Náklady na provoz chaty nebo chalupy dosahují ročně až desítek tisíc korun. Vedle daně z nemovitosti, poplatků za vodu, energie nebo odvoz odpadů vydávají Češi nejvíc peněz za průběžné opravy a modernizaci.
Chataření na dosah432 V Česku je podle odhadů přes 400 tisíc chat a chalup, které slouží převážně k dočasnému bydlení a relaxaci. 80 Téměř čtyři pětiny rekreačních objektů mají Češi v dosahu 20 až 50 kilometrů od bydliště. Jen 10 procent jezdí dál než 100 kilometrů. 2,2 Průměrná cena rekreačního objektu ve středních Čechách se nyní pohybuje nad dva miliony korun. |
„Souvisí to i s tím, že řada z nich přetváří své rekreační objekty na trvalé bydliště,“ komentuje výsledky posledního průzkumu mezi českými chataři a chalupáři Přemysl Hanzelka z Poštovní spořitelny. „Přibližně polovina z nich je ochotna investovat ročně až třicet tisíc na nejrůznější úpravy a opravy,“ dodává Hanzelka.
Stále častěji patří do položky chalupářských výdajů pořízení a následná péče i další český fenomén – bazény. První napuštění o objemu kolem třiceti krychlových metrů vychází asi na 1500 až 2500 korun. Pokud ošetřujete vodu chemicky, za letní sezonu vydáte okolo dvou tisíc korun. Jenže v případě komplikací musíte sáhnout do peněženky hlouběji. „Oprava praskliny v zapuštěném bazénu na chalupě nás vyšla na více než deset tisíc korun,“ přiznává Petr Kos, který má víkendový objekt na Lounsku. I dosavadní přestavby chalupy vyšly na statisíce, Kosovi však počítají, že se sem za nějakých deset let trvale přestěhují na penzi, a tomu investice do objektu odpovídají.
Chataření ale nemusí znamenat jen náklady. Pronájem v době, kdy tam majitelé nejsou, může minimálně srovnat náklady na provoz na nulu. „V době, kdy existuje Booking.com nebo Airbnb, je pronajímání jednoduché,“ komentuje trend Stanislav Pouzar z českobudějovické pobočky M&M reality. Potvrzuje to i pražský zubař Pavel Dražák. „Máme chalupu nedaleko šumavské Kvildy. Býváme tam zhruba tři týdny v létě, týden v zimě, jinak, pokud to jde, chalupu pronajímáme,“ říká stomatolog s tím, že jeho rodině nevadí 160kilometrová vzdálenost z domova. Většina českých chatařů a chalupářů si však pořizuje objekty do padesáti kilometrů od domova. Objekty nabízejí především přes české weby, které se na pronájmy chat a chalup specializují.
Lidé nepořizují jen samostatné chalupy, zájem mají i o nákup apartmánů v bytových objektech v turisticky atraktivních lokalitách. Často je však kupují kvůli dalšímu pronájmu. „V jižních Čechách se to týká například Lipenska,“ upřesňuje realitní makléř Pouzar. Mezi nejčastějšími zájemci o nákup rekreačních nemovitostí v Pošumaví jsou podle Pouzara Češi. Němci nebo Rakušané, kteří to sem také nemají daleko, jsou v menšině.
Stále trvá vysoký zájem o nákup, poptávka znatelně převyšuje nabídku. „Výraznější je v jarních měsících, lidé si ji chtějí užít ještě ten samý rok v létě,“ řekla deníku Metro Monika Maděrová ze žatecké pobočky kanceláře realitní společnosti RE/MAX. „Standardní doba prodeje s dobře nastavenou cenou se pohybuje od jednoho do dvou měsíců,“ říká Maděrová. Cena rekreačních chat se v jejím regionu pohybuje kolem jednoho milionu korun, chalupy jsou v rozmezí jeden až jeden a půl milionu korun. „V oblíbených regionech nejsou výjimkou chaty a chalupy za několik milionů korun,“ říká Maděrová.
To potvrzuje současnou tendenci v rekreačním realitním byznysu, kdy lidé hledají chaty a chalupy, které nebudou muset léta opravovat a budou v nich jen relaxovat.
Cahlupářský fenomén v českém filmu
|