metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Výhled na louky a lesy u Českého Krumlova | foto: Tiny House Rákosníček

Nomádský styl cestování a také glamping. To jsou dál fenomény tuzemské turistiky

  17:36
Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Velký boom dál zažívá také nomádský styl cestování díky obytným vozům, protože je čeká dovolená plná zážitků, každý den na jiném místě v Evropě. Velmi populární jsou cíle na Balkáně, třeba Černá Hora nebo Albánie. Dalším fenoménem cestování je takzvaný glamping, což je kombinace kempování v přírodě a komfortu.

Češi sice utíkají za odpočinkem do přírody, zároveň se ale nechtějí vzdát vymožeností moderní doby, jako jsou například elektřina, lednice, toaleta i pohodlné postele. Majitelé ubytovacích zařízení proto přemýšlejí, jak rostoucí poptávku po tomto moderním kempování využít. Právě tento typ ubytování rozšířili v areálu Lísek CR na Vysočině.

Podle zástupců agentury CzechTourism se ubytovací zařízení letos zaplnila hlavně díky domácím turistům. „Nyní je tedy klíčové, s ohledem na ekonomiku, lákat do Česka bonitní zahraniční turisty a s ohledem na udržitelnost se zabývat rozprostřením cestovního ruchu po celém Česku,“ říká za CzechTourism Štěpánka Filipová.

Aktuální data cestovního ruchu říkají, že v Česku přibylo 14,5 procenta turistů oproti loňsku, což je téměř stejně jako v roce 2019, tedy v období před pandemií covidu-19. Počet přenocování se blížil 14 milionům, což značí, že lidé opět začínají cestovat. Některá ubytovací zařízení díky tomu hlásí zaplněné kapacity. V tuzemské nabídce ubytování se stále více prosazuje aktuální trend – takzvaný glamping.

Na samotě u lesa

  • Neobvyklý název glamping vznikl z anglických slov „glamorous“ a „camping“. I v našich luzích a hájích existují glampovací místa.
  • Podle portálu Kudyznudy jich jsou v Česku desítky. Zhruba padesátka dostává nejvyšší hodnocení. Ubytování na zdařile upravených posedech nabízejí třeba nedaleko Telče. Jsou také v lesích, u rybníků. Třeba na okraji Brd, na samotách v Českém Švýcarsku, na Vysočině, v Jizerských nebo Krušných horách. V tiny house se můžete ubytovat i na Císařské louce v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek