metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Největším vyhledávacím hitem na internetu je před prezidentským kláním „voličský průkaz“

  18:06
Velké politické události vyvolávají adekvátní odezvu na internetu. Lidé proto hledají související výrazy a témata. Na čele kupodivu nefigurují kandidáti.
Komu bude po volbách zářit ohňostroj na Pražským hradem? | foto: MAFRA

Co se nejvíc googlilo během vánočních svátků a po silvestru v souvislosti s nadcházející volbou prezidenta České republiky?

Spočítejte mi šance mého favorita
Kdybyste například hledali internetového skokana v prezidentském tématu, stal se jím bezesporu voličský průkaz. Spojení slov „voličský průkaz prezidentské volby“ vzrostlo ve výše uvedeném období o 3250 procent! Bezesporu to souvisí se zvýšeným zájmem mezi lidmi, kteří plánují dovolenou, nebudou pracovně v místě bydliště nebo jim tentokrát záleží na tom, aby se voleb zúčastnili.

Někdy to skřípalo

  • Prakticky žádná z voleb české hlavy státu se neobešla bez komplikací.
  • V roce 1998 se proslavila Dagmar Havlová, když pískotem reagovala na urážky republikánských poslanců vůči svému manželovi a současně prezidentovi.
  • Václav Klaus byl v roce 2003 zvolen až ve třetím kole, potřeboval v nich celkově devět pokusů. Miloše Zemana podtrhla v tajné volbě ČSSD.

Mnohasetprocentní nárůst zaznamenala také „prezidentská volební kalkulačka“. Ta vykázala na Googlu nárůst o 850 procent.

Co vlastně chtějí?
Kdo jsou a proč by měli být na Pražském hradě? Lidé se výrazně zajímali i o názory a volební programy kandidátů. Čím méně známý uchazeč, tím větší zájem. Skok o osm set procent si připsala kombinace slov „Petr Pavel program“. Generál ve výslužbě byl také v porovnání se svými konkurenty nejvyhledávanější. Pokud se jeho počty vyhledávání určí jako základ sto procent, jeho největším pronásledovatelem byl během vánočních a novoročních svátků Andrej Babiš s 87 procenty. Danuše Nerudová si připsala 75 procent a překvapivě čtvrtým se stal Jaroslav Bašta s 33 procenty. V přehledu schází Karel Diviš, ten totiž v té době čekal na soudní rozhodnutí, jestli se může kvůli nejasnostem o počtu podpisů vrátit zpět do boje.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek