metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Máme vůni Šumavy, za pár let ucítíte v parfémech i Moravu, těší se výrobci

  13:00
„Lesní jahody, posečená tráva, podzimní louky za slunce, půda po dešti, smůla nebo vítr na horách. Jakákoli vůně přírody je násobně lepší než cokoli, co člověk vyrobí uměle. Stačí vkročit do lesa, na louku a získáte ohromnou spoustu vjemů a detailů, jen musíte dávat pozor a soustředit se. Věnovat plnou pozornost,“ říká spolumajitel české značky pánské přírodní kosmetiky Pavel Králíček o ideálních vůních. Právě jeho firma vyvíjí parfém inspirovaný Šumavou.

Další 1 fotografie v galerii
Pavel Králíček. Vyrábí a prodává čistě českou kosmetiku. | foto: BEVIRO

Tvrdíte, že chcete vytvořit unikátní vůni, která bude vycházet ze šumavského prostředí. Jaký vztah máte k Šumavě?
Parfémů chceme postupně vyvíjet více, a protože jsme česká značka, všechny by měly být nějakým způsobem inspirované českou krajinou. Šumava je první vlaštovka, protože v sobě kombinuje lesy a hory, určitou tajemnost a mystiku. Ne každá oblast, která je našemu srdci blízká, jde totiž dobře převést do vůně. Šumava byla zároveň místo, odkud jsem vyrážel před několika lety v rámci svého plánu obejít republiku okolo hranic, ještě než existovala populární Stezka Českem, a kde jsem i krásně zabloudil až do Německa.

Co konkrétně šumavského pro výrobu vašeho nového parfému používáte?
Není to tak, že bychom chodili po Šumavě a sbírali jehličí a to pak destilovali – to bohužel nejde kvůli budoucí konzistentnosti parfému. Plánujeme ho mít v nabídce dlouhodobě, proto si musíme vystačit s esencemi, které mají v nabídce standardní dodavatelé. Nicméně při jejich výběru jsme řešili to, jestli dává smysl mít v našem parfému například citrusy, nebo bychom spíš měli použít jiné ovoce, které na Šumavě reálně roste. Pro speciální limitovanou edici máme v plánu oslovit i šumavské skláře pro výrobu speciálního flakonu, případně šumavské dřevo použít na víčka. To jsou ale zatím předběžné plány, které uvidíme, jestli se podaří zrealizovat.

Jak přesně vypadá postup pro výrobu takového parfému?
Pokud chcete vyvíjet parfém odborně a kvalitně, potřebujete najít parfuméra – a těch jsou jen jednotky v naší republice. Jedná se o velice specifický obor a kvalifikaci, pro kterou musíte mít vrozené předpoklady – velice citlivý čich a touhu ho dále rozvíjet. My jsme se spojili se dvěma českými parfumérkami, kterým jsme předali naši ideu parfému, vlastně takové kreativní zadání, návrh ingrediencí, které by se v něm měly objevit, a jak by měl působit. Ony pak v bílých pláštích v laboratoři míchají a zkoušejí kombinovat různé poměry jednotlivých ingrediencí, dokud nejsou spokojené. Pak musí parfém minimálně dva měsíce zrát, aby se jednotlivé složky dostatečně spojily. Poté přijdeme na řadu my, parfém testujeme na sobě i na našich zákaznících a sbíráme zpětnou vazbu, na jejímž základě parfém dále ladíme. Není to tak, že by bylo z jedné vody načisto hotovo. Tato kolečka už jsme absolvovali čtyři, po každém byla několikaměsíční pauza, takže se rozhodně nejedná o rychlý proces. Náš parfém Shumava vyvíjíme přes dva roky a teprve teď se chýlíme ke konci.

Češi parfurméři

  • V Česku existuje několik parfurmérských firem, některé ani nejsou velké. Například Kintsugi Perfumes, který byl ze začátku startupem dvou mladíků. Značka začala fungovat teprve před dvěma lety. Parfurmérství je na pomezí umění a vědy. Tato značka se inspiruje japonskou kulturou, kde je zvykem vše dělat precizně a s maximálním nasazením. V parfémech používají pouze nejkvalitnější přírodní esenciální oleje s jasným původem a parfémové molekuly od zavedených výrobců s více než stoletou historií. Výrobní procesy jsou šetrné k přírodě a vegan friendly.
  • Další mladou a úspěšnou značkou je Pigmentarium. Svůj první parfém uvedli na jaře 2018 v barokním paláci v srdci Prahy. Dneska už jejich výrobky mají premiéry v jedné z kolébek parfumérství – v Paříži. Spolupracují s britským módním návrhářem Arturem Obegerem. Podobně jako ostatní firmy i tato spolupracuje s designéry na výrobě designu. Naposledy se sochařkou Terezou Štětinovou.

