metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Nomádský styl cestování a také glamping. To jsou dál fenomény tuzemské turistiky

  17:36
Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.
Výhled na louky a lesy u Českého Krumlova | foto: Tiny House Rákosníček

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Velký boom dál zažívá také nomádský styl cestování díky obytným vozům, protože je čeká dovolená plná zážitků, každý den na jiném místě v Evropě. Velmi populární jsou cíle na Balkáně, třeba Černá Hora nebo Albánie. Dalším fenoménem cestování je takzvaný glamping, což je kombinace kempování v přírodě a komfortu.

Češi sice utíkají za odpočinkem do přírody, zároveň se ale nechtějí vzdát vymožeností moderní doby, jako jsou například elektřina, lednice, toaleta i pohodlné postele. Majitelé ubytovacích zařízení proto přemýšlejí, jak rostoucí poptávku po tomto moderním kempování využít. Právě tento typ ubytování rozšířili v areálu Lísek CR na Vysočině.

Podle zástupců agentury CzechTourism se ubytovací zařízení letos zaplnila hlavně díky domácím turistům. „Nyní je tedy klíčové, s ohledem na ekonomiku, lákat do Česka bonitní zahraniční turisty a s ohledem na udržitelnost se zabývat rozprostřením cestovního ruchu po celém Česku,“ říká za CzechTourism Štěpánka Filipová.

Aktuální data cestovního ruchu říkají, že v Česku přibylo 14,5 procenta turistů oproti loňsku, což je téměř stejně jako v roce 2019, tedy v období před pandemií covidu-19. Počet přenocování se blížil 14 milionům, což značí, že lidé opět začínají cestovat. Některá ubytovací zařízení díky tomu hlásí zaplněné kapacity. V tuzemské nabídce ubytování se stále více prosazuje aktuální trend – takzvaný glamping.

Na samotě u lesa

  • Neobvyklý název glamping vznikl z anglických slov „glamorous“ a „camping“. I v našich luzích a hájích existují glampovací místa.
  • Podle portálu Kudyznudy jich jsou v Česku desítky. Zhruba padesátka dostává nejvyšší hodnocení. Ubytování na zdařile upravených posedech nabízejí třeba nedaleko Telče. Jsou také v lesích, u rybníků. Třeba na okraji Brd, na samotách v Českém Švýcarsku, na Vysočině, v Jizerských nebo Krušných horách. V tiny house se můžete ubytovat i na Císařské louce v Praze.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek