metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Točené je točené. Vyrazte na pivo konečně legálně! Má to svoje výhody

  5:47
Lahvové pivo vypité doma na gauči či v nejlepším případě na zahradě je sice levné, moc parády s ním ale neuděláte. Naštěstí je pandemie na ústupu, a tak se pivaři nemusejí již ploužit do svých oblíbených podniků pod rouškou ilegality, nosit si domů točené v petkách či džbáncích nebo být odkázáni na zmiňované lahváče a plechovky.

Důvodů, proč vyrazit na jednoho či dva zrzky, se najde nejen po koronavirovém lockdownu celá řada.

Sociální lubrikant
Asi nejdůležitější položkou na našem seznamu je především fakt, že se konečně sejdete s přáteli na restaurační zahrádce a dáte si točené pivo pěkně ze skla. Kelímky jsou sice fajn někde na festivalu či závodech, ale když dojde na to, posedět si, orosený skleněný půllitr nic nepřekoná. Pivo má navíc skvělou vlastnost. Čím více jich vypijete, tím máte společnost kolem sebe raději. I Frantu z vedlejší čtvrti, kterého jste viděli naposled, ehm, v hospodě loni v březnu?

Iontový nápoj pro frajery
Výživoví experti tvrdí, že je pivo spíš jídlo než nápoj. Kdo někdy pro jeho označení nepoužil klišovité synonymum: tekutý chléb? V malých dávkách je údajně pro naše těla prospěšné, a to hlavně díky faktu, že obsahuje množství proteinů, vlákniny a vitaminu B. Je dokonce zdravější než víno, se kterým má díky obsahu ječmene a chmele podobné množství antioxidantů.

Už žádné kameny
Po pivu člověk musí chodit čůrat někdy až příliš často. Málokdo však tuší, že právě časté procházky na záchod prospívají našim ledvinám. Pivo totiž funguje jako skvělá prevence tvorby ledvinových kamenů. Zvýšený příjem tekutin ledvinám svědčí. Dalším důvodem je i chmel obsažený v pivu. Zpomaluje totiž uvolňování vápníku z kostí. Ten se pak neusazuje, kde nemá.

Delší a veselejší život
Lidé, kteří se svými přáteli pijí pivo a chodí pravidelně ven, jsou obecně šťastnější. Společenský život je základ dlouhého a spokojeného života. Navíc to po pivu člověku lépe myslí. Nevěříte? Některé látky dokážou ochránit mozek před nemocemi. To potvrzují i američtí vědci. Pivo přirozeně zvyšuje hladinu takzvaného dobrého cholesterolu. Ten pomáhá zachovat průtok krve, a tím pádem i okysličení mozku.

Srdíčko i cukrovka v lati
Riziko srdečního infarktu se pitím piva snižuje až o 42 procent. U mužů, kteří si třikrát až čtyřikrát týdně dopřávají pivo v rozumné míře, je pak podle statistik mnohem nižší výskyt druhého typu cukrovky. Už se nedivíme, proč se u nás vypije ročně kolem 150 litrů piva na osobu.

Pivaři jsou tvrďáci
Už vám někdo o sobě řekl, že není tlustý, ale má jen z piva těžké kosti? Podle vědců může mít pravdu. Zlatavý mok totiž na kosti působí natolik blahodárně, že je zpevňuje. Ti, kteří jej pijí, mohou mít až o 4,5 procenta hustší kosti než abstinenti. Paradoxní je, že pokud je člověk opilý, jsou jeho kosti naopak křehčí než normálně. Je tedy i náchylnější ke zlomeninám.

Úsměv gentlemana
V neposlední řadě z vás pivo udělá fešáka. Jedním z jeho méně očekávaných a zmiňovaných přínosů je totiž zářivější úsměv. Chmelový nápoj totiž bojuje v našich ústech proti bakteriím, které způsobují kaz nebo zánět dásní. Látky v něm obsažené zpomalují jejich růst. V tomto případě ale platí rada: nekombinovat s cigaretami. Kouření na zubech časem zanechává fleky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek