metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pondělí 7. října 2024. Svátek má Justýna

Čekání na spasitele Michaela Sergejeviče Gorbačova se v roce 1987 nenaplnilo

  8:00
Červenec 2002. V karlovarském Grandhotelu Pupp se schází u stolu uzavřená společnost. První a poslední prezident Sovětského svazu a několik Čechů.
Hradčanské náměstí 9. dubna 1987 | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Když v dubnu 1987 přiletěl do Československa na tehdejší poměry mladý státník, generální tajemník ÚV KSSS Michail Gorbačov, takové vítání moskevského vládce nezažila Praha ani za Nikity Chruščova. Vyrovnala se tomu snad jen triumfální jízda prvního kosmonauta Jurije Gagarina a našich fotbalových mistrů Evropy z Bělehradu 1976.

Lidé Husáka ignorovali. Skandovali „Gorbačov“
U naprosté většiny hlav států platilo, že je davy Pražanů vítaly s vlaječkami podél cest z letiště z povinnosti, byla to hlavně možnost ulít se z práce. Gorbačov byl jiná káva. Tentokrát se desetitisíce lidí nahrnuly podél vozovky a kolem Pražského hradu z touhy spatřit spasitele. Zněly zaručené zvěsti, že pošle československé starce a stalinisty do penze a dosadí „mladé a progresivní“ zastánce přestavby. Šéf československých bolševiků Gustáv Husák, tehdy ještě i prezident, kráčel uprostřed nadšených davů s Gorbačovem a jeho manželkou Raisou se zmateným úsměvem. Až příliš jasně viděl, že leckdy frenetické mávání, pokřikování a potlesk nepatří jemu. Lidé zdravili kremelského vůdce. Ten ale v dubnu 1987 nechal řešení problémů na domácích pánech. U nás, v Polsku, Maďarsku i v dalších východních satelitech.

Největší zásluha Michaila Sergejeviče? Nic neudělal
Po státníkově odletu zavládlo zklamání. Gorbačov nikoho nesesadil, nikoho na trůn neposadil. S odstupem času se ukázalo, že bylo lepší si pád komunismu vybojovat než ho milostivě přijmout od ruského cara. Gorbačov každopádně svými leckdy naivními reformami jednak úspěšně potopil komunismus ve východní Evropě, jednak přispěl k rozpadu Sovětského svazu. Neposlal tanky ani na Národní třídu, ani k Braniborské bráně v Berlíně.

Ačkoli stín mrtvých a pásy tanků na svých bedrech Michail Gorbačov nesl. Poté, co v lednu 1991 potlačili sovětské pancéře a ozbrojenci litevskou snahu o svobodu a obnovu dávné státní samostatnosti.

Generálka na puč?
Sovětské jednotky za sebou zanechaly v Litvě třináct mrtvých. Byl to jeden z hřebíčků do rakve rudého impéria. Ale i skvrna na pověsti reformátora Gorbačova, větší než ta na jeho čele.

Gorbačov se k pobaltskému masakru vrátil při již zmiňovaném pobytu v našich lázních. Na onom uzavřeném setkání tahle otázka padla. Michail Sergejevič tehdy argumentoval tím, že on rozkaz k násilnému řešení nedal. Převálcovali ho však generálové a maršálové, dnes bychom řekli „jestřábové“. Ve skomírajícím SSSR neměl údajně jako „civilista“ už dost sil. Ostatně, armádní špičky stály i za pučem v srpnu téhož roku, kdy byl internován na dovolené na Krymu. Jak se ale říká o hlášeních ze současného ukrajinského válčiště, informace nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Jestli to byla jen Gorbačovova výmluva, to už se, alespoň ne od něho, nikdy nedozvíme.

Obdiv i nenávist

  • Usmažíš se v pekle, vzkazují mrtvému komentátoři některých ruských agentur.
  • „Rozpad SSSR se stal národní katastrofou, z níž se hrabeme už čtvrtou dekádu. V určité chvíli se zdálo, že nejhorší máme za sebou. Proměna Ukrajiny v nacistický brloh ukazuje, že pekelný setrvačník, spuštěný před více než třiceti lety, se točí dál. Rusko je povinno ho zastavit.“ Vzkázala zesnulému Irina Alksisnis redaktorka Kremlem kontrolované agentury RIA Novosti.
  • „Dal armádě příkaz nevměšovat se do našich záležitostí. To byla jeho obrovská pozitivní role. Dle mého názoru to byl největší světový žijící vůdce. Doslova a do písmene pohnul pozitivně dějinami,“ uvedl hudebník a expolitik Michael Kocáb.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Láska má spoustu barev i odstínů, říká streetartový umělec David Strauzz

vydáno 7. října 2024  5:27

Vyrůstal v Kanadě v rodině českých emigrantů, teď žije v Praze. Scházíme se na Žižkově, kde má ateliér. Kousek od něj nedávno vznikl i jeho nový mural....  celý článek

Degustátoři se měli co ohánět. Ochutnali přes 270 pálenek

vydáno 6. října 2024  19:03

Hlavní slovo měly v pátek na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) destiláty. Už potřetí totiž komise vybíraly, který z nich si odnese...  celý článek

Jirásku, Jirásku, proroctví tvá visí na vlásku. Komu předpověděla slávu hvězd kněžna Libuše?

vydáno 6. října 2024  11:42

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Artritida neznamená pro pacienty konec aktivity. Každý rok hrozí tisícům nových pacientů

vydáno 6. října 2024  5:01

Každý rok hrozí přibližně třem tisícům nových pacientů, že se od lékařů dozvědí, že trpí revmatoidní artritidou. Pacientská organizace Revma Liga ČR na...  celý článek