metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

  6:11
Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme doma za topení,“ vyprodaná hala se smála. Když se ale zvýšily zálohy na energie v nových předpisech, mnohým úsměvy ztuhly. Abychom ušetřili nějakou tu korunu, není nutné po večerech sedět téměř potmě, jen při plápolajícím plamenu svíčky, a být zabalen do dvou svetrů. Stejně tak nenechávejte nonstop svítit ve všech místnostech vašeho obydlí, nepřetápějte a zkontrolujte, zda vám těsní okna a dveře.
Tepelná izolace budov zabraňuje emisím CO2, které poškozují klima, a také snižuje náklady na vytápění, říká generální manažer skupiny Austrotherm Klaus Haberfellner. | foto: AUSTROTHERM

Nefučí vám z chodby?
„Optimální teplota v obytných místnostech by měla být 21 stupňů Celsia, v ložnici i v kuchyni klidně méně, okolo 18 stupňů. Méně totiž někdy znamená více, v tomto případě více peněz pro vás. Nárůst teploty o jeden stupeň zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o šest procent,“ říká Zuzana Richtrová, produktová specialistka společnosti Korado. A když už váš byt či dům vytopíte, nenechávejte teplo unikat případnými netěsnostmi ve dveřích a oknech.

Od vchodových dveří čekáme, že budou nejen bezpečné, nepropustí přílišný hluk, ale také budou dobře těsnit a ochrání nás před zimou. Díky dobré tepelné izolaci můžeme totiž ušetřit právě i peníze za energie. Stejně jako protihluková izolace je i ta tepelná zajištěna samotnou konstrukcí dveří, do nichž je použita speciální vnitřní výplň. „Libovolně lze kombinovat protihluk s bezpečností a tepelnou izolací, která je tam ovšem vždy, a to na libovolné úrovni dle přání zákazníka,“ vysvětluje Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend, českého výrobce dveřních výplní.

V zimě dostávají vchodové dveře poměrně zabrat. Musí odolávat velkým teplotním rozdílům, kdy venku mrzne a uvnitř domu se topí. Veškerý materiál samozřejmě vlivem teplotních změn pracuje, rozpíná se a zase smršťuje.

„Nesprávně seřízené dveře mohou špatně těsnit, protože křídlo nedoléhá k zárubni. O vchodové dveře je nutné pravidelně pečovat, pak fungují tak, jak mají,“ říká Obyt a dodává: „V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být na těsnění patrné změny. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené. Pokud objevíte nějaké netěsnosti okolo dveří či oken, případně dokonce poškozené těsnění, je třeba obrátit se na odborníky a objednat servis. Správně těsnící okna a dveře dokážou zvýšit teplotu v místnosti až o dva stupně Celsia.“

Těsnění a zateplení ale může hrát roli podél celého obydlí. „Dobře zateplené domy znamenají nižší náklady na vytápění bez ztráty komfortu. Zejména v době vysokých nákladů na energie zůstáváte méně závislí na fosilních palivech a kolísajících nákladech. Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujete,“ líčí pro deník Metro Klaus Haberfellner, generální manažer skupiny Austrotherm, která vstoupila na český trh. S dobře zatepleným domem tak ušetří podle Haberfellnera každý. Nízkoenergetické a pasivní domy udržují v zimě teplo a v létě chlad.

Nové budovy v EU musí být tak jako tak již vždy postaveny s dobrým zateplením. „To abychom neudělali chybu a nezřekli se dobré energetické úrovně. Starší domy by měly být smysluplně dozatepleny. Kromě vylepšení oken a technických zařízení budov se zateplují fasády, střechy a stropy horních podlaží,“ dodává Haberfellner.

Očistěte radiátory
Pomoci si můžete i přímo v bytě či domě. Při úklidu nezapomeňte ani na údržbu radiátorů, která se možná zdá být pracná a složitá. Právě toto zanedbávání není úplně v pořádku. Kromě estetického a zdravotního hlediska se pravidelné čistění radiátoru vyplatí i z pohledu ekonomického, efektivity vytápění a samotné životnosti radiátoru. „V okamžiku, kdy je radiátor zanesen prachem, zhoršuje se také přenos tepla, a i takováto drobnost je v místnosti citelná. Jakmile prach odstraníte, proudění teplého vzduchu se zlepší, čímž lépe pocítíte tepelnou pohodu,“ říká Zuzana Richtrová. Pokud se tedy zbavíte nánosů prachu, můžete s klidem otočit termostatickou hlavici na nižší stupeň a ušetřit.

Dovolená, kultura, strava

  • Inflace a zvyšující se ceny nejen energií nutí Čechy spořit.
  • Více než čtvrtina zaměstnanců výrazně omezila výdaje na dovolenou a kulturu, téměř 20 procent lidí začalo šetřit na koníčcích. V důsledku vynucených úspor strádají lidé především po psychické stránce. Zhoršení psychické pohody na sobě podle Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika pozoruje 44 procent z nich.
  • Nečekaně teplý prosinec nám ušetřil výdaje za topení. „Spotřeba plynu v tomto období byla nižší, než bychom obvykle očekávali, a to odhadem o 15 až 20 procent. Dá se říci, že od poloviny prosince odběry postupně klesaly oproti očekávání v závislosti na stále teplejším počasí,“ uvedl pro server iDNES.cz člen představenstva Pražské plynárenské Petr Kovařík v rámci projektu Špion na plynoměru.
Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek