Práce zřejmě není naším celoživotním posláním a touhou. Svědčí o tom údaje, které zjistil letní průzkum Instant Research pro investiční platformu Portu. Podle něho by téměř polovina Čechů ráda do důchodu okolo šedesátých narozenin nebo dokonce dříve. Šestina lidí by ráda přestala pracovat už v 55 letech.
Milion Čechů si chce koupit dům u moře
Průzkum také zjistil, jak by čeští důchodci naložili s časem, který by najednou měli. Dvacet procent z nich se vidí na zahrádce. Každý desátý, což je zhruba milion české populace, si chce pořídit domeček u moře, stejné množství se chce věnovat vnoučatům. Sedm procent budoucích penzistů se chystá trávit čas cestováním. Otázkou ale jen, zda na to budou mít.
Také proto vidí důchodový věk značná část Čechů mnohem realističtěji. Pokud budou chtít uspokojovat své penzijní touhy, uvědomují si, že na to musejí někde brát. A z důchodu to zřejmě nebude. Kolem pětadvaceti procent lidí je odhodláno pracovat, dokud jim to fyzické zdraví povolí a bude po jejich dovednostech poptávka.
Bezstarostní bohémové
Odpovědnost za osud ale není všem vlastní. „Co nás však překvapilo, je skutečnost, že pětina lidí důchod vůbec neřeší,“ vysvětluje analytik investiční platformy Portu Filip Louženský. Tito lidé nepřemýšlejí nad tím, jak důchod budou trávit, a dokonce se na něj ani finančně nepřipravují. „Spoléhají se na stát. Velice nás také překvapilo, že se stářím začínají zabývat až lidé nad 55 let,“ konstatuje Louženský.
K radikálnějšímu přemýšlení, jak se ubránit stále bolestivější inflaci a rostoucím nákladům především na energie, se však Češi moc nemají. Tři čtvrtiny Čechů za poslední rok změnily pod vlivem pandemie, inflace a zdražování energií svoje uvažování o financích či úsporách, více investovat do finančních produktů nebo nemovitostí či jiných cenností však začala pouze pětina Čechů.
Peníze na účtech? S nimi důchod radostný nebude
„Běžné spořicí produkty však k ochraně financí před inflací nestačí a třetina Čechů dokonce neřeší, zda jsou jejich peníze chráněné proti vysoké inflaci,“ říká Martin Pohl, makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE.
Zatímco termínované spořicí účty nabízejí roční úroky maximálně pět procent, meziroční inflace dosáhla v Česku 17,5 procenta, tedy nejvýše od května 1998. Peníze uložené v bankách na jakýchkoli účtech jsou proto jednoznačně ztrátové. Doporučovaný milion až dva, se kterým by měl podle dřívějších doporučení finančních poradců průměrný Čech odcházet do důchodu, se tak scvrkává. Připomíná spíše pohled do dalekohledu, ovšem obráceného, který předměty nepřibližuje, ale zmenšuje.
Pro Čechy už nemusí být překážkou prožít stáří v cizině. Například v Turecku je současný český průměrný důchod asi dvojnásobkem obvyklé turecké mzdy. Pokud ho penzista převede na eura, nemusel by se obávat ani osmdesátiprocentní turecké inflace.