V parfémech podnikáte už osmým rokem. Je mezi českými muži v tomto ohledu nějaký posun? Zaznamenáváte něco takového? A dají se v této souvislosti čeští muži srovnat s muži ze zahraničí?
Posun je v tom, že se už i u nás začíná prosazovat segment takzvaných niche parfémů. Jedná se o vůně, které nejsou mainstreamové, často jsou více vyhraněné a polarizující. Buďto je milujete, nebo je nemůžete ani cítit. A náš parfém by měl být jedním z nich a podle dosavadních reakcí fajnšmekrů, kteří si běžně nichové parfémy kupují, by se to mělo podařit. Nicméně většina mužů pravděpodobně stále doma má jednu lahvičku, kterou pravidelně dostává k Vánocům, a není to pro ně téma. Ale to se postupně změní.

U toho bych ještě rád zůstal – zkoumali jste třeba, jaké vůně mají rádi cizinci? Jaký k parfémům mají vztah? Třeba Italové, Francouzi nebo Skandinávci? Dá se to nějak takhle srovnat?
Určitě, mezi zeměmi jsou velké kulturní rozdíly, je to podobné jako s módou. V rámci parfémů jsou hodně výrazné arabské země, jejichž vůně jsou pro nás až příliš silné a těžko stravitelné. Ve Francii je parfumérská tradice určitě nejsilnější a i vůně bývají výraznější, než na co jsme zvyklí v Čechách. Samozřejmě existují parfémy od luxusních značek, které se prodávají po celém světě bez ohledu na místní kulturu, ale tam jde právě o mainstreamové vůně, které se musejí přizpůsobit nejmenšímu společnému jmenovateli, aby byly všude stravitelné.

Možná by měla padnout i otázka – protože vy tvrdíte, že když člověk dobře vypadá, může k životu přistupovat pozitivněji – na to, jak hodnotíte dnešní svět, společnost doma i v zahraničí. Že bychom na dezinformátory nalili trochu vaše parfému a možná by je to zklidnilo?
Po pravdě na to jasný názor nemám – snažím se zaměřovat se na to, co člověk dokáže ovlivnit. Je jednoduché nadávat na politiku a myslet si, jak bych to dělal líp, ale dokud s tím nic nechci reálně udělat, tak je to plýtvání energií a cesta do psychické nepohody. Měl jsem období, kdy jsem v politice působil na místní úrovni, i to je neskutečně těžké a nevděčné. Proto se teď snažím zaměřovat na to, co umím nejlíp a kde cítím, že jsem skutečně na správném místě. Věříme tomu, že naše kosmetika nebo vůně můžou pomoci komukoli cítit se lépe, mít ze sebe lepší pocit a tím pádem i o malinkou trošku lépe působit na svět. A to prozatím stačí.

Zvažujete také nějaký další parfém inspirovaný třeba jinými částmi Česka?
Zatím máme v plánu vyvinout parfém obecně inspirovaný Moravou, který by mohl být lehčí, letní, slunečný. Pak uvidíme, která část naší republiky nás bude inspirovat jako další.

Oheň, déšť, borovice a zemina

  • „Už na počátku jsme měli jasný cíl – vytvořit unikátní vůni, která bude reflektovat specifičnost šumavského prostředí. Proto v parfému pracujeme zejména s autentickými tóny – těmi, které se na Šumavě reálně vyskytují,“ říká Králíček.
  • Nový parfém nemá být podbízivý a povrchní, naopak půjde o vůni rafinovanou. Ve svrchních tónech ucítíte vodu a vzduch, ve středních a spodních pak těžší dřevité vůně smrků, borovice a deště spolu s ohněm, kouřem, železem.
  • Parfém Shumava v sobě ponese několik charakteristik. Je to síla vzdávající poctu Vltavě. Svěžest dodávají vodní tóny připomínající šumavský vodopád Bílá strž a zemitost charakterizují mechy, smrky, vůně deště, medu a spadaného listí. Závan kouře a popela představuje příchod lidí do tohoto drsného, ale úrodného kraje. Právě úroda je vyjádřena v tónech ovoce, obilí a zeminy.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek