Vybavíte si scénu z Obecné školy, kde Bolek Polívka skvěle hraje „umírajícího“ manžela? Který lká nad tím, že ho manželka utrápí, a drží se při tom dramaticky za hrudník?
Každý to cítí trochu jinak
Z čistě odborného hlediska není scéna mimo. Muži jsou schopni přicházející srdeční infarkt rozpoznat lépe než ženy. Už proto, že se u nich srdeční selhání projevuje většinou s typickými příznaky takové příhody. Tedy pocení, tlak na hrudi a nevolnost. Ženy je naopak mohou zaměnit za jiné problémy.
„Ženy mají častěji netypické příznaky, jako je necharakteristická bolest na hrudi, pocit dechové tísně, slabosti nebo žaludeční nevolnosti. Tyto příznaky si na rozdíl od typické palčivé bolesti na hrudi mohou zaměnit s jinou příčinou. Kvůli tomu se také u nich onemocnění diagnostikuje později a hůře, a později se tak dostávají i k účinné léčbě,“ říká Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti a přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. U žen se pak projeví následky větším postižením malých cév. „A to lze potom léčbou těžko ovlivnit,“ dodává.
Vše začíná od srdce Neuvěřitelný sval, který rozhání tělem krev, si po celý životní cyklus člověka neodpočine ani na vteřinu.
|
Co důchodce, to infarktář?
Pokud by současná vláda prosadila odchod do důchodu v avizovaných 68 letech, nastala by zajímavá situace, kdy by muži teoreticky měli šanci na náhlou srdeční poruchu tři roky předtím, než by jim ministerstvo práce a sociálních věcí začalo vyplácet zaslouženou penzi. Nemocniční statistiky dokazují, že muži si odbývají infarkt ve výrazně nižším věku než ženy, a to v průměru v 65 letech. Jejich něžné protějšky si na svůj první infarkt počkají průměrně o šest let déle, do svých 71 let.
Už Lojzo varovali před nadbytečnými kilogramy
Ženy jsou, na rozdíl od mužů, od mládí chráněny před akutními srdečními příhodami hormony. Tato výhoda ale s menopauzou končí. S přibývajícím věkem ženy dohánějí v infarktech muže především horší životosprávou. Ne nadarmo zpívala slovenská skupina Lojzo již v 80. letech minulého století písničku Zita obezita. V pozdním věku je totiž největším nepřítelem ženského těla právě obezita. „Hlavním opatřením je dodržovat zásady zdravé životosprávy, nekouřit, mít dostatek pohybu a kontrolovat si tělesnou hmotnost, popřípadě důsledně léčit další přítomná onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu,“ připomíná Petr Ošťádal, předseda České asociace akutní kardiologie.