metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata

Další 2 fotografie v galerii
Docent Martin Vlach | foto: Archiv

Pivo Pěkný číslo je propagace fyziky i naší fakulty pomocí chutí a vůní, říká docent Martin Vlach

  17:03
Studentská slovní hříčka stála u zrodu piva. Idea jeho originální receptury vznikla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Proděkan fakulty pro propagaci docent Martin Vlach se o moku s názvem Pěkný číslo rozpovídal pro deník Metro.

Jak to vlastně bylo na počátku?
Původní nápad byl studentský vtip, se kterým přišel jeden z účastníků pravidelného úvodního soustředění s nastupujícími studenty, které probíhá na Albeři. Zeptal se mě, co znamená π v kroužku. Až po chvíli mi došlo, že to je jazykový rébus, tedy π v „O“, což se dá přečíst jako „pívO“. Docela jsem se tomu zasmál, ale brzy se z hříčky vyvinul serióznější nápad. Připravili jsme recepturu piva, která by byla podřízena symbolice čísla π. A to se ve spolupráci s našimi partnery skutečně podařilo, ačkoli to trvalo několik let. Naše „pívO“ dostalo nakonec název Pěkný číslo a nese grafickou značku π v kroužku – jako připomínku prvotní inspirace a nakonec i značku celé plánované rodiny nápojů.

Kde sehnat pivo

  • Nové pivo lze koupit ve skle v atraktivním balení 0,33 l nebo půllitrové láhvi. K dispozici jsou současně i KEG sudy v objemu 15 a 30 litrů. 
  • Pěkný číslo vyrábí Pivovar Ferdinand, který má na starosti také distribuci. Běžně lze nápoj nakoupit  na ferdadomu.cz nebo na rohlik.cz. Počítá se se zařazením do e-shopu MatfyzPress (matfyzpress.cz). Další možnosti najdou zájemci i na peknycislo.cz.

Receptura piva odkazuje na symboliku čísla π. Co se za tím skrývá?
Receptura unikátního českého speciálu je symbolikou čísla π přímo prosycena. Pivo kvasí po dobu zhruba 2π dní, zraje 29π dní a také prochází teplotou π stupňů Celsia. Studené chmelení trvá 9π dní a hořkost nápoje v jednotkách IBU odpovídá zhruba 10π. Podobně bychom mohli pokračovat dále. Jako spoluautor příslušného průmyslového vzoru jsem se na některých nápadech podílel. Ovšem finální recepturu pečlivě vyladil Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze, který byl dlouhodobým partnerem projektu. Výroba podle dané receptury není úplně snadná ani laciná, ale přesto je možné ji realizovat, jak dokazuje Pivovar Ferdinand. Vyžaduje řemeslný a poctivý přístup, určitě by nebyla vhodná pro odosobněné pivovary a plně automatizovanou výrobu.

Pěkný číslo

Jak jde dohromady matematickofyzikální fakulta a vaření piva?
Možná to čtenáře překvapí, ale matfyz dlouhodobě spolupracuje s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským a několik našich odborníků a studentů se problematikou pivovarnictví seriózně zabývá. Studují a aplikují nejrůznější exaktní metody, s jejichž pomocí se dá přesně definovat požadovaná kvalita nápoje. Jde třeba o optické vlastnosti piva nebo další měření. V této oblasti máme několik bakalářských i magisterských prací. Na rozdíl od vína, kde jsou rozdíly ve vlastnostech podle ročníků jednou ze základních charakteristik, u piva naopak konzumenti trvají na stále stejné kvalitě, chuti, barvě apod. A k udržení standardních vlastností pomáhá pivovarnickému průmyslu řada fyzikálních a fyzikálně-chemických metod, které se studují i na naší fakultě. Pokud jsme udělali pivo inspirované číslem π, tak to jen podtrhuje fakt, že fyzika se neobejde bez matematiky. Je to naše odpověď na dlouhodobé odmítání exaktních oborů jako příliš teoretických nebo pro praxi nevýznamných. Je to propagace fyziky a celé naší fakulty pomocí chutí a vůní.

Jaké jsou první ohlasy na pivo?
Kladné, a pokud vím, dobře se také prodává. Hodně lidí ocenilo jak náš nápad, tak poctivou výrobu nebo specifickou chuť. Rodina nápojů pod touto značkou by se měla postupně rozrůst o další produkty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek