metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

O hrdinné parašutisty, kteří zabili Reinharda Heydricha, je velký zájem

  18:43
Stane se sběratelským pokladem. Tak se mluví o bankovce, jež vyšla k připomínce statečného činu československých parašutistů.
Cena poskočila. | foto: aukro.czMetro.cz

Česko před pár dny oslavilo 80 let od atentátu na Heydricha. Praha 8 vydala k raritní bankovku. Na aukčních portálech je už nabízena a její hodnota míří do výšin. Bankovku si mohli lidé koupit za 500 korun pouze při akci k této historické události, která se uskutečnila před několika dny přímo v místech, kde parašutisté atentát provedli. Vydáno bylo 1942 kusů, k připomínce roku, kdy se atentát odehrál. V současné chvíli je jedna z nich na Aukro.cz k prodeji za 2399 korun. „Nápad přišel, když jsem na sociálních sítích zahlédl bankovku, která byla vydaná pro pražskou zoo. V té době, to byl tuším listopad 2021, právě probíhaly první porady k organizaci oslav. Vedoucí odboru kultury zorganizoval setkání se zástupci Státní tiskárny cenin a veškeré kroky i grafiku po naší konzultaci připravil jejich tým. Samozřejmě v průběhu došlo k několika grafickým úpravám, ale konečný výsledek předčil očekávání,“ pochvaluje si pro deník Metro místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek.

Podle něj další bankovky již nebudou vydávat, šlo pouze o 1942 kusů. Taková je dohoda s tiskárnou, která zlikvidovala veškeré podklady pro tisk. Vítek také deníku Metro řekl, že pro nákup raritní a velmi pravděpodobně ceněné sběratelské bankovky nebyla dána podmínka, aby se neobjevila na aukcích. „Nelze ji uplatnit a prakticky je to jedno. Když budete sledovat jiné výroční bankovky, sběratelský trh s nimi obchoduje velmi čile,“ říká Vítek a dodává, že si tu svou pořádně uloží. „Třeba bude jednou pokladem z půdy a vzpomínkou na jeden super nápad,“ doplnil místostarosta a jeden z iniciátorů rekonstrukce a oslav 80. výročí atentátu konaných koncem května.

Vítek pro deník Metro prozradil novinku. Právě včera o jednu bankovku projevil zájem německý projekt s názvem Topografie teroru (více v boxu).

Berlínská expozice zločinů nacismu Topografie teroru

  • Bankovka v této chvíli poputuje do Berlína. S ní také LP deska s názvem Heydrich, nic než Heydrich, která byla s bankovkami vydána k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha v limitovaném množství.
  • Deska obsahuje například nikdy nevydané nahrávky Jiřího Voskovce a Jana Wericha z vysílání z Ameriky, včetně jejich reakce na atentát.
  • Bankovku a desku Praha 8 odeslala na žádost Dokumentačního centra Topografie teroru do jeho sídla v Berlíně.
  • Toto centrum je místem, kde se mohou lidé poučit o hrůzovládě v hitlerovském Německu a na jím okupovaných územích. Budova se nachází v místě, kde dříve stávalo velitelství SS a gestapa, za studené války tu stála Berlínská zeď. Najdete ho na adrese Niederkirchnerstraße 8.
  • Akce a výstavy tohoto centra jsou dalšími doklady toho, že Německo je jednou z mála zemí, které se zcela otevřeně vyrovnávají se svou minulostí.

Lidice. 80 let od vypálení

Šest dní od smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, 10. června 1942, nacisté zahájili vyhlazení malé obce Lidice. Všichni muži starší 15 let byli zastřeleni, ženy byly převezeny do koncentračního tábora a děti do výchovných zařízení. Sama obec byla srovnána se zemí. Byla to msta za atentát autora konečného řešení židovské otázky. Heydrichovým plánem bylo i konečné řešení české otázky. „Tato část Říše je součástí Říše... Tento prostor se musí stát jednou německým a Čech nemá v tomto prostoru koneckonců co pohledávat...“ řekl Heydrich 2. října 1941 v Černínském paláci. O několik měsíců později byl na něj v Praze spáchán atentát. Vyhlazení Lidic pak bylo odpovědí na hrdinský čin československých parašutistů.

Jméno obce Lidice se smazat z mapy světa nacistům nepodařilo. Americké městečko ve státě Illinois se dalo 12. července 1942 na základě referenda svých obyvatel přejmenovat na Lidice. „Je to pro Američany nezvyklé jméno, těžko se jim vyslovuje. Donedávna nevěděli, co znamená. Avšak Hitler jim to vysvětlil. Hitler jim vysvětlil, co Lidice a Pearl Harbour znamenají a že znamenají totéž. Atentát na svobodu člověka. A tak, než budou postaveny nové Lidice v Československu, budou žít dál v údolí řeky Mississippi, kde svobodní Američané opatrují památku vesničky, která zahynula za svobodu. Za svobodu Čechoslováků stejně jako Američanů. A až zase staré Lidice u Kladna budou znovu vybudovány, budou mít navěky v Americe sestru,“ zaznělo od Jana Wericha a Jiřího Voskovce, kteří přímo z nových Lidic mluvili do vysílání rozhlasové stanice.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek