Zatímco čekám, až přihlížející odejdou a budeme mít prostor na povídání, otužilec mě nabádá, abych si do ledové vody ponořila obě ruce. „Uvidíte, že se po třiceti sekundách budete cítit o desítky, možná stovky procent lépe,“ láká. Má pravdu, chlad uleví nejen mému nabíhajícímu zánětu šlach, ale zároveň mi dodá i spoustu energie. Jde se na rozhovor!
Co je to biohacking?
Přirozená snaha získat pro sebe výhody v životě. Lidé to dělají od nepaměti, třeba bojovníci před bitvou žvýkali nějakou rostlinu, o které se ví, že zlepšuje energii, typickým příkladem jsou třeba kakaové boby. Když se chcete naladit romanticky, můžete použít vůně, jež fungují na psychiku. Jsou to velmi staré metody, které pomáhají funkčně nastavit organismus v určitých situacích.
Co vás k němu přivedlo?
Udivovalo mě, že se více nemluví o tom, jak se cítit lépe, jak být funkčnější v práci i doma. V Číně, kde jsem studoval a pracoval, jsem také z čínštiny tlumočil pro české a slovenské studenty z řad mediků, což mi dalo vhled do oblastí, které u nás nejsou běžné. Viděl jsem případy, kdy se čínskému fyzioterapeutovi podařilo dát za hodinu člověka do dobrého stavu, zatímco u nás by to trvalo týdny. Když přesně víme, jaké způsoby použít, můžeme spoustu procesů v těle urychlit. Vím to z vlastní zkušenosti, protože jsem řešil přes deset let silné bolesti zad.
Vy pracujete také s chladem. Proč?
Rád lidem předávám věci, které jsou levné nebo úplně zadarmo. Když se ponoříme celým tělem do studené vody, jež má asi čtyři a půl stupně, už po 20 vteřinách se zvyšuje hladina hormonu soustředění až trojnásobně a zrychluje se i metabolismus, o desítky, u dlouhodoběji působícího chladu až o stovky procent. Chladová terapie také pomáhá na hormonální i biochemické úrovni podporovat stav srdce.
Stačí si namočit třeba jen ruce?
Můžete si máčet i nohy, ale já se snažím přinést praktické použitelné metody tam, kde žijeme, kde pracujeme. To umí právě ledové kyblíky, které jste zkoušela. Led v mrazáku vyrobíte snadno doma i v práci, nasypete ho do kyblíku, do něj si ponoříte ruce a hned ucítíte osvěžení, povzbuzení a příval energie, jako když si po náročném dni opláchnete obličej studenou vodou. Voda s ledem navíc zůstane dlouho studená, takže si můžete třeba za dvě hodiny ruce ponořit znovu.
Co byste poradil zimomřivým lidem jako první krok, jak s otužováním začít?
Stejně jako ve sportu nebo i v milostném životě potřebujeme, aby začátky byly pozitivní, aby se nevytvořilo nějaké trauma, nepříjemný zážitek, který nám pak komplikuje vztah k dané činnosti. Kyblík s ledem je metoda, jak s chladem začít kontrolovaně a jemně. Můžete zvolit libovolně studenou vodu, zkoušet postupně ponořit větší část rukou, prodlužovat čas, který vydržíte. To je start, jak se s chladem seznamovat. Po týdnech, měsících i letech se můžete dostat na nějakou další úroveň nebo zůstat u kyblíků, protože i to je perfektní a funkční metoda pro někoho, kdo na sobě chce pracovat.