„Postup výroby je vlastně dost jednoduchý. Do stříbrného nebo nerezového lůžka zakonzervujeme písek tekutou hmotou, která vytvrdne a písek tak uchová. Tvary stříbrných šperků si sami navrhujeme a necháváme si je vyrábět. Proto jsou naše stříbrné kolekce autorské a ikonické,“ říká pro Metro Jan Malý.
Je designování šperků vaším vysněným povoláním?
Jan: To, že jsme oba profesionální šperkaři, je spíše dílem náhody. Díky lásce k cestování a určité vášni pro tvoření vznikl nápad na písečné šperky. Podobnou technikou je Lenka dříve vytvářela rodině k Vánocům. Nápad naplnit ty náušnice pískem z cest vznikl o několik let později na cestě po Panamě.
Máte svou dílnu?
Lenka: Dlouho jsme měli dílnu v jednom pokoji v bytě. Letos v dubnu šperky musely, jak se říká, z domu, protože jsme zařizovali dětský pokoj. Dílnu máme tedy novou, pár minut od domova a tím se nám změnil i rytmus práce. Teď si užíváme, že chodíme do práce mimo domov a že máme v dílně na vše prostor. Po některých úkonech třeba nemusíme sklízet potřebné vybavení, každá část práce má svůj koutek. A v neposlední řadě jsme i efektivnější, protože nás nerozptylují klasické domácí povinnosti.
Procestovali jste více než padesát zemí světa. Která pláž vám nejvíce utkvěla v paměti?
Lenka: Nejvíc se nám během cestování ve dvou líbilo v Mexiku. Je to země pro všechny, každý si tam najde to svoje. Levné, luxusní, dobrodružné, pohodlné. Je to země možností. Milujeme mexické pobřeží Pacifiku. Strávili jsme tam skoro pět měsíců. Teď ale máme dvě malé děti, a budeme tak sestavovat nový žebříček nejoblíbenějších destinací a objevovat je jejich očima. Dá se tedy říct, že začínáme znova a moc se na to těšíme.
Písek z jakých lokalit je pro vaše zákazníky nejatraktivnější? Má to nějaký důvod?
Jan: Šperky vytváříme i s pískem, který si dovezou naši zákazníci ze svých cest. Jednou za čas pak všechny tyto vzorky zařazujeme do sbírky. Při posledním třídění se ukázalo, že čeští zákazníci za poslední dobu posílali nejčastěji písek z Jordánska a z Islandu. Je to logické.
Proč myslíte?
Jan: Jordánsko je exotické, ale není daleko. Je to krásná země, relativně levná, jde snadno procestovat na vlastní pěst, nabízí toho spoustu k vidění a letenky jsou často za pár stovek. Sami jsme tam byli loni v listopadu s devítiměsíčním miminkem a moc jsme si to užili. Island je zase rájem dobrodruhů a horalů, a to Češi bezpochyby jsou. A kvůli islandské přírodě jsou ochotní často zabalit si i jídlo a jet úsporně. Ceny jsou tam totiž násobně vyšší než u nás. My máme Island zatím jen na seznamu přání.
Lenka: Z naší celkové nabídky nejčastěji zákazníci vybírají destinace jako Thajsko, Bali, Austrálie. A v poslední době také Zanzibar. Tamní písek je až magicky bělostný a hodně lidí tam cestovalo během covidové pandemie. Zanzibar neměl totiž snad žádná protiepidemická opatření.
Je možné, že jsem někde četl, že sbíráte písek nejen z pláží, ale také ze sopek?
Lenka: Není to úplně běžné, ale i takové zakázky se objevují. My sami ale respektujeme, pokud je někde sběr písku zakázaný. Známý je případ Sardinie, kde na letišti zabavovali ročně několik tun písku v PET lahvích. Dost často jsou ale ta omezení mířena právě na nezřízený sběr.
Vy na výrobu spotřebujete kolik? Maximálně špetku, nebo o něco víc?
Lenka: Na jeden šperk potřebujeme zhruba čajovou lžičku. Pokud si někdo vezme takto malé množství a ještě si ho třeba vyloví z vody, kde ho proudy různě přesouvají, ovlivní ekosystém minimálně. Sami nejsme zastánci nesmyslného sběru písku, který pak často lidé sami vyhodí.
Jak pandemie ovlivnila vaše obchodní plány?
Jan: Pandemie nás všechny v podstatě zastavila, a to myslím především v oblasti cestování. My jsme se navíc v roce 2020 vzali, v roce 2021 se nám narodila první dcera a letos druhá. Cestovatelskou pauzu jsme tak využili na maximum a věnovali se rodině. Co se týká podnikání, dle našich původních odhadů a plánů z roku 2019 jsme v tuto dobu asi měli být možná „dál“, ale rodina by to stejně změnila. Bereme to jako přirozený vývoj. To hlavní, proč jsme se rozhodli založit si vlastní značku, byla touha po svobodě. A to se nám daří. Abychom byli svými pány, mohli kdykoliv na pár týdnů či měsíců odjet, měli zodpovědnost jen za sebe. Nikdy jsme nechtěli vlastní prodejnu ani zaměstnance, s tím by naše svoboda skončila.
Jaké nejzajímavější zadání jste dostali?
Lenka: Vždycky nás pobaví české destinace. Lom Kamenka v Brně, Slapy, Žluté lázně. Fantazii se totiž v našem případě meze nekladou. Více zakázek bylo na šperky s českým pískem pro lidi, co žijí v zahraničí, nebo odjíždějí na delší cesty. Asi nejkurióznější objednávkou bylo několik náramků pro nevěstu a její družičky. Byly s pískem z pískoviště, kde se holky jako děti seznámily.
Které destinace máte na seznamu pro rok 2023?
Jan: Hodně vysoko na seznamu přání je teď Kypr. Máme rádi Řecko a Turecko, a tak by se nám tam mohlo líbit. Musíme ale sladit naše vlastní tužby a potřeby našich holek. Obě jsou vlastně ještě miminka. Rádi bychom ale ještě znova vyrazili do Mexika. Dříve či později.
Tuzemská šperkařina
|