metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
Jan Miko | foto: Archiv J.M.

Ovlivňuje mě všecko, naleštěné ferrari i močící bezdomovec, říká industriální expresionista

  5:39
Jan Miko stál u zrodu české graffiti scény. Kreslí a maluje v podzemí, v Paříži, Berlíně, New Yorku, Barceloně... a v rodné Praze. Miko miluje metro. Deník Metro jej musel oslovit a vyzpovídat.

Co vám momentálně dělá největší radost?
Bude to znít asi zvláštně, ale v současné době mi stačí hezké počasí, trochu času na soustředění a vypnutý telefon. Co se práce týče, tak nejspíš to, že jsem si přivezl pigmenty z Egypta a Španělska.

Z čeho vaše plátna vychází, kde mají kořeny?
Ovlivňuje mě všecko, tvar koše na odpadky, močící bezdomovec, naleštěné ferrari... Kořeny bych u sebe hledal na odstavné koleji depa Zličín.

Jak s vámi zamávaly krize v čele s tou covidovou a válečnou?
Díky covidu jsem se naučil spoustu věcí, které by mi jinak trvaly mnohem déle – od on-line výuky až po napsání kostry připravované knihy. Co se týče války? Z umění se stala zbraň.

Jak a kde se nejlíp odreagujete?
Nejlíp? To se skládá ze dvou elementů, v první řadě je to metro a pak divoká příroda. Pro vysvětlení: moje poslední putování vedlo přes Egypt, Káhiru, zpět do Evropy a pak autem přes Norimberk, Lyon, Toulouse, Barcelonu, Valencii, Malagu včetně tamních podzemek. Na střídačku jsem to prohazoval s pobytem v divoké Andalusii, kde hledám pigmentová ložiska a snažím se vnímat přírodu. Je to takové schizoidní. Dopoledne jste uprostřed Barcelony v metru, kde všichni spěchají, a večer si u moře v divočině otvíráte lahev vína. Namaloval jsem na těch cestách letos asi přes třicet věcí.

Jste pamětníkem devadesátek, o kterých píšete memoáry. Jak vzpomínáte na zrod české graffiti scény?
Je potřeba si uvědomit, že jsme byli děti a žili jsme v dost divokém světě. Dnes je to těžko přenositelná zkušenost. Jsem rád, že jsme si vybrali malování, a ne heroin. Ano, v takové době jsme vyrůstali. Jsem pekelně hrdý na nás všechny, co jsme se nenechali realitou rozlomit a nemusíme v kanclu nějaké reklamky vymýšlet design na jogurty.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek