metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška
Kapela Mirai je na české hudební scéně už pár let. Po EP se čtyřmi písněmi vydává tento týden své debutové album Konnichiwa. | foto: Benedikt RenčMetro.cz

Nejvíce nominací na Ceny Anděl mají skupiny J.A.R. a Mirai

  18:39
Nové pojetí, nové kategorie, nové propojení hlavního večera s udílením dosud separátních žánrových cen, to vše připravili pořadatelé Cen Anděl pro letošní ročník. Sošky se budou slavnostně rozdávat 20. března v pražském Fóru Karlín, přenos bude k vidění na České televizi.

Nejvíce nominací si připsaly kapely Mirai a J.A.R., celkem čtyři, tři nominace má pak zpěvák David Stypka.

V roce 2017 to vypadalo, že se žádné podobné ceny udělovat nebudou. Dosavadní organizátor už totiž nechtěl pokračovat. Společnosti Luff Production v čele s Lucií Hájkovou se ale povedlo ve velmi krátké době akci zorganizovat a andělské sošky předat v komorní atmosféře Lucerna Music Baru. Stejná produkce stojí za udělováním cen i letos, tým se ale rozšířil a následovaly další změny.

Ceny Anděl

  • Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z hudebních odborníků - kritiků, producentů a dalších osobností české hudební scény.
  • Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny.

O nominovaných rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie, v níž jsou zastoupeni odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

„Snažili jsme se Anděly přiblížit současnému hudebnímu vnímání, vtáhnout do rozhodování o podobě cen i jejích držitelích samotné muzikanty. A v nominacích se skutečně objevuje i řada nových jmen, o kterých bylo loni slyšet v tuzemském hlavním proudu i mimo něj,“ představuje nominace předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

Ve zmíněné radě, která inovace v Andělech připravila, kromě něj zasedli například producent Jan P. Muchow, zpěváci Miro Žbirka či Lenny, hudební publicista Josef Vlček, Petra Žikovská z české pobočky Národní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI) a právě producentka večera Lucie Hájková.

Ke změnám došlo i v názvu kategoriích, ceny nebudou předány nejlepší zpěvačce a zpěvákovi, ale sólové interpretce nebo interpretovi. „Andělé jsou nejstarší odborné hudební ceny u nás. Jejich pojetí jsme však potřebovali posunout blíž současnosti, kdy už do sebe pop dávno vsákl většinu žánrů a sólový umělec nemusí v uvozovkách jen skvěle zpívat, ale může třeba i rapovat,“ vysvětlil nedávno Vedral pro server iDNES.cz.

Za ženy jsou nominovány Anna K, Debbi a Radůza, mezi muži pak Michal Hrůza, David Stypka a Kapitán Demo. Ceny se budou dále rozdávat za album, skladbu, skupinu, objev a videoklip. Mezi nominovanými se objevují také Kapitám Demo, Barbora Poláková či Pokáč. Prvně budou v rámci hlavního večera oceněni také žánroví interpreti, kteří doteď byli oceňování během samostatného, ale menšího ceremoniálu. Sošky budou uděleny také v žánrových kategoriích alternativa, elektronika, folk a jazz.

Ceremoniál bude ve Fóru Karlín, program je však připraven i pro fanoušky hudby. „Na venkovním pódiu, přístupném široké veřejnosti, vystoupí celá řada hudebníků. Jména vystupujících na samotném andělském ceremoniálu i na venkovním pódiu jsou stále ve finálním jednání,“ přibližuje Lucie Hájková.

Kromě účinkujících zůstává otázkou i třeba to, kdo bude moderátorem večera. „Chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích,“ dodávají pořadatelé.

Nominace Anděl za rok 2017

Album 
J.A.R.- Eskalace dobra 
Mirai - Konnichiwa 
David Stypka- Neboj

Skladba 
J.A.R. - Zhublas 
Mirai - Když nemůžeš, tak přidej 
David Stypka a Ewa Farna - Dobré ráno, milá

Skupina 
J.A.R. - Eskalace dobra 
Mirai - Konnichiwa 
Mydy Rabycad- M.Y.D.Y

Sólová interpretka 
Anna K- Světlo 
Debbi- Break 
Radůza - Studna v poušti

Sólový interpret 
Michal Hrůza - Sám se sebou 
Kapitán Demo - Bez klobouku boss 
David Stypka - Neboj

Objev 
Mirai - Konnichiwa 
Mydy Rabycad - M.Y.D.Y 
Pokáč - Vlasy

Videoklip 
J.A.R. - Zhublas 
Kapitán Demo - Trendsetter 
Barbora Poláková - Po válce

Alternativa 
Cold Cold Nights - (The) Last Summer 
Insania - Na počátku byl spam 
Kalle - Saffron Hills 
Pacino - Půl litru země 
Wild Tides - Sbohem a šáteček

Elektronika 
Enchanted Lands - Feed Goals 
Fiordmoss - Kingdom Come 
HRTL - Yellow Mellow 
Logic - Zhora vypadá všechno líp 
Opak Dissu - Tape 2

Folk 
Beránci a vlci - Beránci a vlci 
Cermaque - Neboj 
Rendez-fou - Miniatury 
Dagmar Voňková - Hostina 
Wolf Lost in the Poem - Nepřipoutaný

Jazz 
Štěpánka Balcarová - Life and Happiness of Julian Tuwim 
Beata Hlavenková - Bethlehem 
Jaromír Honzák - Early Music 
Tomáš Liška - Invisible Faces 
Luboš Soukoup Quartet ft. Lionel Loueke - Země

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek