metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Nechce se vám nikam chodit? Udělejte si s partnerem pohodu doma, klidně v posteli se skleničkou a dobrým filmem. | foto: Profimedia.cz

Opět je tu Valentýn. Rande, materialismus či gesta. Přinášíme tipy pro zamilované

  9:36
Pro někoho je 14. únor ideální příležitostí k vyznání lásky, pro mnoho lidí se však den svatého Valentýna stal synonymem komerce a kýče.

Když je postoj partnerů ke svátku lásky stejný, mohou zažít hezké romantické chvíle nebo klidný den jako každý jiný. Rozdílná očekávání ale mohou způsobit i nepříjemná nedorozumění, v lepším případě vtipné situace.

Pokud jste v týmu Valentýn, za redakci deníku Metru vám přinášíme jednoduché tipy, jak partnera příjemně překvapit.

Je to fuška

Valentýna jsem nijak zvlášť neprožívala do chvíle, kdy se na mě ze všech stran navaloval komerční nátlak v podobě merchandingů v obchodech. S mým frajerem pokaždé zajdeme do mexické restaurace a jsme rádi, že si na sebe uděláme zase na chvíli čas. Bez té černé skříňky, která zabíjí vztahy, jménem telefon.

Myslím si, že lásku by si partneři měli dokazovat neustále, bez ohledu na den. Srdce bychom měli své druhé polovině otevírat pořád. Nikoli jen jeden den v roce. Nuceně.

V jednoduchosti je krása
Někdo upřednostňuje gesta v podobě různých zážitků. Jiní mají rádi materialismus a partnerovi by nejradši koupili úplně všechno.

Pokud zůstaneme u materiálních věcí, ale nechceme, aby naše peněženka zažila krizi, ideálním dárkem může být třeba společný náramek, který splňuje hned několik kritérií – nejde o drahou záležitost, udělá radost a dost možná partnera i příjemně překvapí.

Stačí si na internetu zadat klíčové slovo a hned se vám ukáže několik webů. Dalším podobným výhodným kupem může být bonboniéra, která v případě koupě pro ženu může být příjemná v kombinaci s květinou. Tohle kombo rozhodně neurazí.

Buddte single?

  • Budete na Valentýna sami? To je super! Můžete si zajít kamkoli a nemusíte se nikomu přizpůsobovat. Můžete trávit čas sami se sebou a tím dokazovat lásku sobě. Respektujte se a dejte přednost vaším potřebám.
  • Chcete se kouknout na film? Podívejte se. Chcete si dát mrkev? Dejte si. Nechcete vůbec nic? Zevlujte. Nebo se vezměte na večeři. Pak si pusťte film, dejte si nějaké dobré pití a užívejte si něčeho přeslazeného.
  • Vypněte telefon a užívejte si přítomnosti. Máte single kamarády a nechcete přece jen být sami? Vezměte je na večeři, či se vydejte do aquaparku, či do sauny. Navíc, nikdy nevíte, koho potkáte. Může z toho být láska a pokud ne, alespoň nebudete ležet doma a smutnit. TES

Srdíčkové trenýrky
Dámy se pak dost často inspirují smyslem svátku, tedy láskou, a pro partnery nakupují samy sobě spodní prádlo. Ano, tady je splněn kup takzvaně dva v jednom. Pro partnera i pro ženu. Na druhou stranu, není úplně od věci podobný dárek koupit partnerovi. Co takhle srdíčkové trenýrky?

V kombinaci se zmíněnými materiálními tipy je možné překvapit své partnery nějakými těmi gesty.

Ideální je třeba romantická večeře, kde se oba partneři dobře najedí a koneckonců si najdou také čas na sebe. A co takhle po večeři zajít do kina?

Pokud je jeden z partnerů do večera v práci, hezkým gestem je napuštěná vana a vlastnoručně uvařená večeře. Sklenka vína k tomu? Jak je libo. Kreativitě se meze nekladou. Ve finále je to celkem jedno, kam půjdete. Hlavní je, že budete spolu, a ne jen vedle sebe.

PRŮZKUM ODHALUJE, CO SI O SVÁTKU ZAMILOVANÝCH MYSLÍ ČEŠI

Co si o valentýnském dni myslí Češky a Češi a jaké úsměvné či kuriózní zkušenosti mají?

  • Podle průzkumu společnosti Yoo.cz je mezi ženami větší část těch, které Valentýna vůbec neslaví (57 %), než mezi muži (49 %). Většina respondentů to vnímá s nadhledem, pouze 7 procent lidí neslaví, neboť nemají s kým, ale chtěli by. Čtvrtina žen i mužů uvádí, že svátek zamilovaných slaví s radostí, a pětkrát více mužů přiznává, že z povinnosti.
  • Představa Valentýna nechává málokoho zcela chladným. Pro 44 procent mužů a žen svátek znamená radost a štěstí. 56 procent lidí však uvádí pocity jako stres, nátlak a také dojem diskriminace nezadaných.
  • Pro 13 procent lidí je pak Valentýn svátkem, který by zrušili, kdyby mohli. Drtivá většina žen i mužů si myslí, že takový den není zapotřebí, aby si dva mohli vyznat své city.
  • Podle průzkumu je tento den prezentovaný jako párová záležitost. 33 procent žen také uvádí, že se cítily trochu smutně, pokud byly někdy na Valentýna samy. MET

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek