Ať chceme, nebo ne, Česko se pomalu přesouvá z mírného pásma do teplejšího. Změny klimatu ale nepostihují jenom lidi. Stále teplejší léta a podstatně víc tropických dnů a nocí trápí také zvířata v zoologických zahradách. Zvláště ta, která k nám doputovala z mírnějších nebo chladných oblastí světa.
„Nemáme lední medvědy ani medvědy ze severních oblastí,“ říká Martin Maláč, mluvčí jihlavské zoologické zahrady. Ta patří k nejnavštěvovanějším v Česku, ročně sem zavítá více lidí než třeba na Karlštejn. „Nejsevernějšími obyvateli této zoo jsou tak tuleni. Ti vnímají velká vedra nejcitelněji,“ vysvětluje Maláč. I když venkovní bazén pro tuleně ochlazují čerstvou studenou vodou, i tak si v parnech udrží teplotu kolem patnácti šestnácti stupňů Celsia. Podle mluvčího jihlavské zahrady je to stejná teplota vody, kterou mívá v létě i Severní moře například v Nizozemsku, kde se tato zvířata také vyskytují. Přesto v uplynulých týdnech jihlavští tuleni aktivitou neoplývali.
„Zatímco normálně sní tuleň denně deset kilogramů ryb, ve vedrech dva,“ říká Maláč. Po většinu doby jsou zvířata zalezlá v pavilonu a jen polehávají. „Museli jsme například zrušit venkovní předvádění pro návštěvníky, přesuneme je nejspíš na říjen,“ uzavírá problematiku veder a zvířat mluvčí Zoo Jihlava.
I na severu Čech to mají komplikované. „Stále větší horka potřeby zvířat ovlivňují,“ řekla deníku Metro mluvčí zoologické zahrady v Ústí nad Labem Věra Vrabcová. Samozřejmostí je pro ně možnost schovat se ve výběhu do stínu nebo si zalézt do vnitřní ubikace. Mnohem častěji musejí ošetřovatelé kontrolovat a doplňovat vodu v pítkách, v některých výbězích se častěji kropí kvůli prašnosti půda.
Zmrzliny a bahniště
|
Stále častěji se v českých zoo objevují ve výbězích i mlžítka. Nejen pro zvířata. „K dispozici je mají také návštěvníci na několika místech prohlídkové trasy, příští rok počítáme poblíž dětského hřiště s brouzdalištěm nebo nějakým místem na vodní hrátky,“ dodává Věra Vrabcová z ústecké zoo.
Ostravská zoologická zahrada si na stále teplejší léta zatím nestěžuje. I proto, že řada objektů prošla v posledních letech modernizací a jsou na vysoké teploty připravené. „Zároveň máme obrovskou výhodu, že areál je umístěný v lokalitě Velkého ostravského lesa, panují tu mnohem nižší teploty než v centru města,“ uvádí mluvčí ostravské zahrady Šárka Nováková. Vedle bazénů na koupání mají také v ostravské zoo zvířata k dispozici mlžné rosení vzduchu.
Dobré přírodní podmínky nenutí k podstatnějším chladicím opatřením libereckou zahradu. „Areál se nachází v lesoparku a ve většině výběhů je dostatek stinných zákoutí. V řadě výběhů jsou navíc vybudovaná různá napajedla a bazénky, kde se zvířata zchladí,“ řekla deníku Metro mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.