metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

  6:31
Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod stromečkem jako dárek objeví v každé páté rodině.
V antikvariátech se najdou novinky i poklady. | foto: Knihobot

Mohou za to vysoké ceny energií i produktů, které domácnostem ztenčují peněženky. Svým dílem se však přidává i snaha rodin nezatěžovat planetu zbytečnostmi, které udělají radost jen na pár momentů a po zbytek roku zůstanou zavřené ve skříni.

Nostalgie a sběratelství
Doba, kdy se v sekáčích a bazarech objevovaly věci vhodné spíše pro charitativní účely, je pryč. „V moderním second handu nakoupíte kvalitní zboží. Lidé se totiž naučili věci točit,“ komentuje novodobý trend Dominik Gazdoš, zakladatel knižního second handu Knihobot. „Třeba u nás v Knihobotu tvoří sekce s názvem ‚jako nová‘ 21 procent celé nabídky. Knihy z této nabídky od těch nových z knihkupectví nerozeznáte,“ vysvětluje Gazdoš.

Právě knihy z antikvariátů jsou oproti jiným produktům obdarovanými přijímány pozitivně. Podle Gazdoše lze navíc často sehnat věci, které už nejsou v oběhu. Potěšit tak můžete sběratele nebo sebe nostalgickou vzpomínkou. „Některé věci z druhé ruky paradoxně koupíte dráž, než když byly nové, právě proto, že už jinde nejsou k sehnání. Omezená nabídka a roky často přidávají na ceně,“ potvrzuje Gazdoš.

Jak změnit mindset?
Jednou z nejčastějších kategorií věcí z druhé ruky tvoří věci pro děti. „U hraček a vybavení pro malé děti pociťuje bariéru asi jen málokdo,“ myslí si Judita Nechvátalová, ředitelka ekologické reklamní agentury Green Cat. Používané hračky podle ní dělají stejnou radost jako ty nové. „Oblečení, kola, lyže z bazarů jsou bez debaty prima. S dospěláckým oblečením je to asi těžší. Taky jsem jím dost opovrhovala,“ přiznává Nechvátalová. „Pak jsem zjistila, že v second handech a na swapech najdu nádherné kvalitní kousky. A začal mě bavit dobrodružný lov,“ přibližuje Nechvátalová.

Zatímco v rámci ekologického přístupu k životu se výpravy do sekáčů dělají snadněji, s pořizováním dárků, které už mají něco za sebou, mají lidé stále problémy. Ať už proto, že se obávají nekvalitních věcí, nebo proto, že nejnovější hračky, po kterých děti touží, se v bazarech ještě neobjevily. „Touží–li váš drahoušek po fungl nové věci, dopřejte mu ji. Držte se jen hesla, že méně bývá více,“ radí Nechvátalová a doporučuje méně zatvrzelým milovníkům novinek odhalovat příběh věcí. „Z půvabné čajové konvičky servírovala čaj o páté prvorepubliková dáma a nyní si z ní vychutnáme ranní čaj my. Už si to představujete? To sebestylovější designový skvost nedokáže,“ líčí Nechvátalová.

Podle zakladatelek neziskové organizace Swap Prague Lucie Poubové a Kristýny Holubové patří k pozitivům lovení skvostů po bazarech právě adrenalin při honu za designovým kouskem. „Můžete si také uvědomit, že věci z druhé ruky už někomu před vámi sloužily, takže předchozí majitelé prověřili jejich kvalitu,“ myslí si Holubová. „Originalita, která se v kouscích z druhé ruky ukazuje, může krásně odrážet vaši osobnosti. A třeba pro naprosté nováčky v darování věcí z druhé ruky doporučujeme vyzkoušet například různé on-line portály, které vás možná překvapí svým širokým sortimentem,“ věří Holubová.

Na čem ušetříte?
Pokud vás otázka vánočních dárků děsí, je nejvyšší čas si s blízkými stanovit pravidla. „Můžete se dohodnout, že si budete nadělovat třeba jen jeden dárek do určité hodnoty. Dobře zvažte nákup jídla, udělejte si jídelníček a následně nákupní seznam a držte se ho při nakupování,“ doporučuje Poubová. „Vánoční dekorace se dají levně a krásně vyrobit, na internetu najdete spoustu inspirace. Jako dárky můžete vymyslet i něco, kde darujete sebe, výlet nebo hlídání, něco někoho naučíte,“ popisuje nápady Poubová.

Použité věci nabízí spousta on-line bazarů, k těmto internetovým nákupům je však dobré přistupovat s obezřetností. „Dejte si pozor především na inzertní portály nebo marketplace, kde může nabízet kdokoli, zboží nepodléhá kontrole a je tu větší šance falešných nabídek,“ varuje Gazdoš. „Pokud sami prodáváte, rozhodně neodepisujte na nabídky, které po vás chtějí číslo karty nebo mluví o prodávané věci jako o položce a neoznačují ji konkrétně, třeba gauč, stavebnice či brusle. Jde o profesionální podvodníky a často předem připravené zprávy,“ dodává Gazdoš.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz
Témata: bazar, hračka, rodina

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek