metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 3 fotografie v galerii
Šperkařka Hana Melčová na zimních trzích | foto: Hana Melčová

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

  17:33
Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou Notasheep (v překladu nebuď ovce) navrhovat, vyrábět a prodávat vlastní kolekce šperků plné barev, geometrie a minimalismu. „Ve dne jsem dvojnásobná máma a v noci grafička a šperkařka, kterou pohání káva a nekonečná chuť něco tvořit,“ říká Melčová pro deník Metro.

Jaká byla cesta od grafiky ke šperkům?
Vystudovala jsem grafickou školu a grafička na volné noze jsem už celkem dlouho. Sázím knížky a časopisy, dělám (re)branding, letáky a další tiskoviny. Čím dál tím víc jsem si přála vytvořit něco svého, v čem bych grafické zkušenosti mohla také uplatnit. Jednou jsem se z touhy po novém zážitku rozhodla jít na kurz výroby šperků a tím to celé začalo. Taky jsem vždycky ráda chodila na různé výstavy a fashion markety a moc jsem si přála zažít to i z druhé strany stolu. Když se mi to poprvé povedlo, byl to super pocit.

Jaký první doplněk jste vyrobila?
Byly to náušnice na již zmiňovaném kurzu, nepřekvapivě s geometrickým vzorem. Pořád je mám schované.

Geometrie je ve vašich návrzích vidět často. Proč?
Možná je to tím, že jsem celkem chaotik a zmatkář, neustále dělám několik věcí najednou nebo něco věčně nemůžu najít. Geometrie a její symetrie a souměrnost mě asi tak trochu ukotvují a uklidňují můj vnitřní zmatek.

Jak nápady na kolekce vznikají?
Všelijak. Někdy si kreslím do notesu, někdy vidím tvar, který mě zaujme, a od něho se odvíjím dál, zkouším různé cesty a možnosti. Ne vždy se to povede, jak chci, to pak nápady končí v šuplíku s názvem ‚třeba na ně někdy dojde‘. Sem tam mi taky do cesty přijde zajímavý materiál, kterým se inspiruji. Takhle vznikla například poslední kolekce Winter shine. V poslední době experimentuji i s materiály vlastními, kdy propojuji šperky se svými abstraktními malbami.

Naušnice ze zimní limitované kolekce

Co jednotlivé řady vyjadřují?
Většinou moje momentální rozpoložení, i škála použitých barev se od toho odvíjí. V prvních letech jsem pracovala jen s odstíny černé, stříbrné a zlaté, ale od pandemie jsem do tvorby zařadila hodně barev. Teď už jsem zase v klidnějším období, takže opět panují střídmější tóny. Ale ráda vymýšlím i zakázkové kousky, tam se můžu vyřádit já i zákazníci.

Jaké šperky nosíte nejraději?
Ty svoje! V podstatě už nenosím jiné šperky, kromě snubního prstýnku. Každý den mám jiné náušnice, střídají se období, kdy nosím barevné a výrazné, s obdobími umírněných a jemnějších tvarů. Občas si v ranním fofru náušnice vzít zapomenu a celý den si pak připadám divně. To si pak vzpomenu na babičku, která měla ráda velké šperky a s oblibou říkávala, že bez náušnic se cítí nesvá, jakoby nahá.

Jak vypadá váš tvůrčí proces se dvěma dětmi a ještě prací grafičky?
Občas je to trochu punk, jsou totiž období, kdy mám pocit, že nestíhám naprosto nic a na každém místě na mě doslova číhá práce. Ať už jsou to nákresy, různé nářadí a komponenty, rozpracované části šperků, nebo vzorníky ke grafickým zakázkám. Mezitím běhají a hulákají děti, pípají maily, zvoní mobily a pískají hladová morčata.

Hana Melčová při tvorbě

To zní jako pořádný chaos.
To byl taky jeden z důvodů, proč jsem se s velkou částí výroby přestěhovala do dílny a doma mám hlavně základnu pro grafickou práci a rodinu. Většinu roku se mi tak daří držet v tom nějaký řád a snažím se to pořád zlepšovat.

Co vás na tom nejvíc baví?
Každý den je jiný a není to nuda, což mě na tom hodně baví. Velká výhoda je taky to, že když jsou kluci nemocní, můžu se přizpůsobit a práci trochu odložit nebo ji zvládnu z domova. Kdyby byly ale dny o trochu delší, vůbec bych se nezlobila.

Dá se výrobou designových šperků uživit?
Na to se pořád snažím přijít. Během podzimu a zimy bych řekla, že ano, bývá hodně trhů, zákazníci už myslí na vánoční dárky a je to hodně nabíjející období. Naopak jaro a léto bývají slabší a jsem vděčná, že mám i grafické zakázky, které to hezky doplňují. Horší je, když se to sejde všechno najednou, to si pak silně přeju mít svůj klon.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek