metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Scéna z klipu k písni K Vánocům chci jen tebe od kapely Slza | foto: AAMetro.cz

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

  5:11
Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.

Pojďme si představit skladby, které se letos budou točit nejen v rádiových éterech. Jsou k nim povětšinou i vánoční klipy. Zatímco v minulých letech jsme vybírali deset nejlepších českých písní v historii, teď se jich deset urodilo jen za pár týdnů.

Slza – K Vánocům chci jen tebe
Petr Lexa a Tomáš Bundil se pustili poprvé v historii kapely Slza do vánoční písně. Režie klipu se ujal sám Lexa. „Chtěli jsme to pojmout trochu netradičně oproti klasickým vánočním slaďákům, a tak jsme šli cestou energičtějšího, funkovějšího stylu. Song vznikl v září na chalupě v Orlických horách. Napsali jsme ho spolu s naším anglickým producentem Oliverem Somem a kupodivu jsme se na to dokázali naladit i bez sněhu, vánoční výzdoby a cukroví,“ říká Lexa. Poprvé v hudebním klipu hrají životní partneři a známí herci Zlata Adamovská a Petr Štěpánek.

Lipo – Nikdo nemá být sám
Jonáš Červinka, známý jako Lipo, vydal před několika dny nové album Příběhy. Trochu netradiční vánoční píseň je ta, na které hostuje zpěvačka Lenka Nová a dětský sbor Severáček. Text je vážnější, Lipo k tomu říká: „K napsání textu mě inspiroval tento obraz: Jel jsem domů na Vánoce, zase jsem nestíhal a říkal si, proč se tohle každý rok děje. Venku byla hustá vánice a na ulici jsem zahlédl mladou holku, co s unaveným výrazem táhne domů stromek a za ruku se jí drží malé dítě. V tu chvíli mi došlo, že jediné, co je důležité, je to, aby nikdo nebyl na Vánoce sám. Vánoce jsou krásná tradice, ale byl kolem nich vytvořen obraz dokonalosti, kterému je vlastně strašně lehké nedostát. Vánoce pro mě ale pořád znamenají hlavně naději a tohle je příběh Josefa, Marie a její matky Anny, jak by se asi odehrál v současnosti.“ K dispozici už je také lyric video, které zachycuje vývoj a postavy příběhu.

Michal Hrůza – Rovaniemi
Můžete namítnout, že to není typická vánoční píseň. To sice úplně není, ale nejenže Michal Hrůza nabídl fanouškům čtyři adventní dárky, ale navíc klip k této skladbě, což je onen první dárek, natočil právě ve městě Rovaniemi v severním Finsku. „Bydlí tu Santa Claus, který rozdává dárky. I když u nás je rozdává Ježíšek, myslím, že to nemění nic na jejich poslání,“ napsal k tomu Hrůza na Facebooku. Santovi sobi, vesnice, obchůdky, to prostě k Vánocům patří. Jinak však nejde o novou píseň, byla už v roce 2014 na albu Den. Ovšem klip, který si zčásti natočil Hrůza sám, nový je.

Voxel & eM. – Vánoce přicházejí
Zpěvák a muzikant Václav Lebeda, který vystupuje jako Voxel, oznámil spolu s manželkou Marií během listopadu prostřednictví písně a klipu třetí těhotenství. Manželé v něm zpívají v kostele a chvílemi zde dokonce „sněží“. Před několika dny se jim narodila dcera Maléne.

Ally – Vánoční tradice
Na sníh a částečně také do kostela situovala klip i zpěvačka Ally, vlastním jménem Alena Kozáková, která má dokonce celé vánoční album. Písně na něj napsal otec Aleny Jaromír Kašpar.

Lucie Borhyová – Splněná přání
Kozákovou můžete znát z obrazovek TV Nova. To stálicí stanice je už dlouho Lucie Borhyová. Ta s dcerou Lindou a synem Lucasem interpretovala text Michala Kindla, který se postaral i o hudbu k písni. Červené kostkované košile, vánoční svetry a hlas Borhyové v jiném podání.

Ivana Korolová – Pár svařáků
Synth-popový kabát, animovaný klip a trocha nadhledu. Tak pojala zpěvačka a herečka Ivana Korolová svou vánoční píseň. S hudbou a částečně i textem jí pomohl Lukáš Chromek. „Cukroví, salát, strom, věnec, dárky, zabalit, ustrojit, uvařit. Stejně se to vždycky nějak stihne, tak hoďte stres za hlavu a vyrazte s tím, koho máte rádi, ven, třeba na pár svařáků, a atmosféra Vánoc vás zahřeje raz dva… tři,“ láká k poslechu Korolová.

Lucie Bílá – O Vánocích
Jako přísady do bramborového salátu zamíchala mnohonásobná Zlatá slavice prvky vánoční písně do klipu své novinky. Ozdobený stromek, sníh, dárky, svetr, kostel a text o tom, jak se o Vánocích plní přání a je třeba být s blízkými. Právě o text, ale i hudbu, se postaral písničkář Pokáč. „Kouzlo Vánoc pro mě spočívá především v tom, že svátky trávíme s lidmi, na kterých nám záleží. Jsem proto ráda, že si v mém klipu zahrálo tolik lidí, kterých si vážím a se kterými je mi dobře. V záběrech se tak objeví nejen Pokáč, ale například také vůbec první představitelka pohádkové Popelky Eva Hrušková s manželem Janem Přeučilem, cukrář Josef Maršálek, kolegyně z muzikálu Maminy, a samozřejmě moje rodina a přátelé,“ raduje se Bílá.

Holki – Přání vánoční
Tříčlenná kapela, která stále má své příznivce, přišla se svou první vánoční písní. Na YouTube ji s klipem uvedla slovy: „Už pět let nás Kateřina otravuje, že by si přála, abychom udělaly vánoční písničku, tak tady je.“ Text pro Holki obstaral Vojta Drahokoupil a v refrénu se mimo jiné zpívá: „Jedno přání mám, ať tu dnes nejsi sám.“

Václav Noid Bárta – Vánoční příběh
Titulní píseň k novému filmu režisérky Ireny Pavláskové má také klasický propagační videoklip. Scény z komedie se zde střídají se záběry ze studia, kde kromě Václava Noida Bárty nazpívali části písně i herci z uvedeného snímku. Konkrétně Sara Sandeva, Pavel Kříž, Marie Málková, Pavla Beretová a Filip Červenka.

Vánoční alba

  • Některé proslulé desky vydává nyní opět Supraphon.
  • Adventní písně a koledy Marty Kubišové a bratří Ebenů, Karel Gott a legendární Bílé Vánoce, největší kompilace 111 vánočních koled na 3CD, uznávaný český hobojista Vilém Veverka a jeho Christmas Album a Cesta světla / České a moravské koledy a zpěvy vánoční orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš. To je pět speciálních vánočních titulů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek