metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Pátek 13. září 2024. Svátek má Lubor

Experti na bydlení se dohadují, jestli nás také potká „americká“ hypokrize

  19:00
Ke zlevnění nemovitostí není důvod. Jejich ceny půjdou dolů. Které z těchto tvrzení platí? Můžeme se těšit na levnější bydlení, nebo se naopak dočkáme druhého finančního propadu jako v roce 2008?
Experti odhadují, že až třetina žadatelů o hypotéky letos neuspěje. | foto:  NLVLProfimedia.cz

Česko nejvíc pomáhá Ukrajině a pořád patří i na špici ve spotřebě piva. Jenže je také na špici mezi zeměmi, kterým hrozí podobná realitní katastrofa, jaká srazila v roce 2008 na kolena Spojené státy a následně i celou světovou ekonomiku (viz box).

Draze koupili. Hrozí jim ale prodej za levno
„Rozdíl mezi příjmem průměrného občana a cenami nemovitostí v zemi je nyní jeden z největších v Evropské unii, což vyvolává vážné obavy z realitní bubliny,“ uvedla nedávno o situaci na českém realitním trhu americká finanční a poradenská agentura Bloomberg.

V praxi to znamená, že ceny, především u nových bytů, mohou být předražené až o desítky procent. Bloomberg varuje, že v eurozóně se může podle regionu jednat o nadhodnocení až o šedesát procent. Češi si loni půjčili rekordních 540 miliard korun na bydlení, otázkou ale je, zda by v případě potíží dokázali nakoupené bydlení prodat za vyšší, nebo alespoň stejné ceny. Vysoké úrokové sazby, které v posledních měsících vyšponovala Česká národní banka na dlouhá léta nevídaných sedm procent, výrazně utlumilo poptávku po půjčkách na bydlení.

V září buďme ostražití

  • USA zažily v tomto století dvě kritická září. Poprvé, když 11. září 2001 zaútočili teroristé letadly, druhé v roce 2008, když propukla finanční krize.
  • l Státem podporované hypotéky v USA a tím pádem bydlení pro každého se zhroutily 7. září 2008.
  • l Problémem bylo, že banky půjčovaly kdekomu, aniž by řádně prověřovaly, zda jsou dlužníci schopní dlouhodobě splácet.
  • l V pondělí 15. září 2008 zkrachovala kvůli nespláceným půjčkám americká banka Lehman Brothers.

Investoři kupují malé byty s levným provozem
Na druhou stranu, a svědčí o tom i množství nabídek inzerentů i ze strany samotných developerů, lákání na pořízení nemovitosti jako investice neoslabuje. Alespoň středních a malých bytů, především těch, které jsou už v objektech, kde se uplatňují moderní ekologické technologie, které současně snižují náklady na provoz bytu. „Investorů je u nás asi třetina. Jsou to spíše malí investoři, zhodnocují úspory,“ konstatuje Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group. Uvádí, že běžně kupují jeden až tři byty v různých lokalitách.

Také ostatní společnosti evidují prodeje bytů, které chtějí majitelé buď pronajímat, nebo jen „odložit“, aby se jim peníze zhodnocovaly nad úroveň současné inflace. Například Geosan Development eviduje v současnosti více než třicet procent takových prodejů. Také developerská společnost Ekospol připouští, že až čtyřicet procent bytů v některých projektech může sloužit jako zhodnocení financí.

Kdo vydrží a má pevné nervy, ten možná ušetří
Někteří odborníci ale varují před riziky nemovitostních investic. Na zlevnění realit, především nově postavených, upozorňuje třeba Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a současně člen vedení České společnosti ekonomické. „Počty nově zahájených bytů, jak uvádějí poslední data Českého statistického úřadu, od konce koronakrize prudce rostou. V květnu se jejich množství pohybovalo kolem 49 tisíc,“ říká Skořepa.

Bytů se staví hodně

  • Investoři realizují řadu staveb, které připravovali v uplynulých deseti letech a kdy také čekali na úřední razítka.
  • l Počet rozestavěných nemovitostí ještě neznamená stejný počet nemovitostí na realitním trhu.
  • l V celorepublikovém měřítku je rozdíl mezi byty, které jsou ve výstavbě, a těmi, které už developeři dokončili, přibližně 15 tisíc.
  • l Podíl bytů, které lidé pořizují ne k vlastnímu bydlení, ale jako uložení peněz, dosahuje v některých projektech až 40 procent.

Pokud se podaří rozestavěné nemovitosti v dohledné době jednoho až dvou roků dokončit, může se na trhu objevit najednou poměrně velká dávka bytů. „Pochopitelně i s možnými negativními dopady na ceny,“ upozorňuje Skořepa. Ekonom tak dává naději těm, kteří doufají v pokles cen.

Pro jeho teorii hovoří reálná data ze stavební branže. Rozdíly mezi teprve budovanými a dokončenými byty byly v předešlých čtrnácti letech zhruba shodné. Nyní je například jen v Praze asi kolem pěti tisíc dostavěných bytů. Zatímco těch, které už mají všechna potřebná povolení a začínají se nyní stavět, nebo se v krátké době stavět začnou, je už přes deset tisíc.

Tyto rozestavěné byty pak mohou ovlivnit cenovou hladinu v následujících dvou letech, a to také u starších nemovitostí, které jejich majitelé nemusejí už tak výhodně prodat.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Fenomén slam poetry bude mít v říjnu festival. Na Boleslam přijedou legendy svého žánru

vydáno 12. září 2024  17:27

Festivalové radovánky s létem nekončí, v Mladé Boleslavi se totiž na podzim opět bude konat ojedinělý formát se slam poetry v hlavní roli.   celý článek

Kouření odebírá plicím plochu k dýchání jako beton přírodě. Plíce tvrdnou a pacient se udusí

vydáno 12. září 2024  14:58

Nejlepší je nezačínat. Určitě ale není špatné kdykoli skončit. U závislostí, při kterých jde o život či o zdraví, určitě.  celý článek

Uškodí Vltavská filharmonie životnímu prostředí? Ekologické spolky jsou proti výstavbě

vydáno 12. září 2024  4:12

V hlavním městě nejspíš momentálně neexistuje nedopravní projekt, který by od prvopočátku budil u veřejnosti takové vášně jako plánovaná stavba Vltavská...  celý článek

Když do Galaxie vejdete, spadne vám brada, popisuje nový „domov“ ředitel Dejvického divadla

vydáno 11. září 2024  13:50

Kolem oblíbené scény je živo. Dejvické divadlo čeká příští rok velká rekonstrukce. Už několik měsíců se ale pracuje na její přípravě, zároveň bylo potřeba...  celý článek