jestli chcete měkčí hračku, sáhněte po recyklovaných hračkách z Garden Carrier. Vyrábí tu medvědy, lišku, kočku, zajíce i panenky ze starého oblečení a zbytků látek. Nejoblíbenější je medvěd, asi kvůli plnému bříšku a parádní šále. „Přála bych si, aby s hračkou přišel do rodiny i příběh o tom, jak je důležité si věcí vážit, ne je jen bez rozmyslu vyhodit. Jak je důležité, aby věci sloužily dál, třeba jiným způsobem. Jak je to důležité pro nás i pro naši planetu,“ říká Nina Garden z Gardencarrier.cz. Většina panenek a zvířátek je svlékacích, takže mámy mohou vytvořit další oblečky. „Nabízíme také službu, že nám mohou zákazníci poslat jejich staré oblečení a my z něho ušijeme nového kamaráda,“ dodává Nina.

Když venku prší
Piknikovat můžete i v hotelovém pokoji. Stačí s sebou zabalit malou plechovou krabičku od Pikle, kterou unesou samy děti v batůžku. Sada má veškeré potřebné nádobí na opravdový piknik. „Ve víčku je samolepka sporáku, aby si mohly uvařit třeba pampelišky, a nechybí ani pikniková deka,“ usmívá se Jitka z Pikle.cz.

Nevadí-li vám v létě déšť, můžete vyzkoušet vodolepky. Pěnové hračky díky vodě drží na vaně, mokrých dlaždičkách venku i na skle. S vlastní fantazií můžete vystřihnout dětem zvířátka, domečky i auta. Archy pěnové gumy se prodávají pod názvem Moosgummi.

Stačí příroda a stín

Jak vyzrát na chůzi?
„Mamííí, kdy už tam budeeem?“ a další podobné otázky vás mohou dohánět k šílenství. Stejně tak se děti nespokojí s odpověďmi „Ještě kousek“ a „Ještě chvíli“. „Jenže říct tříletému dítěti, že to jsou ještě tři kilometry, je jako vysvětlovat mu, jak obchodovat na burze. Nám se osvědčilo mít pro děti, když byly ještě hodně malé, připravené Kilometrovníčky,“ říká Jana Červenková. Vycházely na výlet se svým Kilometrovníčkem, ve kterém za každý ušlý kilometr získaly razítko. Na konci mohly směnit razítka za nějakou drobnost v Kilometrické bance. „Fajn bylo i každý výlet dítěti rozkreslit do podoby hada a rozdělit ho na přesný počet dílků podle počtu kilometrů, které bylo třeba během výletu absolvovat. Jakmile se ušel jeden kilometr, jedno políčko se odškrtlo a dítě mělo jasno, jak na tom asi je a co ho ještě čeká. Vizualizace u dětí hodně pomáhá,“ dodává Jana, která nově vydala průvodce Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí a Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí.

Motivovat děti vyjít do lesa můžete i s obalem od vajec. Jedna řádka slouží jako seznam, co je třeba v lese „uloupit“. Pro menší děti na ni můžete nakreslit obrázky, starší mohou mít napsané názvy věcí a ty nejstarší mohou potrénovat anglické výrazy. Do druhé řádky mají děti za úkol posbírat jmenované věci. Obal můžete také indiánsky vyzdobit.

„Samolepky“ na sklo

Pomocníci do auta
Dlouhou chvíli v dopravní zácpě nebo v nekonečné frontě na dálnici do Chorvatska můžete dětem zkrátit stavěním puzzlí nebo křídami. Ano, i v autě to jde! „Překrásný obrázek zůstane dětem jako vitrážová dekorace nebo stínítko a skládání dílků je bude bavit. Snadno přilnou na okno a drží. Nebojte, samolepky lze snadno sundat a opakovaně skládat,“ říká Martina Linková, majitelka výtvarného obchodu Aladine.cz. Na stejném místě mají i křídy na skla a zrcadla. „Jsou v příjemném fixu, takže pokud se dítě cíleně nebude pokreslovat, neumaže se. Úžasné je, že se dají smazat nasucho, není potřeba hned umýt celé okno,“ vysvětluje Martina, která s dcerami píše dopisy Ježíškovi na okno už jen fixem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek