metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Další 1 fotografie v galerii
Kapela Cocotte Minute | foto: JAN NOŽIČKA

Bubeníka jsme museli sežrat, říká zpěvák Martin Zeller z kapely Cocotte Minute

  17:32
Nu-metalová kapela Cocotte Minute se na tuzemské hudební scéně pohybuje dvě desítky let. V prosincových týdnech tahle formace po třech letech „covidového klidu“ oprášila tradiční vánoční turné. Deník Metro tuto skutečnost využil jako záminku k tomu, aby vyzpovídal zpěváka kapely Martina Zellera.

„Na téhle tour bude asi netradiční to, že nic netradičního poprvé dělat nebudeme. Ono už jen to, že konečně po těch třech sezonách s covidem můžeme vůbec tour udělat, je dost netradiční,“ říká Zeller ve svérázném rozhovoru pro deník Metro, ve kterém nechybí nespisovná i peprnější slova.

Dvacet let na scéně. Jde vše podle plánu, který jste si kdysi možná načrtli, nebo vás něco překvapilo?
Tak otázka je, jestli jsme měli vůbec nějakej plán. Ale pokud se dá odhodlání mít nejlepší nu-metalovou kapelu v republice nazvat plánem, tak jsme ho asi splnili. Doufám, že i trochu překročili. Je ale dlužno dodat, že to nemusí bejt až tak naší genialitou a nebetyčnou krásou, ale i tím, že velká část naší konkurence je prostě zoufale špatná. Což mě osobně tedy mrzí. Já konkurenci, a hlavně když je dobrá, miluju. Mě baví běžet před nas*aným hladovým tygrem a vědět, že když zpomalím, nebude to vůbec vtipný.

Mnozí vás mají zaškatulkované jako metalisty, což brání třeba tomu, aby se na váš koncert podívali i ti, co se automaticky straní tohoto žánru. Měli by změnit svůj postoj?
Nevím, jestli je chci lákat. My máme skvělý fans a myslím, že jeden z důvodů, proč jsou tak výjimečný, je, že se k nám dostali sami. Je to takovej filtr. Buď si tě to samo najde, nebo to není pro tebe. Mě by stejně nebavilo hrát pro debily. I když by jich asi bylo hodně, kdybychom tomu chtěli jít naproti. Já bych si toho úspěchu ale pak nevážil.

Proč?
Neděláme to pro peníze ani pro masovej úspěch. To je hra pro někoho jinýho. My to děláme tak, abychom z toho měli sami radost a sami jsme tomu věřili. My nejsme obchodníci ani entertaineři. Jsme srdcaři.

Letos došlo k obměně bubeníka. Z jakého důvodu došlo k této personální změně?
Toho posledního jsme na slovenský tour museli sežrat. Je to drsnej kraj. Málo jídla, malý honoráře. Museli jsme sníst psy. I když jsme žádný neměli (ze hry Dobytí severního pólu z repertoáru Divadla Járy Cimrmana – poznámka redakce).

Máte aktuální singl Řeka, který byl náročný umělecky, produkčně i finančně. Můžete nás zasvětit do jeho vzniku?
Možná nebudu přehánět, když řeknu, že to, co jsme dřív běžně dávali do celý desky, jsme teď narvali do jediný písničky. Čas, energii, hudební nápady, finance, zkušenosti. Nikdy předtím jsme nevěnovali tolik všeho jedinýmu tracku. A do toho se strašně poved klip. Na tomhle singlu se prostě potkalo úplně všechno a všichni, co se potkat měli. Tak snad je to z toho poznat.

Jaká bude další tvorba?
No jestli se budeme odteď všemu věnovat jako Řece, tak to vidím s dalšíma trackama tak na příští tisíciletí! Ale vážně. Teď finišujeme další track a v lednu začneme dělat ještě na jednom, tak abychom na konci příštího roku vydali fanouškům již slíbený triptych.

Singl je součástí avizovaného triptychu Zllá láska. Co si máme pod tím představit?
Vím já? Ještě jsme to ani celý nenahráli. Dokonce ani nesložili čili nikdo z nás netuší, kam nás to zavede. Album Veď mě jsme natáčeli v Rakousku pod dohledem producenta Mikea Wolffa.

Pokračujete s ním ve spolupráci?
Yes. Je to už nedílná a velmi důležitá část našeho tvůrčího procesu. Ono je i dobrý, že českou scénu vůbec nezná a nevnímá a zároveň nerozumí češtině. Pracuje tak čistě intuitivně a ono to tomu procesu strašně prospívá. Je to naprosto ničím nezatíženej pohled do těch věcí. To je strašně osvěžující. Jenom ho hlídáme, aby nesestřihal k sobě slova, co k sobě vůbec nepatřej. Protože v tom je úplně marnej. Rakušák zmatenej.

V repertoáru máte i metalovou předělávku Nesem vám noviny. Proč volba padla na tuto koledu?
Tak jestli chceš ugrilovat Vánoce, musíš prostě vzít ten naprostej top. A Nesem vám noviny je pecka, která v hudební výchově týrala úplně všechny nebohý dětský čistý duše. Čili je čas jí to vrátit!

Na příští rok prý máte velké plány. Budete konkrétnější?
Ne. Už jsme to měli mít vymyšlený a připravený ke zveřejnění, ale zapomněli jsme se domluvit, kdy se domluvíme. Takže vlastně není nic, čím bychom teď mohli šokovat. Tedy kromě toho, že jsme úplně mimo, jak vidno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek